Flebodium złociste (Phlebodium aureum) albo paproć złocista to gatunek pochodzący z Ameryki Południowej. Występuje też w południowej części drugiego kontynentu amerykańskiego, a jako roślina ozdobna uprawiana jest na całym świecie. W naturze często rośnie jako epifit, a więc czerpie wodę z korzeni powietrznych. Znajduje miejsce w szczelinach skalnych lub między korzeniami drzew. Może rosnąć też w gruncie, a w uprawie domowej popularne jest umieszczanie jej w wiszącej doniczce.

Zapamiętaj!

  • Flebodium złociste cieszy oko intensywnie zielonymi liśćmi i złocistym kłączem 🪴
  • To rodzaj paproci, ale ma nieco inne potrzeby niż większość paprotek ⚠️
  • Lubi widne pomieszczenia z rozproszonym światłem ⛅
  • Latem lubi ciepło, a zimą temperatury ok. 15°C 🌡️
  • Zapewnij mu próchniczą i przepuszczalną glebę, np. ziemię kompostową 🌱
  • Podlewaj umiarkowanie 2 razy w tygodniu, aby ziemia była stale lekko wilgotna. Co dwa tygodnie dodaj płynny nawóz dla paproci 💧
  • Powietrze wokół flebodium złocistego musi być wilgotne 💧
  • Przesadzaj je co roku na wiosnę 🪴

Jak wygląda flebodium złociste i dlaczego jest tak nazywane?

Flebodium złociste jest byliną i wyrasta z grubego kłącza o złocistym kolorze, któremu roślina zawdzięcza swoją nazwę. Jest ono pokryte łuskami i duża jego część znajduje się nad ziemią. W naturze roślina osiąga wysokość ponad 1 metra, natomiast w doniczkach jest najczęściej sporo mniejsza. Liście są najbardziej dekoracyjną częścią paproci złocistej. Wyrastają z długich i cienkich ogonków, są intensywnie zielone i błyszczące. Blaszka liści przypomina pióro, będąc silnie powycinana. Złociste jest nie tylko kłącze rośliny, ale też jej zarodniki, które widać wiosną i latem na spodniej stronie liści w postaci niewielkich punktów.

Flebodium złociste – uprawa

Flebodium złociste uprawia się trochę inaczej niż większość paproci, rozwija się bowiem w nieco odmiennych warunkach. Uwagę trzeba zwrócić zwłaszcza na odpowiednie stanowisko rośliny. 

Flebodium aureum – stanowisko i wymagania

W przeciwieństwie do innych rodzajów paproci flebodium złociste preferuje widne pomieszczenia. Nie wolno ustawiać go w pełnym słońcu, ale dobrze będzie czuć się w lekko rozproszonym świetle. W naturze, rosnąc na konarach drzew, ma w końcu lepszy dostęp do słońca niż jej rosnący w ściółce leśnej kuzyni. Roślina lubi ciepłe mieszkania, ale zimą lepiej się czuje w nieco chłodniejszych pomieszczeniach o temperaturze ok. 15°C.

Wymagania flebodium złocistego w skrócie:
temperatura – 20–24 stopnie w lecie; 14–16 stopni w zimie
nawożenie – płynny nawóz dla paproci co 2 tygodnie w okresie wegetacyjnym
nasłonecznienie – rozproszone światło; poradzi sobie także w półcieniu
przesadzanie – co roku na wiosnę do doniczki z drenażem, np. keramzytem
gleba – żyzna, przepuszczalna; pH 5–5,5; np. ziemia kompostowa, dla paproci, dla epifitów
podlewanie – umiarkowanie, miękką wodą (z filtra lub przegotowaną), 2 razy w tygodniu, na podstawkę, aby nie moczyć kłącza

Gleba dla flebodium złocistego powinna być próchnicza, przepuszczalna i niezbyt ciężka. Odpowiednia jest ziemia kompostowa.

Podłoże dla flebodium – wskazówki 💡

Dobrym wyborem będzie gotowe podłoże dla paproci lub epifitów – im luźniejsze, tym lepiej. Możesz także przygotować własną mieszankę, w której flebodium będzie rosło jak na drożdżach! Wymieszaj po równo: torf, ziemię gliniastą, gruboziarnisty piasek i rozłożone liście. Na dno doniczki wsyp 5 cm keramzytu, aby jeszcze lepiej przepuszczała wodę.

Flebodium złociste – podlewanie

Roślina powinna mieć stale wilgotne podłoże, ale z podlewaniem nie należy również przesadzać. Wystarczy umiarkowane podlewanie dwa razy w tygodniu. Do tej czynności odpowiednia jest przegotowana i odstana woda w temperaturze pokojowej. Woda z kranu może być zbyt twarda i mieć za dużo chloru.

Kłącze rośliny nie powinno mieć bezpośredniego kontaktu z wodą, dlatego płyn należy wlewać na podstawkę i po około 30 minutach wylewać. Stanie w wodzie może spowodować gnicie podziemnej części paproci, a w konsekwencji jej zamieranie.

Flebodium złociste – utrzymywanie wilgotności powietrza

Paproć złocista preferuje wilgotne pomieszczenia. Zbyt suche powietrze może powodować wysychanie końcówek jej liści. Aby temu przeciwdziałać, paproć należy zraszać. Należy unikać opryskiwania kłącza rośliny, a skupić się wyłącznie na liściach.

Uzupełnieniem dla utrzymywania paproci w odpowiedniej wilgotności mogą być rozłożone wokół jej stanowiska naczynia z wodą i kamieniami. Odparowując, woda stworzy odpowiedni klimat dla rośliny. Jeśli masz w domu dużą ilość innych, wilgociolubnych roślin, możesz też pomyśleć o zakupie specjalnego, elektronicznego nawilżacza powietrza.

Flebodium złociste – pozostałe zabiegi pielęgnacyjne

Paproć złocista wymaga też nawożenia. Nie musi być ono bardzo intensywne. Wystarczy co dwa tygodnie użyć płynnego nawozu do paproci. Phlebodium aureum należy też często przesadzać, ponieważ szybko się rozrasta. Ten zabieg wykonuje się co roku na wiosnę. Przy tej czynności nie wolno zapominać o umieszczeniu w doniczce warstwy drenażowej, np. w postaci keramzytu lub potłuczonej ceramiki. 

Flebodium złociste najlepiej czuje się w ciepłym, wilgotnym i jasnym pomieszczeniu.

Paproć złocista to ciekawa roślina o pięknych liściach. Można podwiesić ją pod sufitem w doniczce, pamiętając o jej zraszaniu. Bardzo dobrze będzie czuła się też w łazience, jeśli tylko będzie miała ona okna. W tym pomieszczeniu roślina utrzyma optymalny poziom wilgoci. 

Najczęściej zadawane pytania

Co to za kwiat Phlebodium?

Rodzaj Phlebodium obejmuje różne gatunki paproci, w tym opisywaną tu paproć złocistą. To rośliny, które nie kwitną, ale mają ozdobne, falowane liście.

Jak uratować Phlebodium?

Jeśli Twoje flebodium złociste usycha, spróbuj podnieść wilgotność wokół niego i częściej je podlewać. Używaj przy tym miękkiej, odstanej wody. Uważaj też, aby nie przelać paprotki – wtedy trudniej będzie ją uratować.

Jak rozmnożyć Phlebodium?

Paprocie rozmnażają się przez zarodniki, które pojawiają się na spodach liści. Listki z dojrzałymi zarodniami można uciąć, owinąć w papier i poczekać, aż wysypią się zarodniki. Można je następnie zasiać w lutym lub na początku marca. Innym sposobem rozmnażania jest podział kępy podczas wiosennego przesadzania.

Dlaczego usychają końcówki liści paproci?

Przyczyną może być zbyt sucha ziemia lub powietrze. Może się to także dziać, jeśli podlewasz flebodium wodą zawierającą wapno lub jeśli zdarzyło Ci się je przesadzić w nieodpowiednim momencie (w okresie spoczynku).

W jakim miejscu postawić paprotkę?

Najlepiej postawić ją w łazience (jeśli ma okna) lub w kuchni, w miejscu, które nie jest bezpośrednio nasłonecznione. W tych pomieszczeniach najłatwiej utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza. W pokoju najlepiej ustawić ją w sąsiedztwie innych roślin lub nawilżacza powietrza, w lekko zacienionym miejscu.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023