Nerecznica samcza jest paprocią, którą powszechnie możesz spotkać w polskich lasach. Co ciekawe, występuje na terenie całej Polski, a ponadto można ją hodować w domu. Jak wygląda narecznica samcza i czy ma właściwości lecznicze?

Nerecznica samcza to roślina należąca do klasy paproci, osiągająca nawet 1.5 m wysokości. Jednakże nie ma wyłącznie zastosowania jako roślina ozdobna. Nerecznica może być wykorzystywana w celach leczniczych. Jak działa nerecznica i w jaki sposób uprawiać ją w domu? Zachęcamy do lektury!

Nerecznica samcza – co to jest?

Nerecznica (Dryopteris filix-mas) należy do pospolitych paproci. Z uwagi na wyjątkowy wygląd jest wykorzystywana w celach ozdobnych. Można ją rozpoznać po długich i lekko wygiętych na zewnątrz, pierzastych liściach, które mogą osiągać nawet 1.5 m długości. Złożone są one z listków, które ułożone są naprzeciwlegle wzdłuż ogonka liściowego. Roślina wytwarza zarodniki w kształcie nerkowatym, zlokalizowane na spodniej stronie listków. To bardzo popularny gatunek, który można spotkać w polskich lasach i ogrodach.

Nerecznica samcza a narecznica samcza – czy są jakieś różnice?

Prawidłową nazwą rośliny jest nerecznica samcza, ponieważ nawiązuje w ten sposób do nerkowatego kształtu zarodni. Jednocześnie należy ona do paproci z rodziny nerecznicowatych. Jednakże w wyniku błędu drukarskiego w jednym z kluczy do określania roślin pojawiła się nazwa narecznica, która stosowana jest do dzisiaj. W efekcie możesz używać wersji, którą preferujesz. Niektórzy używają również określenia paprotnik. Wszystko zależy od preferencji i przyzwyczajeń.

Uprawa Dryopteris filix-mas w domu

Nerecznica może być uprawiana w domowym zaciszu. Musi mieć jednak zapewnione stanowisko półcieniste lub cieniste, ponieważ nie do końca lubi pełne nasłonecznienie. Jednocześnie roślina potrzebuje żyznej, próchniczej gleby o lekko kwaśnym odczynie.

Co ciekawe, nerecznica jest gatunkiem paproci, który wymaga stale wilgotnej gleby. W innym przypadku może zacząć marnieć, a w efekcie uschnąć. Warto mieć to na uwadze latem, ponieważ może wymagać stałego nawadniania. Narecznica z pewnością należy do wymagających paproci. Jeśli ma odpowiednie warunki, może bardzo szybko narastać i stać się inwazyjna dla innych roślin. Z tego powodu warto ją przycinać.

Nerecznica samcza – właściwości lecznicze

Roślina wykazuje liczne właściwości prozdrowotne. Większość korzystnych substancji znajduje się w kłączach. Gatunek ten jest bogaty przede wszystkim w:

  • kwas foliowy (witaminę B9);
  • żywicę;
  • filmaron;
  • aspidynol i albaspidynę;
  • flawaspidynę i cyneol;
  • skrobię.

Z kłączy można przygotować wyciąg z nerecznicy, który sprawdzi się do robienia okładów. W tej formie pomaga w gojeniu się ran. Przynosi również ulgę w przypadku zapalenia żył. Sam wyciąg natomiast wykorzystuje się w leczeniu chorób pasożytniczych przewodu pokarmowego, szczególnie tasiemca. Narecznica działa również przeciwutleniająco, zwalczając wolne rodniki i spowalniając procesy starzenia.

Wymagania i uprawa rośliny

Uprawa nerecznicy samczej jest stosunkowo łatwa i każdy powinien sobie z nią poradzić. Jeśli zdecydujesz się na posadzenie rośliny w ogrodzie, pamiętaj o zacienionym stanowisku. Tylko w tym przypadku będzie prezentować się okazale i rozłożyście.

Jednocześnie narecznica potrzebuje żyznej i próchniczej gleby, która jest stale wilgotna. Preferuje również lekko kwaśne odczyny pH. Nie toleruje suszy, ale bardzo dobrze znosi niskie temperatury. Z tego powodu nie będziesz musiał okrywać jej na zimę. Nerecznica samcza łatwo rozmnaża się przez podział komórek na wiosnę. W dobrych warunkach może dawać też samosiewki.

Czy narecznica jest trująca?

Nerecznica nie jest rośliną trującą, ale ze względu na zawartość kwasu filiksowego może mieć toksyczne działanie na organizm. Z tego powodu nie należy przesadzać ze spożyciem wyciągu z nerecznicy. W przypadku przedawkowania mogą wystąpić problemy z trawieniem, bóle brzucha i zaburzenia widzenia.

Nerecznica samcza to przedstawicielka paproci, którą można uprawiać w domu i ogrodzie. Przy odpowiedniej pielęgnacji bardzo szybko rośnie. Może być ekspansywna, co warto mieć na uwadze podczas jej uprawy.

Zobacz także: