Flebodium złociste jest ciekawie wyglądająca paprocią. Nadaje się do podwieszenia w doniczce. Co trzeba wiedzieć o jej uprawie? Dlaczego nazywana jest paprocią złocistą?
Flebodium złociste (Phlebodium aureum) albo paproć złocista to gatunek pochodzący z Ameryki Południowej. Występuje też w południowej części drugiego kontynentu amerykańskiego, a jako roślina ozdobna uprawiana jest na całym świecie. W naturze często rośnie jako epifit, a więc czerpie wodę z korzeni powietrznych. Znajduje miejsce w szczelinach skalnych lub między korzeniami drzew. Może rosnąć też w gruncie, a w uprawie domowej popularne jest umieszczanie jej w wiszącej doniczce.
Jak wygląda flebodium złociste i dlaczego jest tak nazywane?
Flebodium złociste jest byliną i wyrasta z grubego kłącza o złocistym kolorze, któremu roślina zawdzięcza swoją nazwę. Jest ono pokryte łuskami i duża jego część znajduje się nad ziemią. W naturze roślina osiąga wysokość ponad 1 metra, natomiast w doniczkach jest najczęściej sporo mniejsza. Liście są najbardziej dekoracyjną częścią paproci złocistej. Wyrastają z długich i cienkich ogonków, są intensywnie zielone i błyszczące. Blaszka liści przypomina pióro, będąc silnie powycinana. Złociste jest nie tylko kłącze rośliny, ale też jej zarodniki, które widać wiosną i latem na spodniej stronie liści w postaci niewielkich punktów.
Flebodium złociste – uprawa
Flebodium złociste uprawia się trochę inaczej niż większość paproci, rozwija się bowiem w nieco odmiennych warunkach. Uwagę trzeba zwrócić zwłaszcza na odpowiednie stanowisko rośliny.
Flebodium aureum – stanowisko i wymagania
W przeciwieństwie do innych rodzajów paproci flebodium złociste preferuje widne pomieszczenia. Nie wolno ustawiać go w pełnym słońcu, ale dobrze będzie czuć się w lekko rozproszonym świetle. W naturze, rosnąc na konarach drzew, ma w końcu lepszy dostęp do słońca niż jej rosnący w ściółce leśnej kuzyni. Roślina lubi ciepłe mieszkania, ale zimą lepiej się czuje w nieco chłodniejszych pomieszczeniach o temperaturze ok. 15°C.
Gleba dla flebodium złocistego powinna być próchnicza, przepuszczalna i niezbyt ciężka. Odpowiednia jest ziemia kompostowa.
Flebodium złociste – podlewanie
Roślina powinna mieć stale wilgotne podłoże, ale z podlewaniem nie należy również przesadzać. Wystarczy umiarkowane podlewanie dwa razy w tygodniu. Do tej czynności odpowiednia jest przegotowana i odstana woda w temperaturze pokojowej. Woda z kranu może być zbyt twarda i mieć za dużo chloru. Kłącze rośliny nie powinno mieć bezpośredniego kontaktu z wodą, dlatego płyn należy wlewać na podstawkę i po około 30 minutach wylewać. Stanie w wodzie może spowodować gnicie podziemnej części paproci, a w konsekwencji jej zamieranie.
Flebodium złociste – utrzymywanie wilgotności powietrza
Paproć złocista preferuje wilgotne pomieszczenia. Zbyt suche powietrze może powodować wysychanie końcówek jej liści. Aby temu przeciwdziałać, paproć należy zraszać. Należy unikać opryskiwania kłącza rośliny, a skupić się wyłącznie na liściach. Uzupełnieniem dla utrzymywania paproci w odpowiedniej wilgotności mogą być rozłożone wokół jej stanowiska naczynia z wodą i kamieniami. Odparowując, woda stworzy odpowiedni klimat dla rośliny. Jeśli masz w domu dużą ilość innych, wilgociolubnych roślin, możesz też pomyśleć o zakupie specjalnego, elektronicznego nawilżacza powietrza.
Flebodium złociste – pozostałe zabiegi pielęgnacyjne
Paproć złocista wymaga też nawożenia. Nie musi być ono bardzo intensywne. Wystarczy co dwa tygodnie użyć płynnego nawozu do paproci. Phlebodium aureum należy też często przesadzać, ponieważ szybko się rozrasta. Ten zabieg wykonuje się co roku na wiosnę. Przy tej czynności nie wolno zapominać o umieszczeniu w doniczce warstwy drenażowej, np. w postaci keramzytu lub potłuczonej ceramiki.
Paproć złocista to ciekawa roślina o pięknych liściach. Można podwiesić ją pod sufitem w doniczce, pamiętając o jej zraszaniu. Bardzo dobrze będzie czuła się też w łazience, jeśli tylko będzie miała ona okna. W tym pomieszczeniu roślina utrzyma optymalny poziom wilgoci.
Zobacz także:- Adiantum – paproć o niemoknących liściach. Zasady uprawy
- Asplenium – niezwykła paproć lubiąca cień. Zasady uprawy zanokcicy
- Epipremnum złociste – wdzięczna roślina do domu i do biura
- Łosie rogi – paproć o nietypowych liściach do uprawy w doniczce
- Najpopularniejsze kwiaty do pomieszczeń bez okna
- Paproć dawalia – tropikalna roślina, której kłącza przypominają nogi pająka.