Paproć uznawana jest za roślinę domową łatwą w uprawie. Okazuje się, że nie jest to do końca prawdą. Paprotki bywają kapryśne i źle reagują na jakiekolwiek błędy w pielęgnacji. Zanim zdecydujesz się zaprosić ją do swojego domu, to zapoznaj się z jej najpopularniejszymi rodzajami.
Paproć – charakterystyka
Paproć należy do jednych z najstarszych roślin uprawianych na świecie. Ceniona jest ze względu na swoje korzystne działanie – nie tylko oczyszcza powietrze w pomieszczeniu, ale i niweluje promieniowanie różnych urządzeń domowych. Zalicza się do niej około 11 tysięcy gatunków, które różnią się wyglądem liści, wysokością oraz upodobaniami uprawowymi. Tylko niektóre z nich można hodować w warunkach domowych. Przykładem będzie tutaj między innymi: paprotka zwyczajna, ciemnotka okrągłolistna, płaskla łosioroga, nefrolepis wyniosły i zanokcica gniazdowa.
Paprotka zwyczajna
Paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare) należy do paproci niewysokich. Osiąga wysokość zaledwie 30 centymetrów. Powszechnie występuje w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Charakteryzuje się intensywnie zielonymi i zaostrzonymi listkami. Lubi stać w półcieniu, ale świetnie radzi sobie także w całkowicie słonecznym miejscu. Sprzyja jej umiarkowanie mokra gleba i średnia wilgotność powietrza. Polypodium vulgare często można spotkać w ogrodach naturalistycznych nawet w chłodne pory roku, ponieważ zimą jest tak samo intensywnie zielona.
Ciemnotka okrągłolistna
Ciemnotka okrągłolistna (Pellaea rotundifolia) osiąga wysokość do 40 centymetrów. Pochodzi ona z Nowej Zelandii. Wyróżnia się wzniesioną lub płożącą łodygą oraz owalnymi i błyszczącymi liśćmi, które są jaśniejsze od spodu i ciemniejsze z wierzchu. Ciemnotka okrągłolistna preferuje stanowisko ze światłem rozproszonym, ale dobrze znosi również nasłonecznienie bezpośrednie. Odznacza się odpornością na suche powietrze, dlatego nie musi być często spryskiwana. Trzeba jednak pamiętać o podlewaniu jej raz w tygodniu.
Płaskla łosioroga
Płaskla łosioroga (Platycerium) to tropikalna paproć, która pochodzi głównie z Australii. Liście tej rośliny występują w dwóch rodzajach. Pierwszy z nich to płonne liście przylegające do podłoża, ich zadaniem jest ochrona kłączy i korzeni przed wysuszeniem. Drugi rodzaj to liście zwisające płonne lub wzniesione, które przypominają swoim kształtem poroże. Płaskla łosioroga latem musi przebywać w temperaturze 24 stopni, a zimą w około 18 stopniach. Nawożenie tej rośliny powinno odbywać się raz na kilka tygodni. Ważne jest też to, aby powietrze było wilgotne.
Nefrolepis wyniosły
Nefrolepis wyniosły (Nephrolepis exaltata) pochodzi między innymi z terenów Brazylii, Karaibów i Florydy. Nazywany jest paprocią królewską, ze względu na łodygi, które bujnie się rozrastają i osiągają do 80 centymetrów długości. Nephrolepis exaltata porośnięty jest drobnymi, soczysto zielonymi listkami, które mogą być pofalowane, pierzaste, strzępiaste, kędzierzawe. Roślina uwielbia wilgoć i ciepło. Powinna być przechowywana w temperaturze powyżej 20 stopni. Może stać w lekkim półcieniu, ale lepiej zapewnić jej rozproszone światło. Należy ją intensywnie spryskiwać i nawozić raz na dwa tygodnie.
Zanokcica gniazdowa
Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) pochodzi z regionu paproć zwrotnikowych, które charakteryzują się długimi liśćmi w kształcie rozety z gromadzącą się wodą i humusem. Zanokcicę gniazdową podlewa się 1–2 razy w tygodniu, kierując strumień wody do wnętrza rozety. Dodatkowo powinna być regularnie spryskiwana wodą. Doniczkę z tą rośliną najlepiej ustawić w jasnym miejscu z dostępem do światła rozproszonego. Asplenium nidus nie lubi przestawiania.
Paproć domowa – uprawa
Paprocie doniczkowe są wymagającymi roślinami. Jeśli chcesz ją posiadać w domu, to poznaj jej warunki uprawowe.
Stanowisko
Paproć preferuje stanowisko ze światłem rozproszonym. Może to być lekko zacienione miejsce. Lepiej nie wystawiać jej na bezpośredni kontakt ze słońcem.
Temperatura
Roślina lubi temperaturę pokojową. Latem powinna ona wynosić od 20 do 25 stopni, a zimą od 18 do 20 stopni. Uwaga – ten kwiat nie lubi przeciągów i miejsc przy źródle ciepła, na przykład przy grzejniku.
Podłoże
Ziemia powinna być stale lekko wilgotna. Nie może być jednak mokra, bo roślina źle znosi przelanie.
Pielęgnacja paproci – nawożenie i podlewanie
Odpowiednia pielęgnacja tego kwiatu jest bardzo ważna, jeśli chce się cieszyć widokiem zielonej, zdrowej rośliny w swoim domu. Wśród podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych wyróżniamy:
- nawożenie – warto zasilać ją nawozem, powinno się to robić co tydzień w okresie jej intensywnego wzrostu, czyli od marca do lipca; następnie od lipca do października wykonywać to co 2–3 tygodnie, a od października do lutego zaprzestać wykonywanie tego zabiegu;
- przycinanie – należy regularnie, ale bardzo delikatnie usuwać suche liście – trzeba pamiętać, że jest to kapryśna roślina, która nie lubi dotykania.
Kwiat paproci – przesadzanie
Paproć powinna być przesadzana raz na kilka lat. Wiąże się to z tym, że roślina woli rosnąć w ciasnej doniczce, a po przesadzeniu może zacząć chorować. Czynność tą należy wykonywać wczesną wiosną. Zacząć powinno się od dokładnego podlania, które ułatwi wyjęcie rośliny z donicy. Dno nowego pojemnika powinno być zasypane warstwą drenującą i odpowiednio dobraną ziemią. Po umieszczeniu bryły korzeniowej należy przysypać ją glebą, której nie można zbyt mocno ugniatać.
Odpowiednia troska o paproć sprawi, że będziesz mógł się cieszyć roślinką przez długie lata. Stosując się do powyższych wskazówek, na pewno poradzisz sobie z tym zadaniem.