Hortensja bukietowa miniaturowa, czyli „bobo” to doskonały sposób na udekorowanie przydomowego ogródka. Wyróżnia się przepięknym kwiatostanem, który zmienia swój kolor w trakcie kwitnienia. Jeśli chcesz zasadzić tę roślinę w swoim ogrodzie ten poradnik jest dla Ciebie. Dowiedz się jak uprawiać hortensję i jakich warunków potrzebuje?

Kwiaty ogrodowe wymagają szczególnego podejścia w kwestii sadzenia i codziennej pielęgnacji. Nie inaczej jest w przypadku karłowatej odmiany hortensji bukietowej. Roślina znana także pod nazwą Hydrangea paniculata wymaga próchniczego i lekko kwaśnego podłoża do uprawy i corocznego przycinania. Dzięki temu kwiatostan będzie bujny i obfity.

Hortensja bobo – czym się wyróżnia?

Hortensja bobo to przepiękna karłowa odmiana hortensji bukietowej wyróżniająca się dużym i efektownym kwiatostanem, który w miarę postępu kwitnienia zmienia swój kolor. W pierwszym okresie, czyli na początku lipca charakterystyczne stożkowe wiechy przybierają kremową barwę, a z czasem nieco różowieją. Hydrangea paniculata może osiągnąć od 0,5 do 1 metra wysokości, chociaż najczęściej dorasta do 70 centymetrów. Pędy rośliny są grube i sztywne, a liście szorstkie o zielonej barwie, która w miarę przekwitania przybiera żółty odcień. Hortensja bobo to krzew mrozoodporny, dlatego doskonale znosi warunki zimowe, które nie zagrażają jej ponownemu zakwitnięciu.

Hortensja bobo – jakie są wymagania?

Hortensja bobo wymaga odpowiedniej gleby o kwaśnym odczynie na poziomie 5,5 pH i dużej przepuszczalności. Podłoże powinno być żyzne, lekko wilgotne i próchnicze. Krzew najlepiej rośnie na stanowiskach w półcieniu, chociaż przy odpowiednim nawodnieniu gleby może obficie zakwitnąć również na słonecznym stanowisku. Doskonale czuje się w małych ogródkach domowych, a także jako roślina doniczkowa na balkonach i tarasach. Oczywiście należy pamiętać, aby sadzić hortensję w dość dużej doniczce. Można ją uprawiać w rabatach pojedynczo lub grupowo. Hortensje zawiązują pąki kwiatowe na nowych, przyciętych pędach, dlatego jedną z podstawowych czynności wpływających na szybki rozkwit jest cięcie, które należy przeprowadzać wczesną wiosną. Doskonale wpływa to na gęstość pokroju i wysokość krzewu. Zalecana wysokość cięcia to około 10 centymetrów nad cięciem zeszłorocznym.

Hortensja bobo – jak sadzić?

Hortensja bukietowa bobo to wspaniała roślina ogrodowa wyróżniającą się zwartym i kulistym kwiatostanem. Obfite kwitnienie, które trwa w okresie letnim robi duże wrażenie i wspaniale ozdabia ogródek. Krzew ten jest stosunkowo łatwy w zasadzeniu i pielęgnacji, jednak wymaga starannego przygotowania podłoża, które musi posiadać odpowiednie parametry. Hortensja bobo dostępna jest w postaci ukorzenionych sadzonek, które sadzi się wczesną wiosną lub wczesną jesienią, gdy gleba osiąga najwyższą wilgotność.

Przygotowanie stanowiska

Najważniejszym czynnikiem decydującym o efektywności uprawy hortensji bobo jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Dlatego w pierwszym etapie należy dokładnie sprawdzić, jakie są parametry gleby, w której zamierzamy zasadzić naszą roślinę. Optymalnie gleba powinna być żyzna, przepuszczalna i wilgotna o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym, który można zmierzyć za pomocą kwasomierza glebowego. Ważne jest także umiejscowienie stanowiska. Warto przyjrzeć się jego nasłonecznieniu, które zadecyduje o częstotliwości podlewania.

Roślina zdecydowanie najlepiej rozwija się na stanowiskach ciepłych i półcienistych. Podłoże musi być całkowicie odchwaszczone i zabezpieczone, np. za pomocą agrowłókniny. Dołek na sadzonkę powinien być na tyle głęboki i szeroki by można było dokładnie obsypać ziemią cały korzeń krzewu. Warto go lekko obsypać kompostem lub granulowanym obornikiem.

Przygotowanie krzewu

Przygotowanie hortensji do zasadzenia należy rozpocząć od namoczenia bryły korzeniowej poprzez umieszczenie doniczki we wiadrze z wodą na około 15-30 minut. Następnie należy starannie usunąć wszystkie zeschnięte liście i uszkodzone pędy, dzięki temu znacznie poprawi się wygląd rośliny. Warto przyjrzeć się sadzonce w celu wykrycia ewentualnych ognisk chorobowych.

Sadzenie

Samo sadzenie kwiatów jest niezwykle proste. Wystarczy umieścić całą bryłę korzeniową w przygotowanym dołku i zasypać świeżą ziemią wymieszaną z kwaśnym torfem. Wokół zasadzonego krzewu należy ułożyć warstwę ściółki o wysokości od 3 do 5 centymetrów. Zapobiegnie to rozrostowi chwastów i zmniejszeniu wilgotności gleby, a dodatkowo – kora wykazuje właściwości zakwaszające, zapewniając optymalny poziom pH podłoża.

Nawożenie

Regularne nawożenie sprawi, że roślina będzie bardzo intensywnie kwitnąć, uzyska intensywny kolor oraz łatwiej przetrwa zimowe przymrozki. Nawożenie należy rozpocząć w marcu lub kwietniu i kontynuować przez całą wiosnę i lato w okresie kwitnienia hortensji. Do nawożenia należy używać nawozów granulowanych, które stosuje się raz na 1-2 miesiące lub nawozami płynnymi stosowanymi raz na 1-2 tygodnie.

Podlewanie

Hortensję bobo to krzew, który preferuje stale wilgotną ziemię, dlatego należy podlewać ją bardzo obficie, szczególnie tuż po zasadzeniu. W wielu przypadkach świeżo nasypana ziemia pod wpływem wody może osiąść, wówczas należy ją uzupełnić. Nie powinno się podlewać krzewu zbyt małą ilością wody, co może spowodować, że dolne warstwy bryły korzeniewej nie będą odpowiednio nawodnione.

Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2022