Intensywny wzrost roślin jest możliwy, jeśli mają one dostęp do naturalnego światła. Gdy go brakuje, warto rozważyć doświetlanie roślin. Jak to zrobić? Jakie światło dla roślin jest najlepszym wyborem? Dowiedz się!
Jeśli w twoim mieszkaniu znajdują się rośliny doniczkowe, to powinieneś zadbać o ich doświetlanie, szczególnie zimą. To właśnie wtedy dni są krótsze i rośliny mają niewystarczającą ilość światła słonecznego. To natomiast powoduje, że gorzej wyglądają i znacznie słabiej rosną. Rozwiązaniem tego problemu może być doświetlanie roślin. Jest to nieskomplikowana czynność, dzięki której możesz wesprzeć swoje rośliny. Przeczytaj, na czym polega doświetlanie roślin i jaki wpływ ma światło na uprawę roślin!
Czym jest doświetlanie roślin?
Każdy z nas już w szkole uczył się na lekcjach biologii o tym, że rośliny potrzebują światła. Jedynie wtedy mogą bowiem ciągle przeprowadzać proces fotosyntezy, wpływający w największym stopniu na ich zdrowie i wygląd. Jeśli nie zadbasz o to, aby rośliny doniczkowe w twoim domu otrzymywały odpowiednią dawkę światła, to gdy dojdzie do wyczerpania ich substancji zapasowych, nagle przestaną rosnąć, a ich liście zrobią się mniejsze.
Decydując się na doświetlanie roślin, możesz zapewnić im dodatkowe światło, które jest tak bardzo potrzebne zwłaszcza w okresie zimowym. Dzięki sztucznemu odpowiednikowi naturalnych promieni słonecznych proces fotosyntezy będzie mógł trwać nieprzerwanie.
Dlaczego warto zdecydować się na doświetlanie roślin zimą?
Masz rośliny doniczkowe w swoim mieszkaniu? To koniecznie musisz zapewnić im dostęp do światła. Dlatego najlepiej będzie jeśli umieścisz je przy oknach wychodzących na zachód lub południe. Nie zawsze jednak jest to wystarczające. Czasem niezbędne jest skorzystanie ze źródła światła sztucznego – taka konieczność zachodzi w okresie jesienno-zimowym. Dzięki temu zapobiegniesz wiotczeniu łodyg oraz żółknięciu i brązowieniu liści. Doświetlanie roślin sprawi, że rośliny w doniczkach nawet zimą będą mocno kwitły i wyróżniały się wysoką odpornością na choroby.
Skąd wynika popularność lamp do roślin?
Tak naprawdę lampy do roślin są wykorzystywane już od dawna. Kiedyś przede wszystkim znajdowały zastosowanie m.in. w szklarniach. Są niezbędne, ponieważ nasz kraj wyróżniający się klimatem umiarkowanym, nie zapewnia odpowiedniej dawki światła słonecznego w niektórych okresach, przez co większość roślin nie ma zapewnionych odpowiednich warunków do wzrostu i rozwoju. Z tego powodu stosuje się doświetlanie roślin, również w przypadku roślin pochodzących z innego klimatu, wymagających większej ilości światła.
Doświetlanie roślin – jak długo i w jaki sposób?
Jesienią i zimą rośliny doniczkowe najbezpieczniej doświetlać przez około 8–10 godzin dziennie. Nie powinno się tego robić przez całą dobę, ponieważ w ten sposób możesz zaszkodzić kwiatom. Szczególnie ważne jest też to, gdzie znajduje się sztuczne oświetlenie. Powinno być ono w odpowiedniej odległości od roślin. Jeśli umieścisz żarówkę zbyt blisko liści, to może dojść nawet do ich poparzenia i poważnego uszkodzenia. Zadbaj więc o to, by oświetlenie znajdowało się w odległości około 20 cm i było zamontowane tuż nad rośliną, aby strumień światła padał z góry i obejmował swoim zasięgiem większość liści rośliny.
Jaką wybrać barwę światła?
Z pewnością zależy ci na tym, aby doświetlanie roślin było efektowne. Aby tak było, to koniecznie musisz zadbać o wybór właściwego światła. To, jakie powinieneś wybrać, w dużej mierze zależy od potrzeb i gatunku kwiatów. Wiedz również, że oświetlenie w postaci światła białego nie jest dobrym wyborem – zwykłe żarówki zdecydowanie odpadają. Do tego nadają się wyłącznie specjalne żarówki emitujące światło niebieskie i czerwone.
Światło niebieskie
Odpowiada ono za pobudzanie rozwoju liści. Ma bardzo korzystny wpływ na kwitnienie, a mianowicie – wspomaga je. Doskonale wpływa też na otwieranie aparatów szparkowych, a poza tym hamuje wydłużanie pędów. Doświetlanie roślin niebieskim światłem sprawi, że będą one nieco niższe, będą wyróżniały się grubszą łodygą, a także intensywnie ciemnozielonymi liśćmi i fantastycznymi kwiatami.
Światło czerwone
Doświetlanie roślin jest też możliwe za pomocą światła czerwonego. Ten sposób umożliwia pobudzenie rośliny do dłuższego kwitnienia. Ma też doskonały wpływ na smak owoców i warzyw oraz pobudza roślinę do zawiązywania nasion i owoców. Najczęściej doświetlanie tą metodą poleca się w przypadku roślinek ozdobnych i tych z kwiatami.
Jaką wybrać lampę do oświetlania roślin?
Obecnie na rynku znajdziesz szeroki wybór lamp do doświetlania roślin. Wiedz jednak, że największą popularnością cieszą się lampy LED, choć jeszcze niedawno najchętniej były wykorzystywane lampy sodowe HPS. Czym doświetlać rośliny? Więcej informacji o każdym rodzaju lamp do oświetlania roślin domowych znajdziesz poniżej.
Lampy LED
Lampy typu LED są aktualnie najpopularniejszym rozwiązaniem. Istotne jest to, że są one całkowicie bezpieczne dla roślin. Umożliwiają łączenie pożądanych kolorów spektrum, co pozwala osiągnąć oczekiwany efekt. Do ich zalet zalicza się też to, że nie nagrzewają się, są energooszczędne i bardzo wytrzymałe. Ich użytkownicy śmiało mówią, że lampy LED do roślin mają wysoką skuteczność świetlną. Niemniej istotne jest też to, że jeśli zdecydujesz się na doświetlanie roślin lampami LED, to możesz zdecydować się na oświetlenie LED w wielu wariantach – dostępne są pojedyncze lampy, taśmy oświetleniowe, czy chociażby podwieszane panele!
Lampy sodowe HPS i metahalogenkowe MH
Doświetlanie roślin kiedyś odbywało się przede wszystkim z zastosowaniem tego rodzaju lamp. Są one odpowiedzialne za rozwój rośliny na rozmaitych etapach. Mają one niską cenę i emitują spore ilości światła. Wystarczy zaledwie jedna lampa, by móc dobrze oświetlić dużą powierzchnię. Niestety jednak lampy HPS i MH są bardzo wymagające – przede wszystkim pobierają dużo energii, ekspresowo się nagrzewają, a ich zastosowanie wymaga dodatkowego zasilacza.
Lampy CFL
Lampy CFL, znane również pod innymi nazwami, takimi jak świetlówki czy lampy fluorescencyjne, także cieszą się sporą popularnością. Przede wszystkim ich ogromnym plusem jest atrakcyjnie niska cena, niewielkie zużycie prądu i znakomita wytrzymałość. Nie są jednak idealne – mają niską moc, dlatego można je wykorzystywać jedynie jako uzupełnienie światła słonecznego.
O czym powinieneś pamiętać, decydując się na oświetlenie roślin?
Przede wszystkim najważniejsze jest to, że sztuczne doświetlanie roślin często oznacza konieczność częstszego nawadniania roślin, o czym musisz pamiętać. Poza tym wiedz, że:
- niektóre gatunki i odmiany o barwnych liściach potrzebują intensywniejszego doświetlania;
- nierzadko zdarza się, że rośliny nierównomiernie wzrastają w kierunku światła i niestety nie zawsze można je przekręcać, by je wyprostować;
- istnieją gatunki, które nie przepadają za przestawianiem – np. fikus Benjamina.
Dowiedziałeś się już, na czym polega doświetlanie roślin i jak ono może się odbywać, a także co grozi twoim roślinom, gdy będą narażone na niedobory światła. Jeśli zatem dostrzegasz, że twoim kwiatom doniczkowym brakuje światła, zwłaszcza jesienią i zimą, to znak, że musisz je doświetlić i zapewnić im odpowiedni system, dzięki czemu zawsze będziesz mógł cieszyć się pięknym i nowoczesnym ogrodem we własnym domu.