Warto mieć maliny u siebie maliny w ogródku nie tylko ze względu na sezonowe owoce, a na smaczne przetwory, jakie możesz z nich zrobić. Nic nie dorówna domowemu sokowi lub dżemowi ze świeżych malin. Jakie wymagania uprawne mają maliny? Czego wystrzegać się w trakcie kupowania sadzonek? Przeczytaj o tym!

Szukając sadzonki malin, możesz spotkać różne odmiany w różnorodnych cenach. Zanim dokonasz zakupu, dokładnie sprawdź, czy twój egzemplarz nie jest chory lub przeschnięty. Wybierz odpowiednią odmianę w zależności od pory roku, w jakiej chcesz posadzić krzewy i odpowiednio przygotuj glebę. Dowiedz się więcej na ten temat!

Odmiany malin

Maliny można sadzić wiosną i jesienią. Stąd też wykorzystuje się inne gatunki w zależności od czasu sadzenia. Jeśli zasadzisz u siebie maliny wczesne (sadzone na wiosnę), nie musisz rezygnować z odmiany późnej (jesiennej). Zaleca się, aby nie mieszać ich między sobą. Wyznacz im osobne miejsca, gdzie będą się znajdować.

Odmiany wczesne:

  • Beskid;
  • Canby;
  • Norna;
  • Malling Promise;
  • Tulameen;
  • Veten.

Odmiany malin późnych:

  • Polka;
  • Poranna rosa;
  • Polana.

Na co zwracać uwagę podczas kupowania malin

Maliny możesz dostać praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym, a nawet spotkasz pojedyncze sadzonki w dużych sklepach typu Biedronka. Mimo wielu okazyjnych cen warto zdecydować się na wiarygodne źródło, nawet jeśli sadzonki malin będą droższe. Będziesz miał pewność, że krzaczki są dobrej jakości oraz nie musisz obawiać się, że dostaniesz zakażoną roślinę. Choroby i szkodniki z malin mogą przenieść się na inne rośliny, jeśli znajdą się w pobliżu.

Podczas kupowania zwróć uwagę na korzenie rośliny. Unikaj suchych i uszkodzonych egzemplarzy. Jeśli zauważysz nietypowe plamki na liściach lub łodygach, również zrezygnuj z zakupu.

Wybór odpowiedniego stanowiska dla malin

Najlepsze stanowisko dla malin jest słoneczne lub półcieniste. Posadzone w pełnym słońcu mogą usychać, jeśli nie zadbasz o prawidłowe nawodnienie. Wybierze miejsce osłonięte od silnego wiatru, aby maliny nie przemarzły.

Maliny mają własne wymagania w kwestii gleby. Wybierając miejsce, weź pod uwagę, jaki rodzaj podłoża znajduje się w u ciebie i dowiedz się o wymaganiach sadzonek. Maliny dobrze rosną, gdy ich ziemia jest próchnicza, żyzna i lekko przepuszczalna o odczynie pH 5-6,5 (lekko kwaśna). Nie sadź ich na glebach ciężkich, aby nie doszło do zgnicia korzeni.

Przygotowanie stanowiska

Najlepiej sadzić maliny w gruncie, który został wcześniej przygotowany. Podstawowym elementem przygotowania jest nawożenie podłoża. Wybierając odpowiednią mieszankę składników odżywczych, kieruj się odmianą i wymaganiami maliny. Odpowiedni nawóz mineralny otrzymasz w każdym sklepie ogrodniczym lub wybranym sklepie internetowym.

Przekop grunt i regularnie dodawaj do niego nawóz. Ponadto, zanim weźmiesz się za posadzenie sadzonek malin, warto wykopać głębokie doły i dodać do nich próchniczą glebę. Otwory wykop na głębokość 60 cm.

Czynności te należy zrobić to 2-3 miesiące przed planowanym sadzeniem.

Kiedy sadzimy maliny?

Jesień jest najlepszym momentem na posadzenie malin. Sadzi się wtedy maliny z odkrytym korzeniem. Dla korzenia ważny jest czas na regenerację oraz spora ilość wody w gruncie. Możesz wkładać sadzonki do ziemi od września do listopada, nawet jeśli termometr pokazuje 4°C. Młode krzewy należy ściółkować, aby zimą nie przemarzły i wydały owoce w odpowiednim czasie.

Wiosną również możesz zabrać się za sadzenie malin. W takim wypadku musisz mieć na uwadze, że w pierwszym roku po posadzeniu, maliny będą zdecydowanie mniej owocowały. Jeżeli nie możesz doczekać się malin i chcesz je posadzić szybciej, zasadź krzew wczesną wiosną, aby zdążył się przyjąć w gruncie.

Jak sadzić maliny?

Maliny należy sadzić płytko. Ich system korzeniowy ma zostać przykryty niewielką ilością gleby, około 2 cm. Po zasadzeniu musisz je podlać, ubić glebę wokół oraz przyciąć pędy na wysokości 10-15 cm nad ziemią. Ścięcie sprawi, że rośliny mocniej się zakorzenią, a plony będą obfite.

Rośliny najlepiej sadzić w szpalerze bądź przy podporach (mogą być rozpięte na drucie). Krzewy malin mocno się rozrastają. Jeśli będzie ich pełno w jednym miejscu, możesz mieć kłopoty ze zbieraniem owoców.

Z kolei zbyt gęste posadzenie malin doprowadza do osłabienia plonów. Zachowuj odpowiedni rozstaw między sadzonkami. Szerokość rzędów powinna mieć 1,5 metra, a gęstość nasadzeń najczęściej wynosi 40 cm.

Pielęgnacja uprawianych malin

Podstawowym elementem w tracie uprawiania malin jest ich podlewanie. Rośliny lubią, gdy mają wilgotną glebę. Najlepiej podlewać je często a delikatnie. W ten sposób możesz spodziewać się najwięcej owoców. Wygodnym rozwiązaniem jest podłączenie zraszacza pod krzewy, aby co jakiś czas tryskał wodą na maliny.

W kwestii ich nawożenia istnieje dowolność. Nie jest to konieczne, jeśli gleba wcześniej została prawidłowo odżywiona. Nie znaczy to, że nie należy stosować nawozów. Jeśli marzy ci się plantacja, koniecznie zacznij nawozić krzewy owocowe. Wybieraj mieszankę przeznaczoną do konkretnych odmian. Maliny wczesne i późne mają inne wymagania odnośnie substancji odżywczych.

Chorowanie malin

Maliny są owocami wrażliwymi na choroby. Bardzo często atakuje je wiroza, dlatego kupuj sadzonki u sprawdzonego sprzedawcy. Po zakupie nie zwlekaj z sadzeniem, ponieważ korzenie malin szybko wysychają, a wtedy sadzonki mogą nie wydać plonów. Jeśli nie masz możliwości od razu posadzić sadzonek, wykop tymczasowy dołek, w którym bez komplikacji poczekają do sadzenia. Niemniej jednak nie każ zadomowić się malinom w tymczasowym miejscu, im szybciej posadzisz je w docelowym położeniu, tym lepiej. 

Zobacz także  Liatra kłosowa „Kobold” Liatris spicata – sadzenie i uprawa fioletowych roślin

Na jaki czas wystarczy jedno posadzenie roślin?

Maliny są roślinami, które wiele lat wytrzymają na jednym stanowisku. Niestety jak wszystko, one nie są na zawsze. Po którymś sezonie krzaki w końcu przestaną wydawać owoce. Możesz spodziewać się tego za około 10 lat od posadzenia, choć czas zależy od odmiany.

Gdy zauważysz, że malina nie obrodziła owocami, wystarczy wykopać krzewy. Podłoże powinno odpocząć przez jakiś czas, a dopiero później możesz znowu kupić krzaczki.

Przy sadzeniu roślin ważną kwestią jest wybór sadzonek malin. Jeśli chcesz posadzić maliny późną wiosną lub późną jesienią, musisz wybrać odmienne gatunki.

Zobacz także:
Archiwum: wrzesień 2022