Kiedy wykopać mieczyki? Jak oczyścić i przezimować te rośliny, aby nadawały się do sadzenia wiosną? Odpowiedź poznasz już za chwilę!

Mieczyki to kwiaty, które w naszym klimacie nie zimują w gruncie. Dlatego chcąc cieszyć się nimi w kolejnym sezonie, powinieneś odpowiednio je przechować. Zatem, kiedy wykopać mieczyki? Jak należy je przygotować? Nie jest to skomplikowana i czasochłonna czynność. Wystarczy odrobina czasu i podstawowe narzędzia!

Kiedy wykopać mieczyki?

Mieczyki należy wykopać z gruntu we wrześniu. Ziemia staje się wówczas bardzo wilgotna i chłodna, co tworzy doskonałe warunki do rozwoju chorób grzybowych. Mieczyki są na nie szczególnie podatne, dlatego pozostawienie ich w ziemi może sprzyjać zakażeniu i przemarznięciu. 

Kiedy wykopać cebulki mieczyków?

Na wykopywanie mieczyków lepiej wybrać suchy i pogodny wrześniowy dzień. Po pierwsze, będzie łatwiej i wygodniej przeprowadzić zabieg. Po drugie, celem jest osuszenie cebulek do zimowania i ograniczenie narażenia na choroby grzybowe. Wilgoć nie będzie więc tutaj sprzymierzeńcem. 

Jak wykopać mieczyki?

Przed wykopaniem mieczyków, zetnij je do wysokości 10 cm od powierzchni gleby. Następnie podważ łopatką rośliny, w taki sposób, aby nie uszkodzić cebulek. Otrzep je z ziemi i ułóż w dziurkowanej skrzyni. Tak przygotowane cebulki pozostaw do osuszenia na około 2 tygodnie w ciepłym, przewiewnym i suchym miejscu.

Przygotowanie do zimowania

Wiesz już jak i kiedy wykopać mieczyki. Pora na przygotowanie roślin do zimowania. Lekko przesuszone cebulki trzeba oczyścić z korzeni, łodyg, łusek i ziemi. W tym celu należy je delikatnie wykręcić, tak by pozostała sama cebulka. Wówczas oddzielamy też bulwy potomne. Jeżeli podczas tej czynności widzisz jakieś części roślin porażone już przez chorobę, najlepiej od razu je wyrzuć. Nie doczekają one do kolejnego sezonu, a mogą zakazić zdrowe rośliny.

Zimowanie mieczyków

Przygotowane według powyższej instrukcji cebulki mieczyków układamy w skrzynce do zimowania. Trzeba jednak pamiętać, aby miały one lekki przewiew. Rośliny zimujemy w pomieszczeniu suchym i przewiewnym, w którym panuje temperatura około 5-8°C. W czasie zimy możesz sprawdzać, czy cebulki nie mają oznak choroby. Jeśli tak, od razu wyrzuć zainfekowane mieczyki.

Czy konieczne jest wykopywanie mieczyków na zimę?

Szanse na to, że mieczyki przezimują w gruncie, są nikłe. Dlatego najlepiej po prostu wykopać je jesienią. Jednak zabiegu nie można przeciągać zbyt długo. Jeśli przetrzymamy mieczyki w gruncie do października, narazimy je na zakażenie chorobą grzybową lub przemarznięcie. Wówczas, nawet wykopane, mogą źle znieść zimowanie. Jeżeli nie masz czasu na wykopanie roślin wrażliwych, możesz na przykład posadzić te kwiaty, które zimują w gruncie. Wśród roślin cebulowych są to: szafirki, krokusy, żonkile, lilie, konwalie, szachownice i wiele innych. 

Kiedy sadzimy mieczyki?

Jeśli nasze cebulki dobrze zniosły zimowanie, na przełomie kwietnia i maja mogą powrócić do gruntu. Warto jednak zwrócić uwagę na pogodę. Jeśli jest dość ciepło, a ziemia zdążyła lekko przeschnąć po zimie, będzie to dobry moment na posadzenie cebulek mieczyków. 

Zobacz także:
Archiwum: październik 2022