Paprotka zwyczajna jest dość wymagającą rośliną. Przeczytaj nasz artykuł, z którego dowiesz się, jakie ma wymagania uprawowe oraz jakie zabiegi pielęgnacyjne warto jej wykonywać. Poznasz również jej właściwości lecznicze i zastosowanie.
Paprotka zwyczajna jest popularną domową rośliną. Wielu osobom wydaje się, że jej uprawa nie jest skomplikowana. Zanim sprowadzisz ten kwiat do swojego domu, sprawdź, co warto o nim wiedzieć.
Paprotka zwyczajna – występowanie
Paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare) to gatunek paproci, który należy do rodziny paprotkowatych. Występuje w Europie, zachodniej Azji i Ameryce Północnej. W Polsce jej naturalnym siedliskiem są skalne szczeliny, świetliste lasy, góry oraz niże. Polypodium vulgare objęta jest ścisłą ochroną gatunkową, ale powstały jej liczne odmiany uprawne. Dzięki czemu można ją uprawiać w domach i w ogrodach. Osiąga ona wysokość do 30 centymetrów.
Polypodium vulgare – jak wyglądają jej kłącza i liście?
Kłącza paprotki są nieco spłaszczone i czołgające się. Pokryte są złotobrunatnymi łuskami w kształcie szczeciniastym lub lancetowatym. Na ich brzegach znajdują się ostre lub tępe wyrostki o długości około 4 milimetrów. Blaszka liściowa jest ciemnozielona i zwęża się ku szczytowi. Jest zimozielona, naga, pojedynczo pierzastosieczna, a także nieco skórzasta. Ogonki liściowe paprotki charakteryzują się szeroką nasadą i zaokrągleniem na szczycie. Przez odcinki liści biegną środkowe nerwy, z których rozchodzą się boczne nerwy – rozwidlają się, ale nie dochodzą do brzegów blaszki.
Zarodnie – charakterystyka
Ciekawi cię, jak wyglądają zarodnie tej paprotki? Zebrane są one w okrągłe kupki, które tworzą się na spodzie blaszki liściowej. Ułożone są w dwóch równych szeregach na samych końcach górnych odgałęzień bocznych nerwów. Nie występują parafizy ani zawijki. Pierścień zarodni składa się z około 15 komórek. Początkowo ma on kolor zielony, ale z czasem przybiera złotą barwę, po czym żółknie i na koniec brązowieje.
Uprawa paprotki zwyczajnej – jakie ma wymagania?
Chcesz kupić paproć, ale nie wiesz, jakie wymagania ma ta zielona roślina? Sprawdź, jej podstawowe warunki uprawowe!
Stanowisko
Paprotka zwyczajna preferuje stanowiska półcieniste. Lepiej nie narażać jej na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi, ponieważ mogą one poparzyć jej liście.
Podłoże
Roślina lubi żyzną, próchniczą i przepuszczalną glebę o lekko kwaśnym odczynie. Najlepsze będą dla niej ogródki skalne i szczeliny w murach.
Jak często podlewać paprotkę zwyczajną?
Zastanawiasz się, jak często powinno podlewać się tę roślinę? Większość gatunków paproci wymaga częstego podlewania. W przypadku tej paprotki nie jest to konieczne. Roślina preferuje lekko wilgotne podłoże. Dlatego wystarczające będzie wykonywanie tej czynności średnio raz w tygodniu. Bardziej niż podlewanie zalecane jest jej systematyczne zraszanie. Przy uprawie doniczkowej warto na dno pojemnika wsypać żwirek, żeby uniknąć zalegania wody.
Jak rozmnaża się paproć?
Kolejnym ważnym zagadnieniem związanym z uprawą tej rośliny jest sposób jej rozmnażania. Następuje to między innymi poprzez podział kłącza. Najlepszym czasem na wykonanie tego zabiegu jest wiosna. Można to wykonać podczas przesadzania paproci. Wystarczy delikatnie rozerwać poszczególne kłącza. Ważne, aby nie używać do tego noża. Drugim sposobem jest rozmnażanie przez zarodniki. W tym przypadku wymagane jest podłoże o temperaturze 25 stopni.
Czy nawożenie jest potrzebne?
Nie wiesz, czy paproć wymaga nawożenia? Nie jest to konieczna czynność. Wystarczy, że będziesz podsypywał tę roślinę kompostem. Przy roślinach doniczkowych możesz stosować płynny nawóz przeznaczony do paproci. Ważne tylko abyś nawoził je w odpowiednim okresie, czyli od początku wiosny aż do jesieni. Preparat dawkuj według wytycznych producenta, które znajdziesz na opakowaniu produktu. Uważaj, żebyś nie przesadził z tym dawkowaniem, bo możesz zaszkodzić roślinom.
Polypodium vulgare – właściwości lecznicze
Do najważniejszych właściwości leczniczych paproci zwyczajnej zalicza się działanie:
- wykrztuśne;
- przeciwpasożytnicze;
- przeczyszczające;
- uspokajające;
- tonizujące;
- moczopędne;
- przeciwzapalne;
- antybiotyczne;
- przeciwbólowe.
Warto dodać, że ta paproć ma działanie ochronne w różnych zaburzeniach neurologicznych. Roślina stymuluje również receptory adrenoreceptorów. Co więcej, przyczynia się także do leczenia depresji i impotencji oraz do zwiększenia masy mięśniowej.
Zastosowanie Polypodium vulgare
Zastosowania paprotki zwyczajnej, to między innymi:
- jako wspomagający środek przy problemach z apetytem i niestrawnościach;
- jako środek leczniczy przy leczeniu uciążliwego kataru i suchego kaszlu;
- jako łagodny środek przeczyszczający do pobudzania wydzielania żółci;
- jako preparat pomagający w trawieniu mleka oraz chroniący przed kolkami i wzdęciami;
- jako środek leczniczy przy bólach gardła, brzucha;
- jako środek do leczenia polipów, chorób reumatycznych;
- jako preparat poprawiający funkcjonowanie serca.
Sposoby użycia Polypodium vulgare
Kłącze paprotki można spożywać na surowo, ale zazwyczaj przygotowywany jest z nich wywar. Jednym z przykładów jego wykonania jest zalanie 2 szklankami wody 5 dag kłączy. Następnie należy gotować tę mieszkankę pod przykryciem przez około 20 minut. Po ugotowaniu i wystygnięciu wystarczy przecedzić wywar, po czym jest on gotowy do spożycia. Drugim sposobem użycia paprotki jest napar. Przyrządza się go bardzo szybko. Odmierzone 5 dag suszu paprotki zalewa się 250 ml wrzącej wody i parzy pod przykryciem. Gdy napar wystygnie, trzeba go tylko przecedzić.
Teraz już wiesz, na czym polega prawidłowa uprawa i pielęgnacja paprotki zwyczajnej. Jeśli będziesz stosował się do naszych wskazówek, to z pewnością będziesz cieszył się z jej obecności przez długie lata.