Goździk chiński należy do rodziny goździkowatych. Uprawa goździka chińskiego nie jest zbyt wymagająca. Roślina preferuje stanowiska ciepłe i dość dobrze nasłonecznione. Sprawdź w jaki sposób ją pielęgnować!

Goździk chiński zasadniczo jest rośliną jednoroczną, ale można również uprawiać ją jako roślinę dwuletnią. Pochodzi z Chin i Japonii, gdzie występuje naturalnie jako bylina. Goździk chiński, mimo swojego pochodzenia, może być również uprawiany w naszym klimacie. Charakteryzuje się łodygami o kolorze szarozielonym, a także kształtem liści, które są ząbkowane i powycinane. Kwiaty tej rośliny osiągają niewielkie rozmiary i są wielobarwne. Kolor kwiatów, a także wielkość kwiatów różnią się w zależności od odmiany rośliny, ale zazwyczaj ich średnica nie przekracza 3-4 cm.

Goździk chiński – pielęgnacja i wymagania

Zasadniczo goździk chiński nie osiąga zbyt dużych rozmiarów. Roślina w pełnym wzroście osiąga około 40 cm wysokości. Jej pędy mają różne ułożenie – po części się płożą, a po części wnoszą i rozgałęziają, tworząc niewielkie kępki. Jeśli chodzi o wymagania rośliny, nie są one zbyt wygórowane. Roślina w zasadzie dobrze odnajduje się na każdym rodzaju gleby, choć najbardziej preferuje gleby żyzne i próchnicze. Ważne, aby stanowisko, na którym jest posadzona było odpowiednio nasłonecznione. W przypadku mniej przepuszczalnych gleb oraz pojedynczego usadzenia w doniczkach, wskazane jest regularne niezbyt silne nawożenie, najlepiej przy zastosowaniu preparatu mineralnego i wieloskładnikowego, przeznaczonego do roślin kwitnących. Goździk chiński nie potrzebuje zbyt obfitego nawadniania. Jednak przy długotrwałej suszy wymaga regularnego podlewania.

Goździk chiński – kwitnienie i rozmnażanie

Goździk chiński ma dość duże kwiaty, które podobnie jak liście, mają ząbkowany kształt. Kolor kwiatów, w zależności od odmiany może być fioletowy, czerwony, biały, szkarłatny lub dwukolorowy. Roślina kwitnie od czerwca do końca września.

Uprawa goździka chińskiego zwykle odbywa się z nasion, które wysiewa się w okresie od lutego do kwietnia. Ważne, by w początkowym okresie nasiona rośliny znajdowały się pod osłoną. W tym okresie należy zapewnić im temperaturę w przedziale 20-25 stopni. Pierwsze wschody następują po około dwóch tygodniach od momentu wysiania. W okresie wzrostu, sadzonki można nawozić preparatami zawierającymi azot.

W dalszej kolejności, gdy siewki będą posiadały po około 3-4 liście każdą z nich trzeba pojedynczo pikować do doniczek. W połowie maja roślina nadaje się już do wysadzenia jej na miejsce stałe. Zaleca się jej sadzenie w odstępach około 20-30 cm, po to by nie występowało dość duże zagęszczenie roślin i by każda z sadzonek mogła lepiej rosnąć. W sklepach ogrodniczych można również zakupić gotowe sadzonki, a następnie tylko je przesadzić.

Goździk chiński najlepiej prezentuje się zasadzony na rabatach (trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów pomiędzy każdą sadzonką). Z powodzeniem może być jednak sadzony także w pojemnikach, stając się doskonałą ozdobą kwietników, balkonów, tarasów i wnętrz altan. Decydując się na zasadzenie go w donicach należy pamiętać o tym, że wówczas roślina wymaga większej pielęgnacji, a przede wszystkim regularnego podlewania. Ze względu na swój wygląd goździk chiński cieszy się także sporą popularnością jako roślina cięta.

Choroby i szkodniki

Goździk chiński mogą dotknąć rożnego rodzaju choroby. Wśród nich wymienia się przede wszystkim szarą pleśń, która cechuje się występowaniem szarego nalotu na liściach i płatkach kwiatów i doprowadza do znacznego osłabienia roślin. W walce z tą chorobą zaleca się użycie specjalnych oprysków, np. Polyversum WP. Inną chorobą jaka może dotknąć roślinę jest mączniak prawdziwy. Ta choroba objawia się poprzez pojawienie się plam pokrytych mączystą i białą grzybnią. Jej rozwój sprawia, że liście rośliny całkowicie się zwijają. Wśród przyczyn rozwoju tej choroby wymienia się głównie zbyt wilgotne podłoże oraz duże zagęszczenie roślin. Można ją skutecznie zwalczyć opryskami grzybobójczymi, np. Discus 500 WG.

Warto również pamiętać, że goździk chiński może być atakowany przez mszyce, które głównie żerują na pędach. Myszce wysysają soki z liści rośliny, powodując jej całkowite osłabienie. Do ich zwalczania świetnie sprawdzą się preparaty pochodzenia naturalnego.

Goździk chiński to doskonała roślina nawet dla osób początkujących, głównie ze względu na niskie wymagania. Ważne, by pamiętać o jej regularnym podlewaniu, a w zamian za to roślina odwdzięczy się pięknymi kwiatami, efektownie ozdabiając ogród w okresie letnim.

Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2022