Zapamiętaj!

 • Figowiec Ginseng to roślina z rodziny Moraceae, która jest popularna jako ozdoba w mieszkaniach i biurach. 🌿 🌿🌿
 • Roślina ta charakteryzuje się grubymi korzeniami, które nadają jej unikalny wygląd bonsai. 🔝
 • Figowiec Ginseng jest rośliną łatwą w uprawie, ale wymaga odpowiedniej pielęgnacji i warunków, takich jak jasne światło, regularne podlewanie i nawożenie. 💧☀️
 • Roślina ta ma również pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie, ponieważ pochłania toksyny z powietrza i zwiększa wilgotność. 🌿
 • Należy jednak uważać na szkodniki, takie jak przędziorki i mszyce, które mogą atakować figowca Ginseng. ⚠️

Ficus microcarpa ginseng, inaczej nazywany figowcem tępym, przywędrował do Europy z Chin i szybko skradł serca miłośników roślin. Jego grube, powykręcane korzenie powietrzne oraz pień można formować jak bonsai. Dlaczego stał się tak modny? Jak się z nim obchodzić, by rósł i cieszył oko? Czy wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych? Czy gubi liście? Wszystkiego dowiesz się, czytając ten artykuł.

Jak wygląda fikus tępy?

Fikus tępy (Ficus microcarpa ginseng) swój charakterystyczny, atrakcyjny wygląd zawdzięcza przede wszystkim korzeniom powietrznym. Grube, często poskręcane wyglądają niezwykle efektownie, gdy są wyeksponowane nad powierzchnią podłoża. Drewniejąca łodyga rośliny może być formowana za pomocą drutu jak bonsai. Zwykle w przypadku fikusa pożądanym kształtem jest ten zbliżony do litery „S”. Formowanie pnia bywa żmudnym procesem i może trwać nawet kilka lat, po których możesz uzyskać nawet metrową roślinę. Liście figowca tępego są zielone, sprężyste i grube. Mają lancetowaty kształt i pięknie błyszczą.

Ficus ginseng jest często błędnie utożsamiany z gatunkiem Ficus retusa, choć to dwie różne rośliny. Błąd powielany jest prawdopodobnie za sprawą jednej z ilustracji z „Atlasu der Baumarten von Java” opublikowanej w 1918 roku przez Koodersa i Valetona. Ficus microcarpa podpisany jest na niej jako Ficus retusa.

Ficus ginseng – pielęgnacja

Ficus ginseng – pielęgnacja

Czym więc Ficus microcarpa różni się od innych drzewek bonsai? Zdecydowanie jest jednym z najmniej wymagających gatunków używanych do formowania. Jak to fikus, potrafi być kapryśny i demonstrować swoje niezadowolenie gubieniem liści, jednak wystarczy, że poznasz kilka podstawowych zasad, by było mu w twoim domu dobrze.

 1. Podlewaj umiarkowanie, by nie wysuszyć, ale także nie przelać rośliny.
 2. Zapewnij miejsce z dużą ilością rozproszonego światła.
 3. Pamiętaj, że lubi żyzne, ale przepuszczalne podłoże.
 4. Od wiosny do jesieni pamiętaj o nawożeniu raz na dwa tygodnie.

Są to rośliny długowieczne, mogą żyć 20 lat, a nawet dłużej. Chińczycy mówią, że trzeba się bardzo postarać, żeby zabić fikusa, choć oczywiście przy nieodpowiedniej uprawie roślina może zmarnieć.

Od Redaktora

Uwielbiam ficusa ginseng! To piękna i łatwa w uprawie roślina, która wprowadza do wnętrza domu naturalny urok i przyczynia się do poprawy jakości powietrza. Czy wiedzieliście, że fikus ginseng może osiągnąc nawet 20 metrów? Wow!

Ficus ginseng – stanowisko

Ficus ginseng potrzebuje stanowiska jasnego, ale nie w pełnym słońcu, ponieważ promienie słoneczne bezpośrednio padające na liście mogłyby je uszkodzić. Najlepsza temperatura dla fikusa bonsai to temperatura pokojowa, w okolicach 20–24°C. Zimą nie ma potrzeby przenoszenia go do chłodniejszego miejsca. Latem możesz wynieść go na taras lub do ogrodu. Pamiętaj jednak, żeby zabrać go, zanim nadejdą pierwsze jesienne chłody, których Ficus ginseng może nie przetrwać.

Ficus ginseng – podlewanie

Ficus ginseng – podlewanie

Fikus wymaga regularnego podlewania, ponieważ nie lubi suszy. Musisz jednak pilnować, by ziemia w doniczce nie była zbyt mokra, ponieważ może to narazić korzenie na gnicie. Najlepiej, gdy podłoże jest stale lekko wilgotne. Fikusy lubią też wysoką wilgotność powietrza, dlatego poza odpowiednią ilością wody w doniczce zapewnij im także miejsce w pobliżu nawilżacza powietrza lub regularnie spryskuj liście. 

Ficus ginseng – przesadzanie

https://www.pinterest.es/pin/302233825003184574/

Figowca tępego przesadzaj raz w roku, gdy jest młody. Później wystarczy, że zmienisz mu podłoże raz na 2–3 lata. Za każdym razem pamiętaj o odrobinę większej doniczce, by rosnąca roślina miała miejsce na rozwijające się korzenie. Jednak nie przesadzaj z jej wielkością, ponieważ jeśli będzie zbyt duża, cała energia fikusa zostanie zużyta na rozrost korzeni. Doniczka powinna być maksymalnie 2–3 cm większa niż poprzednia. Na jej dnie koniecznie ułóż warstwę drenażu, na przykład keramzytu, który odprowadzi nadmiar wody. 

Ziemia dla fikusa powinna być żyzna, ale przepuszczalna. W sklepie ogrodniczym kupisz specjalne podłoże przeznaczone dla tych roślin. Jeśli masz w domu ziemię uniwersalną, koniecznie rozluźnij ją piaskiem, perlitem i keramzytem. Sama ziemia może zbyt długo utrzymywać wilgoć. Nawoź swojego fikusa raz na 2-3 tygodnie od wiosny do jesieni. Zimą kwiat nie potrzebuje dodatkowego odżywienia.

Dlaczego fikus ginseng zrzuca liście?

Dlaczego fikus ginseng zrzuca liście

Pomimo małych wymagań Ficus ginseng źle znosi błędy uprawowe i może reagować na nie nawet całkowitym zrzuceniem liści. Zachowuje się tak niemal w każdej sytuacji, w której coś mu nie pasuje. Może pozbyć się liści w reakcji na przelanie lub wysuszenie. Nie lubi gwałtownych zmian temperatur, przeciągów. Zrzuci liście zarówno gdy będzie mu za ciepło, jak i za zimno.

Może tak zareagować, nawet gdy powietrze w pomieszczeniu, w którym stoi, będzie za suche. Pocieszające jest to, że nawet po całkowitym zrzuceniu liści roślina może wykształcić je ponownie, jeśli tylko zaczniesz stosować zawarte w artykule zasady pielęgnacji.

Bonsai z fikusa tępego 

Ficus ginseng bonsai

Jak z fikusa zrobić bonsai? Wystarczy kilka prostych kroków:

 • wyjmij fikusa z doniczki produkcyjnej i przytnij korzenie tak, by zmieściły się w płytkim naczyniu na bonsai;
 • nadaj koronie wygląd starego drzewa – część pędów wytnij, inne skróć;
 • umieść roślinę w doniczce tak, by po dosypaniu podłoża korzenie powietrzne wystawały ponad powierzchnię;
 • po upływie 48 godzin podlej fikusa.

Kto nie chciałby mieć w domu pięknego i modnego drzewka bonsai? Większość gatunków jest drogich i trudnych w uprawie. Ficus ginseng jest świetnym rozwiązaniem, które niewiele kosztuje i może w domowych warunkach cieszyć oko nawet przez 20 lat!

Najczęściej zadawane pytania

Czy fikus lubi zraszanie?

Fikus ginseng lubi regularne zraszanie. Ponieważ jest to roślina doniczkowa, jego system korzeniowy jest ograniczony, dlatego ważne jest, aby regularnie podlewać roślinę. Optymalny poziom wilgotności dla naszego fikusa to 50-60%. Zaleca się zraszanie go dwa razy w tygodniu. Możesz także ustawić miseczkę z wodą obok rośliny, aby nawilżać powietrze wokół niej.

Dlaczego opadają liście z fikusa ginseng?

Przyczyny opadania liści mogą być wiele, w tym zmiany w temperaturze, niewystarczające podlewanie i zła pielęgnacja. Fikusy są bardzo wrażliwe na zmiany wilgotności, dlatego ważne jest, aby utrzymywać odpowiedni poziom wilgotności. Fikusie są wrażliwe na zmiany temperatury i mogą nie tolerować skoków temperatury w swoim otoczeniu. Czyść regularnie liście, aby usunąć kurz i inne zanieczyszczenia, które mogą blokować odpowiednią ilość światła słonecznego, która jest niezbędna do prawidłowego wzrostu rośliny. 

Jak uratować fikusa bez liści?

Odpowiedzią na to  pytanie jest zapewnienie odpowiednich warunków do wzrostu, nawilżenie i nawożenie rośliny, a także regularne usuwanie liści i łodyg. Musisz mieć doniczkę z drenażem, tak aby nie było zastoju wody. Zobaczysz, że twój ginseng wytworzy nowe liście!:)

https://www.pinterest.es/pin/736620082771311661/

*Zdjęcie w filmie Gardeneo z Kew Gardens.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023