Zastanawiasz się, jak przygotować ogród na zimę, aby wiosną zastać go w dobrej formie? Z naszego poradnika dowiesz się, jakie prace warto przeprowadzić w ogrodzie jesienią.
W czasie wiosny i lata twoje rabaty nie cieszą kolorami? Twoje plony nie są zbyt obfite? A może wygląd trawnika pozostawia wiele do życzenia? Powodem może być nieodpowiednie przygotowanie ogrodu do zimy. Jesienią należy zabezpieczyć wrażliwe rośliny przed mrozem, wykonać dokładne sprzątanie rabat i trawnika z liści, przekwitłych kwiatów i starych owoców. Wówczas również warto przeprowadzić jesienne nawożenie. Już za chwilę dowiesz się, jak przygotować ogród na zimę!
Jak przygotować ogród na zimę?
Przygotowanie ogrodu do zimy warto rozpocząć od sporządzenia listy roślin, które w tym ogrodzie się znajdują. Na podstawie takiej listy sprawdzamy, które rośliny dobrze poradzą sobie z niesprzyjającymi zimowymi warunkami, a którym trzeba dopomóc. Wrażliwe i młode rośliny należy wówczas zabezpieczyć, okrywając je ochronną agrowłókniną.
Jakie rośliny należy wykopać z ziemi?
Nie zawsze jednak samo zabezpieczenie roślin przed zimą będzie wystarczające. Niektóre z nich należy wykopać i przezimować w pomieszczeniu:
- rośliny cebulowe: mieczyk, ismena, eukomis, śniedek, nerina, lilia;
- bulwy: dalia, begonia, jaskier, glorioza, szczawik, krokosmia, frezja, paciorecznik, cantedeskia.
Bielenie drzew owocowych
W drugiej połowie jesieni można już przeprowadzić bielenie drzew owocowych. Taki zabieg ma na celu zabezpieczenie kory pnia przed pękaniem wywołanym drastycznymi zmianami temperatur.
Przygotowanie ogrodu do zimy: sprzątanie
Jesień to czas sprzątania ogrodu, dlatego też należy wówczas usunąć z drzew przegniłe owoce. Niezbędne jest również dokładne wygrabienie trawnika z liści. Nie należy ich pozostawiać, ponieważ będą gniły, a nasz trawnik będzie usłany nieestetycznymi dziurami.
Kiedy ostatni raz kosić trawnik przed zimą?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ jest to zależne od temperatury, intensywności opadów i nasłonecznienia. Zatem trawnik należy kosić tak długo, jak rośnie trawa. Ostatnie koszenie przed zimą zazwyczaj odbywa się pod koniec października lub na początku listopada.
Jesienne nawożenie roślin
Jak przygotować ogród na zimę? Warto przeprowadzić jesienne nawożenie roślin. W tym celu najlepiej zastosować specjalne, odpowiednie dla tego typu nawożenia mieszanki. To bardzo ważne, ponieważ jesienne nawozy nie powinny zawierać azotu, który to zaburza zimowy spoczynek roślin. Zaś składniki, które są wówczas potrzebne to fosfor i potas.
Przygotowanie ogrodu do zimy opiera się więc przede wszystkim na zabezpieczeniu wrażliwych roślin, sprzątaniu i nawożeniu. W przypadku dużych ogrodów, pracy może być sporo, dlatego warto rozpocząć ją już we wrześniu. Po zakończeniu przygotowań należy dokładnie oczyścić i zabezpieczyć narzędzia ogrodowe, aby dobrze służyły podczas kolejnego sezonu.