Zapamiętaj!
- Dawalia (Davallia) ma pełzające nadziemne kłącza, które przypominają owłosione nogi pająka 🕷️
- Poza tym przypomina inne paprocie – lubi cień lub półcień, przepuszczalną glebę, ciepło i wilgotne powietrze 🪴
- Podlewaj dawalię umiarkowanie 💧
- Na wiosnę dokarmiaj ją mało stężonym nawozem 🌱
- Możesz ukorzeniać kawałki kłącza z liśćmi, aby otrzymać nowe rośliny 🌱
- Przesadzaj dawalię tylko wtedy, gdy nie mieści się już w doniczce 🪴
Dawalia należy do rodziny dawaliowatych. Jest to egzotyczna paproć, która wyróżnia się owłosionymi kłączami przypominającymi nogi pająka. Sprawdź, co warto wiedzieć o jej uprawie!
Dawalia – charakterystyka
Dawalia (Davallia) to wolno rosnąca paproć pochodząca z Azji. Naturalnie występuje w lasach tropikalnych, głównie na korach drzew, ale spotkać też ją można w koronach i skalnych szczelinach. Jej cechą rozpoznawczą są srebrno-brązowe, owłosione kłącza, które zazwyczaj wystają poza doniczkę. Warto tu wspomnieć, że ta paproć nie kwitnie. Jej nazwa pochodzi od szwajcarskiego kolekcjonera i hodowcy roślin – Edmonda Davalla. W Polsce uprawia się ją tylko jako roślinę doniczkową.
Davallia – opis wyglądu
Ten tropikalny gatunek paproci należy do roślin o średnich rozmiarach. Dawalia osiąga około 45 cm wysokości. Jej kłącza są długie, często zwisające lub rozłożyste i okryte łuskami, które mogą być zakończone włoskami – przez co przypominają owłosione nogi pająka. Liście rośliny zazwyczaj są takie same na całej jej powierzchni. Ich końcowe odcinki są klapowane lub karbowane. Zarodnie paproci zebrane są w wydłużone kupki z okrągławą zawijką. Tworzą się one na końcach żyłek blaszki liściowej. Jej zarodniki są eliptyczne.
Jak wygląda uprawa tej rośliny?
Ciekawi cię sposób uprawy tej paproci? Przedstawiamy jej podstawowe wymagania.
Stanowisko
Dawalia lubi zacienione miejsca, ale dobrze sobie radzi na stanowiskach półcienistych. Zbyt długie wystawianie na bezpośrednie słońce może jej zaszkodzić.
Podłoże
Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna. Warto stosować mieszankę torfu z gruboziarnistym piaskiem i gliną. Przydatne także będą kawałki kory, mchu torfowca i węgla drzewnego.
Temperatura i wilgotność
Przez cały rok wymaga temperatury powyżej 18°C i dużej wilgotności – w pomieszczeniach o małej wilgotności będzie bardzo słabo rosła.
Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne – podlewanie i nawożenie
Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych tej paproci zaliczamy:
- podlewanie – należy ją podlewać systematycznie, ale umiarkowanie, bo łatwo można ją przelać; roślina nie lubi być zraszana, więc lepiej tego unikać; jeśli znajduje się na parapecie, to warto ją zamgławiać;
- nawożenie – dawalię warto nawozić wiosną, dzięki temu będzie lepiej rosnąć; najlepiej użyć do tego bardzo delikatnych roztworów – kupisz je w każdym sklepie ogrodniczym.
Jak rozmnaża się ta paproć? Czy należy ją przesadzać?
Zastanawiasz się, w jaki sposób rozmnaża się dawalię? Następuje to poprzez podział roślin starszych bądź ukorzenianie kawałków kłączy z młodymi liśćmi. Roślinki powinno się przechowywać w bardzo ciepłym i wilgotnym otoczeniu – minimum 25°C. Dawalia nie przepada za przesadzaniem. Dlatego powinno się to robić tylko w koniecznych przypadkach, na przykład gdy jej korzenie nie będą się mieściły w doniczce.
Dawalia – ciekawe gatunki i odmiany
Najciekawsze gatunki i odmiany tej paproci to między innymi:
- Davallia bullata – pochodzi z Japonii, ma pierzaste i głęboko podzielone zielone liście;
- Davallia canariensis – pochodzi z Wysp Kanaryjskich, jest bardzo wytrzymała, jej liście są trójkątne, ciemnozielone i osiągają długość około 40 cm, jej kłącza mają małe, brązowe łuski;
- Davallia fejeensis – pochodzi z Fidżi, wyróżnia się obwisłymi gałęziami, cienkimi kłączami i pierzastymi liśćmi;
- Davallia mariesii – pochodzi z Japonii, charakteryzuje się pierzastymi, trójkątnymi liśćmi o długości do 25 cm i brązowymi kłączami.
Redakcja radzi 💬
Próżno szukać większości z powyższych gatunków w polskich sklepach – spotkasz w nich raczej paprotkę Davallia tyermanii w cenie 30–50 zł. Inaczej znana jest jako humata lub paproć „Nogi Pająka”. Czasem można także kupić D. canariensis, której kłącza mają ciemniejszy kolor niż te widziane u D. tyermanii.
Czy dawalia atakowana jest przez szkodniki i choroby?
Obawiasz się, że twoja dawalia może zachorować? Roślina nie jest podatna na występowanie chorób i szkodników. Jednak, jeśli będzie hodowana w zbyt suchym pomieszczeniu, to może zostać zaatakowana przez tarczniki. Niestety ich zwalczanie jest trudnym zadaniem. Jednym ze sposobów walki jest opryskiwanie i podlewanie paproci wywarem z tytoniu. Można ją również pryskać specjalnym preparatem chemicznym, który kupisz w każdym sklepie ogrodniczym.
Innym szkodnikiem jest mszyca paprociowa, która atakuje paprocie z rodzajów Athyrium i Davallia. W Polsce jest to gatunek obcy.
Dawalia w kwietnikach – zastosowanie
Dawalia hodowana jest do celów dekoracyjnych. Najlepiej prezentuje się w wiszących kwietnikach. W naszym klimacie musi być przechowywana w pomieszczeniach. Jednak na cieplejszych obszarach zdobi ona ogrody i parki. Istotne jest również to, że roślina ze względu na dużą powierzchnię liści produkuje duże ilości tlenu. Ceniona jest także za zdolność oczyszczania powietrza z różnych toksyn. Uważa się także, że neutralizuje jony produkowane przez urządzenia elektryczne.
Jeśli lubisz egzotyczne rośliny i nie boisz się pająków, to dawalia jest dla ciebie idealnym kwiatkiem! Stosując się do naszych porad dotyczących jej właściwej uprawy i pielęgnacji, z pewnością będziesz podziwiać tę paproć przez długie lata.
Najczęściej zadawane pytania
Jak przesadzić paproć humata?
Humata to inna nazwa dawalii. Można ją przesadzać raz na 2–3 lata wczesną wiosną. Do nowej doniczki wsyp keramzyt i ziemię dla paproci. Przesadź roślinę szybko, uważając, by nie uszkodzić bryły korzeniowej. Dawalie nie lubią przesadzania, więc rób to tylko wtedy, gdy jej rozmiary tego wymagają.
Dlaczego paprocie brązowieją?
Paprocie najczęściej brązowieją i schną od niedoboru wody – gleba powinna być stale wilgotna. Jeśli dzieje się to tylko na brzegach liści, winne może być suche powietrze lub stosowanie chemikaliów. Z kolei nagłe brązowienie liści to efekt wystawienia na słońce.
Czego nie lubi paproć?
Dawalia nie lubi bezpośredniego słońca, przeciągów, ani przemoczonej gleby. Suche powietrze i sucha gleba także mogą jej zaszkodzić.
Co daje paprotka w domu?
Paproć dawalia oczyszcza powietrze, zwiększa zawartość tlenu i jonizuje powietrze – działa więc prozdrowotnie. Sprawdza się też jako nietypowa ozdoba. Jej kłącza przywodzą na myśl Halloween!
Czy można podlewać paprotkę mlekiem?
Tak, można przygotować domową odżywkę dla paproci z mleka i wody. W tym celu użyj 120 ml mleka na litr wody.