Orlica pospolita wyróżnia się bujnym wzrostem. Dorasta ona do 2 m wysokości. Jest inwazyjna i ekspansywna. Jeśli chciałbyś ją hodować, to warto najpierw zapoznać się z jej cechami charakterystycznymi i warunkami uprawy.
Orlica pospolita – występowanie i pochodzenie nazwy
Orlica pospolita (Pteridium aquilinium Kuhn) pochodzi z rodziny orlicowatych. Występuje w klimacie umiarkowanym i subtropikalnym. Spotkać ją można głównie w dużych, suchych i widnych skupiskach w borach mieszanych oraz sosnowych, ale i w uboższych grądach. Jest to gatunek pospolity na całym świecie. W Polsce rośnie praktycznie wszędzie – w lasach, na murawach, na zrębach – z wyjątkiem wyższych górskich terenów. Jej nazwa (rodzajowa i zwyczajowa) pochodzi od układu jej wiązek przewodzących na przekroju liściowego ogonka, gdzie układają się one w postać orła.
Jak wygląda Pteridium aquilinum kuhn?
Pteridium aquilinum ma bardzo prostą budowę. Jak wcześniej wspomniano, odznacza się ona bujnym wzrostem. Orlica pospolita wytwarza duże, członowane, podziemne kłącze. Jest ono owłosione i nie ma łusek. Z kłącza co sezon wyrasta jeden duży liść. Charakteryzuje się on trójkątną, sztywną i grubą blaszką oraz żółtozielonym ogonkiem. Kupki zarodnikowe znajdują się na brzegu liścia – osłonięte są szczątkową zawijką i zagiętym brzegiem liściowej blaszki. Zarodniki są kolczaste i mają brązową barwę.
Czy orlica pospolita to trujący gatunek?
Pteridium aquilinium Kuhn jest gatunkiem trującym. Orlica zawiera trujący kwas pteritanowy (orlikowogarbnikowy), który może powodować między innymi krwiomocz, porażenie układu nerwowego czy też chwiejny chód. Warto tu wspomnieć, że kiedyś ta roślina była stosowana w lecznictwie ludowym. Obecnie uważa się, że jej młode liście i kłącza po odpowiednim przetworzeniu są jadalne (zawierają około 60% skrobi). Jednak taka obróbka wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy. Przed jej wykonaniem zalecane jest skontaktowanie się ze specjalistą.
Opis wymagań i warunków uprawy
Jakie wymagania uprawowe ma ta paprotka? Jest to bardzo tolerancyjna roślina. Przedstawiamy najważniejsze kwestie dotyczące jej uprawy!
Jakie lubi stanowisko?
Paprotka lubi półcień i umiarkowane światło. Miejsce, w którym się znajduje, powinno być dość chłodne.
Jakie podłoże będzie odpowiednie?
Orlica pospolita preferuje glebę piaszczystą, lekko kwaśną lub kwaśną, mineralno-próchniczą i średnio żyzną. Paprotka jest też tolerancyjna pod kątem wilgotności podłoża.
Rozmnażanie i sadzenie orlicy pospolitej
Zastanawiasz się, w jaki sposób sadzi się i rozmnaża ten gatunek? Ta bujna paprotka głównie rozmnaża się wegetatywnie. Polega to na tym, że kupki zarodni, które znajdują się na brzegu blaszki liścia, w pewnym momencie zlewają się ze sobą i zostają całkowicie przykryte jej brzegiem – przypominającym zawijkę. Zarodniki tej paproci dojrzewają między lipcem a wrześniem. Następnie, gdy już dojrzeją, rozsadza się je poprzez podział – umieszcza się po kilka sztuk w rozstawie co około 50 cm.
Orlica pospolita nie jest wymagającą rośliną. Jeśli zdecydujesz się na jej posadzenie, to pamiętaj, że szybko się rozrasta, przez co może zaszkodzić innym otaczającym ją roślinkom. Obchodź się z nią ostrożnie, bo ma właściwości trujące!