Kwiat ten należy do najpopularniejszych wyborów wśród Polaków. Cechuje się unikalnym i miłym zapachem, a także prostą pielęgnacją, dzięki czemu nie wymaga dużego zaangażowania. Sprawdź, jakim kwiatem jest goździk brodaty.

Łacińska nazwa gatunku to Dianthus barbatus. W Polsce znany jest od wielu lat również jako goździk kamienny i niezwykle ceniony ze względu na swój efektowny wygląd, łatwą uprawę, a także piękny zapach. Przed laty gościł w dworskich ogrodach i na stołach, a obecnie spotkamy go m.in. na domowych balkonach i tarasach, czy też w przydomowych ogródkach. Jakim kwiatem jest goździk brodaty i co warto o nim wiedzieć?

Opis odmiany

Dużym atutem gatunku jest to, że jest on stosunkowo odporny na trudne warunki atmosferyczne, dzięki czemu bez problemu radzi sobie w polskim klimacie. Ponadto rozmnażanie goździka jest łatwe, ponieważ nasiona w czerwcu przenosi się na rozsadnik. Często dochodzi do sytuacji, że przy wiejskich chatach lub w przydomowych ogrodach wysiewa się sam. Sierpniowe siewki mają postać rozet liściowych i pod nią zimują w gruncie, aby kolejnej wiosny wydać piękne kwiaty. Sztywne ulistnione łodygi osiągają 20-50 cm wysokości. Pod koniec maja lub na początku czerwca pojawiają się kwiatostany na szczytach. Kwiaty mają kształt gwiazdek o barwie:

  • białej;
  • różowej;
  • czerwonej.

Często posiadają ozdobne oczko, plamkę, paseczek lub obwódkę w barwie kontrastowej, które zdobią kwietnik. Zdarzają się również kwiaty dwubarwne. Średnica kwiatostanów dochodzi do 10-12 centymetrów. Nazwa wzięła się od tego, że goździk ma zielone działki kielicha, które są pod kwiatami i imitują bródkę.

Jak wygląda uprawa goździka brodatego?

Goździki brodate można uprawiać zarówno na balkonach, jak i rabatach kwiatowych. Są proste w utrzymaniu i pielęgnacji, dzięki czemu doskonale sprawdzają się jako kwiat ogrodowy. Dobrze komponują się w towarzystwie bylin i roślin jednorocznych. W ogrodzie sadzenie odbywa się w kępach liczących od kilku do kilkunastu sztuk jednej odmiany lub mieszanki różnych odmian. Wówczas uzyskasz wielobarwny i ciekawy ogród, jednak jest to indywidualna decyzja. Sprawdzonym rozwiązaniem jest sadzenie rozsady pod koniec maja, dzięki czemu mogą skutecznie zastąpić miejsce wcześniejszych gatunków cebulowych. Kwiaty cechują się wyrównanym wzrostem, dzięki czemu można stosować je w formie obwódki wokół trawnika lub większej kompozycji kwiatowej. Warto zadbać o jesienny zbiór nasion, aby nie wystąpił niekontrolowany samosiew. Kępy goździka prezentują się zjawiskowo i urozmaicą każdy ogród. Nieco inaczej wygląda uprawa na balkonie. Tam sadzi się go w misach, donicach lub w skrzynkach. Mogą występować oddzielnie lub w połączeniu z innymi kwiatami. Standardowo wybiera się w tym celu:

Roślinę można sadzić z nasion lub z sadzonek, które przygotowane są w gotowej rozsady. Te drugie przygotujesz we własnym zakresie lub kupisz gotowe w centrum ogrodniczym. Siew odbywa się od maja do czerwca.

Piękna dekoracja wazonowa

Kwiaty goździka brodatego zebrane z ogrodu doskonale sprawdzają się do wazonu. Mają charakterystyczny korzenny zapach i piękny wygląd. Kwiaty cięte długo zachowują swój nienaganny i piękny wygląd, a także stają się atrakcyjną dekoracją w domowym salonie, w kuchni, czy też w sypialni. Z powodzeniem można je kupić w dobrze wyposażonych kwiaciarniach, gdzie sprzedaje się je w pęczkach różnobarwnych kwiatów. Częsta zmiana wody oraz dodanie odżywki do ciętych kwiatów sprawią, że dłużej zachowają swoją świeżość.

Dianthus barbatus – wymagania

Goździk brodaty nie ma dużych wymagań. Przede wszystkim potrzebuje on regularnego podlewania. W okresie wzmożonych upałów warto postawić na podlewanie zarówno rano, jak i wieczorem. Ponadto sprawdzoną metodą jest stosowanie nawozu, który wspiera rozrost kwiatów, a także zwiększa ich odporność. To kwiaty dwuletnie, których pierwsze kwitnienie odbywa się zazwyczaj wczesnym latem rok po siewie. Zdarza się jednak, że żywotność gatunku jest większa i wówczas jest to wieloletni kwiat. Co roku tworzy nowe pędy i piękne kwiatostany. Rozmnażanie często następuje samoczynnie, a jego nasiona mogą być przenoszone przez wiatr lub na podeszwie buta. Ze względu na swoją specyfikę, odmiany ogrodowe nazywa się krótkowiecznymi bylinowymi.

Stanowisko kwiatowe

Jako odporny gatunek kwiatów dobrze sprawdzają się na wielu stanowiskach. Najczęściej utrzymuje się je w lekko zacienionych lub nasłonecznionych miejscach. Roślina lubi pulchną i żyzną glebę próchniczną i przepuszczalną, najlepiej o lekko zasadowym odczynie pH lub obojętnym. To optymalne warunki do jej rozwoju, który dodatkowo można wzmocnić przez nawożenie. Dobrym wyborem są nawozy wieloskładnikowe, które chronią przed szkodnikami (mszycami) i chorobami, np. rdzą.

Jak podlewać goździki?

Tak naprawdę podstawowa opieka nad rośliną w okresie letnim wiąże się z jej nawadnianiem. Goździk brodaty to kwiat, który nie lubi suszy. Intensywnego nawadniania wymaga również od razu po wysiewie, a także w okresach odwilży w zimę, gdy siewki przykrywa się gałązkami z roślin iglastych.

Kwitnienie

Okres kwitnienia przypada na czas od końca maja do końca sierpnia. Dzięki temu swoim zapachem i pięknym wyglądem ozdabiają ogród, balkon lub rabatę przez całe lato. Następnie na jesieni można zbierać nasiona goździka. Jeżeli tego nie zrobisz, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nastąpi samoczynny wysiew. Na rynku spotyka się odmiany o kwiatach różnej barwy, a nawet dwukolorowych. Najczęściej to duże kwiatostany o kolorach bordowym, białym, czerwonym (w różnych odcieniach czerwieni), różowym. Tworzą piękne, bujne główkowate wierzchołki, które utrzymują się na mocnych pędach kwiatowych powyżej 20-25 cm nad poziomem gruntu.

Orientacyjna cena goździka brodatego

Goździk brodaty jest powszechnie uprawiany w ogrodach również ze względu na niską cenę. Paczkę można kupić już za 2-3 złote. Sadzonka nie powinna kosztować więcej niż 10 złotych.

Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2022