Obecność roślin w domu korzystnie wpływa na jakość powietrza. Oprócz tego kwiaty doniczkowe mogą być ważnym elementem wystroju wnętrza, wprowadzając do niego odrobinę przyrody. Jedna i druga funkcja przemawia za tym, że warto mieć w swoim mieszkaniu rośliny w pojemniku. Oto subiektywna lista najpiękniejszych roślin doniczkowych, które nadają się do uprawy w domu. Poznaj rośliny kolekcjonerskie, które ucieszą każdego miłośnika ciekawych okazów.

Rzadkie rośliny kolekcjonerskie ozdobne z liści – Monstera deliciosa „Variegata”

Niezwykłą popularnością cieszy się liść monstery. Pojawia się we współczesnym wzornictwie. Można spotkać charakterystyczne powycinane kształty liści na biżuterii i na elementach wystroju wnętrza. Ta egzotyczna roślina dobrze nadaje się do uprawy w domowych warunkach. Wyróżnia się dwa gatunki idealne na rośliny kolekcjonerskie. Są nimi Monstera adansonii „Monkey Mask” oraz Monstera deliciosa „Variegata”. Pierwsza z nich jest pnączem, które nie wymaga zbyt wiele miejsca. Druga to odmiana monstery dziurawej o efektownie przebarwionych zielono-białych liściach. Monstera deliciosa osiąga imponujące rozmiary, jednak bez problemu zmieści się w mieszkaniu.

Rośliny kolekcjonerskie doniczkowe – filodendron

Ozdobny z liści filodendron to roślina z rodziny obrazkowatych. Ma charakterystyczne, spore blaszki liściowe o soczysto zielonym kolorze. Podobnie jak monstera, Philodendron dobrze pasuje do stylu „urban jungle”. W sprzedaży najczęściej można spotkać egzemplarze pnące, o barwnych liściach, miniaturowe, a także o odmiennym kształcie blaszki liściowej. Filodendrony mają sztywne i błyszczące liście. Są to rośliny łatwe w uprawie, a przy tym bardzo efektowne. Szybko rosną i w krótkim czasie wytwarzają sporo nowych liści. Wśród nich znajduje się kilka rzadkich odmian, jak np. „Golden Princess”, „Atom”, „Silver Queen” i „Moonlight”.

Syngonium, czyli zroślicha – gratka dla kolekcjonera roślin

Charakterystyczny przedstawiciel rodziny obrazkowatych, zroślicha, jest wiecznie zielonym pnączem, które z powodzeniem można uprawiać na parapecie. Wytwarza ona liście osadzone na długich ogonkach. Blaszki liściowe syngonium mają kształt strzałki. Pośrodku ozdobione są jasnym wzorem w kolorze kremowym i różnych odcieniach zieleni. Taki rysunek na liściach sprawia, że roślina nabiera delikatnego wyglądu. Zroślicha „Arrow” osiąga maksymalnie 40 cm wysokości i ma dość zwarty pokrój. Aby zagęścić pędy, warto regularnie przycinać młodą roślinę, co ją pobudzi do wypuszczania liści. Jak wszystkie egzotyczne gatunki, zroślicha wymaga ograniczenia podlewania podczas zimowego odpoczynku. Wtedy również nie należy stosować nawozów.

Charakterystyka rzadkich roślin doniczkowych z rodziny obrazkowatych

Jeśli jesteś wielbicielem roślin o dużych liściach, postaw na przedstawicieli rodziny obrazkowatych. Jest w czym wybierać, bo w naturze sam filodendron ma około 700 gatunków. Niektóre rzadkie gatunki naprawdę efektownie wyglądają w kolekcji roślin. Wymagają jasnego stanowiska, przepuszczalnej gleby i obfitego podlewania w sezonie wegetacyjnym. W okresie zimowym trzeba ograniczyć podlewanie i dopilnować, aby temperatura w pomieszczeniu nie była zbyt wysoka.

Wybierz ciekawe rośliny kolekcjonerskie. Okazów do domowej dżungli szukaj wśród roślin z rodziny obrazkowatych. Prezentują się znakomicie w mieszkaniu, a także charakteryzują się szybkim wzrostem i łatwą uprawą. Warto przekonać się do roślin egzotycznych, ponieważ niektóre z nich mogą stać się efektowną ozdobą domu każdego miłośnika kwiatów.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2022