W IKEA kwiaty zaskoczą cię różnorodnością barw i kształtów. Zieleń w pięknie urządzonym wnętrzu to swoista wisienka na torcie. W IKEI można zaopatrzyć się zarówno w meble akcesoria do wystroju wnętrz, jak i w rośliny, i na przykład dopasować preferowane kwiaty do nowo wybranego biurka. To tylko jeden z wielu powodów, dlaczego IKEA i kwiaty to wcale nie paradoks.

IKEA jest globalnym sprzedawcą mebli, akcesoriów, zabawek, a nawet znanych wszystkim z wielkich banerów klopsików. Sklep oferuje również szeroką gamę zieleni, od roślin doniczkowych i gatunków domowych po sztuczne drzewa i donice ogrodowe. Czytaj dalej, żeby dowiedzieć się, jakie dokładnie rośliny można tam znaleźć, dlaczego warto kupować rośliny w Ikei, o czym pamiętać przed i po zakupie. 

Czy warto kupować kwiaty w Ikea?

Fakt, że rośliny z IKEI są tańsze od tych ze sklepów ogrodniczych, wcale nie oznacza, że trzeba je eliminować jako kandydatów do dekoracji nowego mieszkania. Musimy je podzielić je na dwie podstawowe kategoria: rośliny sztuczne i naturalne. Te pierwsze są oczywiście łatwiejsze w utrzymaniu – wystarczy je raz na jakiś czas odkurzać. Rośliny naturalne odwdzięczają się zaś za pielęgnacją dorodnym wyglądem. Oba kategorie tych kwiatów z IKEI mogą być warte uwagi, zwłaszcza jeśli ich cena będzie korzystna.

Ikea rośliny – jak znaleźć najlepszy egzemplarz

Doświadczeni kupujący zalecają nabywanie młodych, zdrowo wyglądających roślin. Ta rada jest uniwersalna. Zaopatrując się w starsze okazy, interesuje nas jedynie to drugie kryterium. Aby znaleźć najlepsze rośliny w IKEA, przeszukaj tyły półek. Te z przodu zwykle są już przebrane. Zwróć również uwagę na wagę doniczki. Te lekkie wskazują na suchą glebę. Przesuszenie może bardzo zaszkodzić roślinie. Jeśli szukasz natomiast roślin kwitnących, lepiej kupić egzemplarze obfitujące w pąki, a nie całych kwiatów.

Ikea kwiaty – jakie rośliny można tam znaleźć? 

Ikea nie różni się od innych podobnych sieciówek tym, że znajdziemy w nich kwiaty stałe dostępna przez dłuższy czas na ekspozycji oraz takie sezonowe. Na przykład podczas świąt Bożego Narodzenia natknąć się można na Gwiazdę Betlejemską, a z początkiem wiosny na Hiacynty czy Żonkile.

Sukulenty

W marketach tego typu nigdy nie zabraknie różnych rodzajów sukulentów w wersjach mini, midi i maxi. Możesz znaleźć tam naprawdę ciekawe okazy po niskich cenach. Rośliny te nie wymagają dużego zaangażowania i wiedzy. Doskonale nadadzą się więc dla osób początkujących. Udekorują twoje mieszkanie zaraz po prowadzeniu się do nowego. Kiedy na głowie mamy wiele spraw do załatwienia sukulenty sprawdzą się idealnie. 

Rośliny kolekcjonerskie

Jednym z poszukiwanych roślin kolekcjonerskich jest kwiat monstera. Ikea na bieżąco eksponuje klasyczną jej odmianę, czyli Monstera Deliciosa oraz inne filodendrony. Nie ma wątpliwości, że pracownicy zarządzający śledzą współczesne trendy roślinne. 

Ikea kwiaty doniczkowe

IKEA proponuje zarówno gatunki wewnętrzne, jak i zewnętrzne, a nawet ma sztuczne rośliny dla tych, którzy nie chcą angażować się w opiekę nad żywymi roślinami. W większości sklepów IKEA znajdziesz palmy, rośliny wiszące, pnące, monstery, draceny, cytrusy, sansewierie i wiele innych. 

Ikea – rośliny różnych rozmiarów

W zależności od warunków mieszkaniowych ludzie poszukują różnych rozmiarów roślin, aby dobrać je odpowiednio do swojego wnętrza. IKEA sprzedaje rośliny wszystkich rozmiarów, od maleńkich sukulentów i kaktusów po większe rośliny doniczkowe, takie jak Zamiokulkasy. Spotkasz w niej również ogromne zielone rośliny liściaste, takie jak filodendrony. Różnorodność jest imponująca, chociaż niektóre gatunki mogą być trudniejsze do nabycia w zależności od pory roku.

Ikea – rośliny doniczkowe i akcesoria 

Jednym z plusów zaopatrywania się w kwiaty w marketach Ikea jest fakt, że przede wszystkim sieć zajmuje się dystrybucją materiałów budowlanych, umeblowania oraz akcesoriów dekoracyjnych. Co za tym  idzie, oprócz samych kwiatów znaleźć można tam doniczki, osłonki, półki.  

Kiedy jest najlepszy dzień na zakup kwiatów doniczkowych w IKEA?

IKEA ma tendencję do uzupełniania sklepowego asortymentu nowymi towarami w poniedziałek po weekendowej wysyłce. Choć opóźnienia w dostawie mogą się zdarzyć z wielu przyczyn, z reguły najlepiej jest iść na roślinne zakupy do Ikei w poniedziałek lub wtorek. Jeśli chodzi o kupno w okresie zmian sezonowych, tj. luty, kwiecień, sierpień i październik, to najlepszy czas na znalezienie nowych atrakcyjnych odmian i znalezienie najaktualniejszego asortymentu.

Jak dbać o rośliny doniczkowe z IKEA?

Rośliny IKEA mają etykiety informacyjne, które pomagają dbać o nową roślinę doniczkową. Są to podstawowe wiadomości na temat podlewania, stanowiska, czy nawożenia. Jeśli zgubisz etykietę, nie ma się czym martwić. Strona IKEA zawiera przydatne przewodniki na temat uprawy roślin domowych. 

Ogólnie rzecz biorąc, IKEA sprzedaje wytrzymałe, trwałe rośliny, które wymagają niewielkiej uwagi.

Kiedy należy przesadzić roślinę IKEA?

Istnieje kilka wyznaczników, które pokazują, że roślina doniczkowa wymaga przesadzenia. Są to między innymi:

  • korzenie wyrastające przez otwory drenażowe doniczki
  • powolny wzrost rośliny  
  • duża objętość rośliny w stosunku do doniczki 

Ogólnie rzecz biorąc, nowe rośliny doniczkowe nie wymagają natychmiastowego przesadzania.

Kwiaty w IKEA – podsumowanie

IKEA to przede wszystkim sklep akcesoriami do urządzania wnętrz, ale można przyjąć, że takim akcesorium są też rośliny. IKEA stawia na różnorodność asortymentu, dlatego znajdziesz w niej zarówno niewielkie rośliny doniczkowe, jak i prawdziwe zielone kolosy.

Zobacz także: