Paciorecznik ogrodowy, popularnie nazywany kanną, to efektowna roślina kwitnąca o tropikalnym pochodzeniu. Dowiedz się, jak ubarwić jej kwiatami twój ogród!
Paciorecznik ogrodowy
Paciorecznik (Canna) to rodzaj kłączowych bylin, który należy do rodziny paciorecznikowatych (Cannaceae) i pochodzi z Ameryki Południowej i Ameryki Północnej. Według różnych systematyk do rodzaju należy od 10 do nawet 50 gatunków oraz ponad tysiąc odmian. W uprawie najczęściej spotykany jest paciorecznik ogrodowy (Canna x generalis), wskazujący na odmiany powstałe w wyniku krzyżowania kilku gatunków. Gatunkiem wyjściowym mieszanek jest paciorecznik indyjski (Canna indica).
Kanna i paciorecznik – skąd pochodzi nazwa?
Polska nazwa paciorecznik nawiązuje do kulistego kształtu kolorowych nasion rośliny przypominających paciorki różańca. Nazwa łacińska Canna pochodzi z kolei od greckiego słowa kanna oznaczającego trzcinę. Obydwie nazwy stosowane są zamiennie.
Jak rozpoznać paciorecznik?
Jak wygląda paciorecznik? Roślina charakteryzuje się kłączem o długiej, eleganckiej łodydze, osiągającej nawet do 150 centymetrów wysokości. Liście kanny są ciemnozielone, o podłużnym, jajowatym kształcie. Na liściach czasem pojawiają się czerwonawe przebarwienia. Kwiatostan ma wąskie płatki, kwitnące od początku lata aż do pierwszych przymrozków. Kolor płatków zależny jest od odmiany warunku, typowo utrzymany w tonach żółci i czerwieni. Roślina tworzy okazałe kępy z dużymi kwiatami o egzotycznym wyglądzie, który od razu przyciągają wzrok.
Canna: odmiany i gatunki
Do najważniejszych pośród różnych gatunków paciorecznika należą:
- Paciorecznik indyjski (Canna indica), pierwszy paciorecznik pochodzący z Indii Zachodnich (wyspy pomiędzy Morzem Karaibskim a Oceanem Atlantyckim). Został on sprowadzony do Europy pod koniec XVI wieku;
- Paciorecznik wodny (Canna glauca), rosnący w płytkiej wodzie.
Odmiany kanny stosowane w ogrodnictwie w większości pochodzą od paciorecznika indyjskiego. Pierwsza hybryda paciorecznika to „Madame Crozy” o jasnych, pomarańczowo-czerwonych kwiatach. Wyhodował ją w 1870 roku „ojciec kanny”, Antoine Crozy. Obecnie rozróżnia się nieco ponad tysiąc odmian o wielobarwnych kwiatach.
Pośród wszystkich mieszańców wyróżnia się kilka grup stanowiących odmiany paciorecznika. Są to:
- Kanny „Crozy” – wywodzące się ze szkółki A.Crozy, z charakterystycznym niebieskim nalotem na zielonych i fioletowych liściach;
- Kanny storczykowe – z dużymi kwiatami o pofalowanych brzegach przypominającymi kwiaty orchidei;
- Kanny drobnokwiatowe – dorastające nawet do 3 m, duże liście o purpurowej barwie, drobne kwiaty;
- Kanny włoskie – z szerokimi płatkami;
- Kanny wodne – wyhodowane jako rośliny ozdobne do zbiorników wodnych;
- Kanny karłowate – niewysokie (60 × 90 cm) i miniaturowe (30 × 50 cm) z dużymi kłączami.
Jak sadzić i uprawiać paciorecznik?
Kanny w ogrodzie sadzone są zazwyczaj w centrum rabatu otoczone przez inne kwiaty lub w grupach jednorodnych. Wysoka łodyga o dekoracyjnym, barwnym kwiatostanie idealnie sprawdzi się jako mocny akcent. Roślina będzie też dobrze wyglądać zasadzona w donicy na balkonie, szczególnie odmiany niskie. Uprawa paciorecznika jest dość wymagająca i może być trudna dla początkujących ogrodników. Rośliny są wieloletnie, ale bardzo wrażliwe na zmiany temperatury, konieczne jest więc ich zimowanie i całoroczna pielęgnacja.
Canna paciorecznik: uprawa i pielęgnacja
Stanowisko: ciepłe i nasłonecznione, osłonięte od wiatru. Odmiany zasadzone w donicach należy obciążyć kamieniami lub torfem, sztywna łodyga może się przewracać.
Gleba: umiarkowanie wilgotna, próchnicza, żyzna, o pH od 6,5 do 7,0.
Podlewanie: obfite, nawet kilka razy w tygodniu w okresie wzrostu kwiatów. Ważne jest podlewanie rano kiedy ziemia nie jest jeszcze mocno nagrzana. Polanie rośliny zimną wodą podczas mocnego nasłonecznienia może prowadzić do chorób lub obumarcia pędów.
Nawożenie: w sezonie wzrostu (aż do końca sierpnia) co dwa tygodnie nawozy mineralne dla roślin kwiatowych.
Zimowanie: rodzime dla Ameryki Północnej i Południowej kłącza paciorecznika nie są przystosowane do mrozu i przemarzają zimą w glebie. Jesienią wykopujemy je z ziemi i przechowujemy w ciepłym pomieszczeniu aż do zakończenia przymrozków.
Jak rozmnażać paciorecznik? Rozmnażanie i sadzenie
Paciorecznik rozmnaża się poprzez podział kłącza kanny lub z nasion. Pełne stadium rozwoju rośliny od kłącza do kwiatostanu wymaga przynajmniej pół roku. Jakie są etapy?
Kłącza canny, przycięte po zakończeniu kwitnienia, jesienią należy wykopać razem z bryłą ziemi i przechować aż do wiosny w pomieszczeniu o temperaturze 5–8°C. Wiosną (III) kłącza dzielimy na kawałki z przynajmniej jednym pąkiem i pozostawiamy w skrzynce z torfem lub trocinami do wyschnięcia. Ważne jest obsypanie ran miałem węglowym lub węglem drzewnym. Po przeschnięciu kłącze trzeba posadzić do pojemnika i trzymać w ogrzewanym pomieszczeniu.
Doniczki wypełniamy ziemią kwiatową, a po pojawieniu się liści zapewniamy dostęp słońca. Aby uniknąć poparzeń liści, doniczki wystawiamy stopniowo na kilka godzin i przyzwyczajamy roślinę do słońca. Rośliny podlewamy umiarkowanie, a dopiero w drugiej połowie maja sadzonki przenosimy do gleby. Rozwinięte kłącza kanny zaczną kwitnąć już po miesiącu.
Tropikalny wdzięk
Intensywnie zabarwione, eleganckie kwiaty canny dodadzą twojej działce mocnego akcentu kolorystycznego i przeniosą cię na chwilę w ciepłe kraje. Choć wymagająca w pielęgnacji, roślina jest zdecydowanie warta włożonej w jej rozwój pracy i szybko odwdzięczy się swoim urokiem.