Torfowiec (Sphagnum) stanowi naturalny materiał, który wspomaga wzrost wymagających roślin, np. storczyków. Można go dodatkowo połączyć z torfem, dzięki czemu uzyskamy świetne podłoże do ukorzeniania roślin. Jego główną zaletą jest to, że bardzo szybko wchłania wodę i utrzymuje ją na właściwym poziomie przez długi okres czasu. Torfowiec, oprócz naturalnego występowania, może być uprawiany w specjalnych celach ogrodniczych. Naturalnie występuje na podłożach wilgotnych i błotnistych.
Torfowiec – podstawowe informacje
Torfowiec (Sphagnum) to rodzaj mchu, którego łodyżki są proste, o żółtobrązowym odcieniu, o długości około 10-30 cm. Liście torfowca są łodyżkowe, a na wierzchołku zwężone i zawinięte. Jest to gatunek charakterystyczny przede wszystkim dla torfowisk wysokich i przejściowych, gdzie można spotkać całe kępy mchu. Roślina nie posiada rozwiniętego systemu korzeniowego. Pomimo braku korzeni torfowiec (Sphagnum) jest rośliną wieloletnią. Rozmnaża się poprzez zarodniki. W miarę upływu czasu jego dolna część obumiera, natomiast górna rozwija się w dalszym ciągu. W Polsce znajduje się pod częściową ochroną.
Właściwości torfowca
Torfowiec (Sphagnum) posiada zdolność wchłaniania i zatrzymywania wody. Dzięki temu tworzy idealne warunki dla wzrostu i rozwoju wielu roślin. Jego główną zaletą jest to, że posiada właściwości antybakteryjne. To sprawia, że gleba, w której jest torfowiec jest zdecydowanie mniej podatna na występowanie chorób, w tym powstawaniu pleśni i chorób o podłożu grzybiczym. Budowa torfowca sprawia, że przepuszcza on tlen do korzeni pozostałych roślin.
Zastosowanie torfowca w ogrodnictwie
Torfowiec (Sphagnum) doskonale sprawdza się jako podłoże przede wszystkim w hodowli storczyków. W zwykłej glebie bowiem kwiaty te nie nie mogą swobodnie wzrastać. Dlatego zaleca się, by zapewniać im podłoże o lepszej przepuszczalności powietrza, a jednocześnie magazynujące odpowiednie ilości wody. Z tego względu warto zmieszać korę stanowiącą główna podłoże storczyków właśnie z torfowcem. Dzięki temu storczyki mają zapewnioną właściwą ilość wody, a w dodatku są skutecznie chronione przed chorobami grzybicznymi.
Torfowiec (Sphagnum) pomaga również w ukorzenianiu się sadzonek wielu roślin. Aby wykorzystać go w ten sposób najpierw należy spryskać mech wodą. Tak przygotowany torfowiec należy przełożyć do szklanego naczynia, a następnie umieścić na nim liście lub korzenie rośliny.
Warto pamiętać o tym, że mech torfowiec wraz z upływem czasu ulega rozkładowi, co powoduje, że traci swoje właściwości nawadniające i ochronne. Dlatego podłoże roślin, w których został umieszczony torfowiec powinno być wymieniane raz w roku.
Jak zbierać i suszyć mech torfowiec?
Przed zebraniem mchu należy sprawdzić, czy na obszarze, z którego ma zostać zebrany nie podlega ochronie. Samo zbieranie mchu zalecane jest w okresie letnim, gdzie wilgotność gleby nie jest zbyt wysoka. Najlepiej odcinać jego górną część nożem, ponieważ dolna może być obumarła. Aby wysuszyć torf, trzeba po prostu rozłożyć go w suchym pomieszczeniu, najlepiej na bawełnianym materiale. W czasie suszenia nie wolno narażać go na działanie promieni słonecznych. Wysuszony torfowiec najlepiej przechowywać w przewiewnych miejscach. Jeśli natomiast torfowiec ma być wykorzystany tuż po zebraniu bez wysuszenia, wystarczy odsączyć go z nadmiaru wody.
Torfowiec (Sphagnum) stanowi nieoceniony element w pielęgnacji bardziej wymagających roślin, wspomagając ich wzrost. Jego obecność zapewnia roślinom odpowiedni poziom wody, a także zapobiega rozwojowi groźnych dla nich chorób. Ze względu na liczne właściwości tofowca, warto pokusić się o jego zebranie, a następnie odpowiednie wykorzystanie w uprawie roślin doniczkowych oraz jako podłoże idealne do uprawy roślin ogrodowych.