Pielęgnacja storczyka dendrobium jest całkiem łatwa. Kwiatki z tego gatunku świetnie sprawdzają się do uprawy w doniczkach. Można je ustawić na parapecie, gdzie świetnie prezentują się na tle innych roślin, ozdabiając pomieszczenie. Czym jest Dendrobium nobile, jak wygląda pielęgnacja tego kwiatu i jak zapewnić mu odpowiednie warunki w okresie spoczynku.

Storczyk Dendrobium nobile – podstawowe informacje

Storczyk Dendrobium jest rośliną stosunkowo prostą w uprawie. Swoim pokrojem przypomina nieco standardowy Phalenopsis. Dorasta do ok. 60 cm długości, wytwarzając wzniesione pędy, które mogą być liczne, co wpływa na atrakcyjność prezencji rośliny. Na szczycie każdego pędu pojawiają się ładne kwiatki, charakteryzujące się specyficznym kształtem – 3 listki zewnętrzne są nieco węższe, a dwa wewnętrzne trochę szersze. W jednym kwiatostanie kwitnie od 2 do 4 kwiatków, jednak duża ilość kwiatostanów sprawia, że niektórych okazach wyrasta nawet do 300 kwiatów w jednym momencie.

Dendrobium nobile – kwitnienie

Storczyk Dendrobium kwitnie na pędach dwuletnich, które wyrastają z rozety dużych, skórzastych liści. Największe wartości dekoracyjne W okresie kwitnienia dendrobium wykazuje największe wartości dekoracyjne. A samo kwitnienie może trwać nawet przez kilka miesięcy i w tym czasie Dendrobium nobile najlepiej się prezentuje, odgrywając prawdziwy spektakl barw. Kwiaty rośliny najczęściej są wielokolorowe – podstawa listków ma odcień bieli, jednak dalej wchodzą w kolor różowy, fioletowy, żółty, co daje ciekawy efekt wizualny.

Skąd pochodzi Dendrobium szlachetne?

Storczyk Dendrobium zaliczany jest do roślin szlachetnych o dość dużych wymaganiach. Naturalnie rośnie w Azji, można go spotkać między innymi w Nepalu, Laosie, Indiach, Birmie i Wietnamie. Na tych terenach storczyk porasta najczęściej murki oraz wzniesienia. W domach hoduje się go w doniczkach. Choć jest to roślina prosta w uprawie, warto wiedzieć, jak prawidłowo ją pielęgnować, aby otrzymała wszystkie niezbędne składniki odżywcze i mogła pięknie zakwitnąć.

Uprawa storczyka szlachetnego

Podobnie jak inne storczyki Dendrobium lubi słońce, dlatego należy go ustawić w stanowisku słonecznym, np. na parapecie od strony, z której pada najwięcej światła. Warto wiedzieć, że ta roślina potrzebuje największego dostępu do światła jesienią i zimą, kiedy to naturalnych promieni słonecznych jest najmniej. Latem storczyk można ustawić na balkonie lub w jakimś nieco bardziej zacienionym miejscu. W ciepłych miesiącach lepiej nie stawiać kwiatu blisko okien od strony południowej, ponieważ może to spowodować, że na liściach pojawią się nieestetyczne plamy.

Temperatura

W środowisku naturalnym storczyka szlachetnego jest dość mokro, a to oznacza, że lubi on otoczenie, w którym panuje dość duża wilgotność powietrza. Jest to kwiat przyzwyczajony do dużych różnic temperatur. W warunkach europejskich dobowe zmiany temperatury wahają się w granicach +30 do 0 stopni. Storczyk można więc trzymać na parapecie przy otwartym oknie bez obaw, że przemarznie. Jesienią zaleca się, aby optymalna temperatura otoczenia dla rośliny wynosiła ok. 12 stopni Celsjusza.

Wilgotność powietrza

Dendrobium nobile najlepiej rozwija się w otoczeniu, którego wilgotność powietrza wynosi 60%. Warto więc podlewać rośliny dość intensywnie i systematycznie zraszać liście. Woda do podlewania powinna być destylowana, ponieważ zwykła kranówka może pozostawić na liściach ślady. Trzeba też dbać, aby kwiat miał odpowiednio wilgotne podłoże.

Pielęgnacja Dendrobium nobile

Pielęgnacja Dendrobium jest czasochłonna, ponieważ roślina wymaga sporo uwagi. Najważniejszym elementem jest oczywiście podlewanie. Storczyk szlachetny dobrze się czuje w wilgotnym otoczeniu i nie lubi, kiedy podłoże jest suche. Mimo wszystko pielęgnując dendrobium należy pamiętać, że proces podlewania powinien być wykonywany dokładnie i w ściśle określonych warunkach. Charakterystyczna dla dendrobium nobile jest pseudobulwa, pełniąca funkcję magazynu wody. I choć roślina nie boi się suszy, to jednak należy ją nawadniać często i w równych odstępach czasu. Zbliżający się termin podlania można łatwo rozpoznać, obserwując pseudobulwę, która zaczyna się marszczyć i źle wyglądać.

Nawożenie

Jeżeli chcemy, aby storczyk ładnie się rozwijał, warto pomyśleć o jego nawożeniu, które sprzyja wypuszczaniu nowych, pięknych pąków kwiatowych. Podłoże do storczyków charakteryzuje się tym, że szybko się rozkłada, a co za tym idzie, nie dostarcza roślinie wszystkich niezbędnych składników, które są jej potrzebne. Warto więc wybrać specjalistyczny nawóz, który wypełni braki w tym zakresie.

Przesadzanie Dendrobium

Roślinę warto przesadzić w dwóch przypadkach: kiedy doniczka zostanie wypełniona korzeniami lub gdy podłoże z kory ulegnie rozkładowi. Najczęściej jest tak, że oba te procesy występują w tym samym czasie, a więc przesadzanie roślinki wykonuje się mniej więcej co 2-3 lata. Najlepiej robić to w lutym lub marcu, gdy kwiat przebudzi się po zimowaniu.

Jak przesadzać Dendrobium?

Storczyka należy przesadzić do nieco większej doniczki, najlepiej przezroczystej i wyposażonej w otwory odprowadzające wodę. Samo przesadzanie trzeba wykonywać z delikatnie, aby nie uszkodzić pseudobulwy ani korzeni. Podczas przesadzania należy wymienić podłoże nawet wtedy, gdy poprzednie jeszcze nie uległo całkowitemu rozłożeniu. Warto pamiętać o tym, aby korzenie rośliny nie zostały całkowicie przysypane. Przynajmniej część z nich powinna być ułożona w taki sposób, aby miała dostęp do światła.

Rozmnażanie

Jeżeli chcemy rozmnożyć roślinę, przesadzanie to dobry pomysł, aby to zrobić, choć niekoniecznie musi to być właśnie wtedy. Do rozmnożenia storczyka wystarczy, że delikatnie obetniemy „kiełki”, wyrastające z pseudobulwy po okresie spoczynku. Do skutecznego rozmnażania sprawdzą się pędy z korzeniami o długości co najmniej 5 cm. Kiedy dorosną do tej długości, należy delikatnie je odciąć, aby nie uszkodzić korzonków i nową roślinę umieścić w niewielkiej doniczce w podłożu dla storczyków. Do prawidłowego przyjęcia rośliny niezbędne będzie utrzymanie prawidłowej wilgotności podłoża i powietrza. Przez kilka tygodniu po rozmnożeniu zaleca się codzienne zraszanie nowego egzemplarza.

Dendrobium w okresie uśpienia – jak pielęgnować?

Jesienią i zimą Dendrobium znajduje się w stanie spoczynku i wymaga wtedy chłodnego, jasnego i suchego pomieszczenia. Najlepiej postawić roślinę na parapecie z dala od grzejnika. Niektórzy hodowcy w okresie uśpienia w ogóle nie podlewają storczyka. Okres spoczynku kończy się najczęściej w lutym. Wtedy można wznowić podlewanie i odpowiednią pielęgnację.

Dendrobium nobile – cena i gdzie kupić?

Storczyki to dość popularne kwiaty, chętnie wybierane jako ozdoba na parapet, hodowane w doniczce. Dość często te ozdobne kwiaty kupuje się także na prezent dla bliskiej osoby. Storczyk Dendrobium to dość ciekawa odmiana tego gatunku. Charakterystyczne kolorowe kwiaty sprawiają, że bardzo ładnie prezentuje się na balkonach i w domowych wnętrzach. Dendrobium najłatwiej jest znaleźć w sklepach ogrodniczych, stacjonarnych i internetowych. Cena jednego egzemplarza to koszt ok. 80-120 złotych.

Storczyk Denrobium nobile – podsumowanie

Dendrobium nobile to jedna z odmian storczyka, która charakteryzuje się ciekawą prezencją, dzięki czemu chętnie wybierana jest jako ozdoba domów i mieszkań. Naturalnym środowiskiem tej rośliny są tereny Azji, przez co jej pielęgnacja i uprawa jest dosyć wymagająca. Bardzo ważne jest regularne podlewanie rośliny, najlepiej miękką wodą. Choć storczyk posiada pseudobulwy, które potrafią magazynować wodę, w dalszym ciągu wymaga regularnego nawadniania. Dbając odpowiednio o tę roślinę, można cieszyć się długim okresem kwitnienia, który zaowocuje mnogością barwnych kwiatów.

Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2022