Glorioza to wyjątkowa roślina, którą najczęściej można spotkać w kompozycjach florystycznych. Można jednak uprawiać ją także w doniczkach we własnym domu. Jak powinno to przebiegać? Jak dbać o gloriozę? Dowiedz się!
Glorioza (łac. Gloriosa) od dawna zaliczana jest do grupy najpiękniejszych kwiatów doniczkowych. Bardzo często na jej uprawę decydują się zwłaszcza miłośnicy roślin egzotycznych. Wyróżnia się niebywale oryginalnym wyglądem – zarówno kształtem, jak i kolorami. Dominują w niej szczególnie żółte, pomarańczowe i czerwone barwy. Jeśli chcesz, aby ten kwiat znalazł się w twoim domu, to przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak wygląda oraz jakie są jego gatunki i wymagania.
Glorioza – co to za wyjątkowy kwiat?
Glorioza jest rośliną pochodzącą z Afryki i Azji. Najlepiej rośnie na terenach tropikalnych, dlatego potrzebuje dużo ciepła. Jest to egzotyczne pnącze, aczkolwiek niekoniecznie musi być uprawiane w szklarni czy ogrodzie zimowym. Gloriozę można uprawiać bez problemu w doniczce we własnym domu lub na balkonie, choć musisz zapewnić jej odpowiednie warunki.
Kwiaty gloriozy
Przed zakupem gloriozy musisz też wiedzieć, że jest to pnącze, którego pojedyncze pędy osiągają długość nawet 2 metrów! Jej kwiaty rozwijają się stopniowo – już od czerwca aż do października. Są dość duże i wielobarwne. Każdy z nich ma po sześć płatków w intensywnych kolorach czerwieni, żółci i pomarańczy. Zwykle są odgięte do tyłu, choć nie zawsze. Co ciekawe – roślina ta najczęściej ma niewyczuwalny zapach i wszystkie jej części są trujące.
Glorioza – gatunki
Glorioza to rodzaj pnącej byliny i należy do rodziny zimowitowatych, który obejmuje aż 10 gatunków. Przedstawiamy ci je poniżej:
- Gloriosa aurea;
- Gloriosa rothschildiana (gloriosa superba);
- Gloriosa baudii;
- Gloriosa revoilii;
- Gloriosa flavovirens;
- Gloriosa lindenii;
- Gloriosa littonioides;
- Gloriosa rigidifolia;
- Gloriosa modesta;
- Gloriosa sessiliflora.
Jakie wymagania ma glorioza?
Decydując się na uprawę gloriozy w donicy, musisz przede wszystkim wiedzieć, że ten kwiat najlepiej się czuje w miejscach nasłonecznionych lub delikatnie zacienionych. Ważne jest jednak, aby nie był wystawiony bezpośrednio na promienie. Powinieneś zadbać o to, aby był w pomieszczeniu, gdzie wilgotność powietrza osiąga ok. 50%. Uwzględniając fakt, że glorioza to pnącze, zatroszcz się też o podpory.
Glorioza a podłoże
Jeśli natomiast chodzi o podłoże, to najlepiej, aby było żyzne, przepuszczalne i zasobne w składniki pokarmowe. Odczyn powinien być zbliżony do obojętnego (pH 6,5–7). Temperatura podłoża powinna wynosić około 17–20 stopni Celsjusza, a temperatura powietrza od 18 do nawet 30 stopni Celsjusza.
Jak podlewać i nawozić gloriozę?
W okresie wegetacji glorioza potrzebuje systematycznego podlewania. Musisz dbać o to, aby ziemia w jej doniczce była delikatnie wilgotna. Pamiętaj, że podłoże nie powinno być mokre, ponieważ bulwy gloriozy łatwo gniją. Roślina wymaga także zasilania nawozami dla roślin w czasie kwitnienia. Bardzo ważną informacją jest też to, że choć glorioza w doniczce uwielbia wilgoć, to jednak niezbyt dobrze znosi zraszanie kwiatu i liści.
Glorioza i okres zimowego spoczynku
Glorioza w okresie jesiennym powoli kończy kwitnienie i rozpoczyna przygotowania do zimowego spoczynku, natomiast jej części naziemne zamierają. Możesz to dostrzec m.in. po żółknących liściach. To znak, że powinieneś mocno ograniczyć częstotliwość podlewania i zrezygnować z nawożenia. Gdy natomiast pędy rośliny już przyschną, możesz całkowicie zrezygnować z podlewania, a doniczkę wraz z kwiatem powinieneś umieścić w chłodnym pomieszczeniu. Można by rzec, że ten okres spoczynku jest niezbędny, ponieważ tylko wtedy glorioza będzie mogła ponownie zakwitnąć w nowym sezonie. Gdy nadejdzie wiosna, możesz wyjąć kłącze z ziemi, ostrożnie je oczyścić i na nowo posadzić w ziemi.
Jakie zastosowanie ma glorioza?
Zdecydowanie najczęściej kwiaty tej rośliny wykorzystuje się w celach dekoracyjnych jako kwiaty cięte. Można z nich tworzyć wiele fantastycznych i wytrzymałych bukietów. Stanowią również piękną dekorację każdego wnętrza, aczkolwiek należy uważać na pyłek, ponieważ plamy z niego są bardzo trudne do wyeliminowania. Jako ciekawostkę warto dodać, że w niektórych miejscach na świecie wykorzystuje się gloriozę do leczenia różnych chorób.
Glorioza to piękna roślina, ale bezdyskusyjnie bardzo wymagająca i nieco kapryśna. Dlatego jeśli rozważasz jej uprawę, pamiętaj, aby najpierw lepiej ją poznać i dowiedzieć się, co musisz zrobić, by cudownie kwitła. Podczas zakupu zwróć też uwagę na to, czy kłącza nie mają uszkodzonych pąków wierzchołkowych.
Fot. główne Alcasardasevil via Wikipedia, CC-BY-SA-3.0