Byliny kłączowe to niezastąpiony element, który łatwo dopasujemy do swojego ogrodu. Tutaj jest dużo ciekawych przykładów bylin i cebul ogrodowych: https://sklep.swiatkwiatow.pl/cebulki-i-sadzonki/
Zapamiętaj!
- Kłącza są podziemnymi organami roślinnymi, składającymi się z węzłów i międzywęźli, służącymi do przechowywania składników odżywczych i wody.
- Byliny z kłączami mają tę przewagę, że mogą przetrwać w surowym klimacie dzięki zapasom składników odżywczych zgromadzonych w kłączach.
- Optymalny wzrost bylin kłączowych wymaga gleby wolnej od chwastów, wzbogaconej w próchnicę oraz regularnego podlewania.
- Popularne gatunki bylin kłączowych to bergenia sercolistna, ciemierniki, jeżówki, konwalia majowa, kosa brodata, jarzębiny, liliowce, łubiny, malwy, naparstnice, orliki, paprocie, floksy, okrzemki, sasanki, rozchodniki, żonkile.
Czym właściwie jest kłącze?
Kłącze to podziemny organ roślinny. Jest zmodyfikowaną łodygą, służącą do magazynowania wody i składników odżywczych. Kłącza zbudowane są z węzłów i międzywęźli, które rozrastają się poziomo pod warstwą gleby. Znajomość budowy podziemnych organów roślin jest szczególnie przydatna, gdy potrzebujemy podzielić rośliny – odpowiedni kawałek kłącza z węzłem może dać życie nowej roślinie.
Nie wszystkie rośliny wytwarzające kłącza są bylinami. Z praktycznego punktu widzenia rośliny wieloletnie są cenniejsze w ogrodach, zwłaszcza te niewymagające wykopywania na zimę, jak to jest np. w przypadku dalii. Jesienią części nadziemne roślin kłączowych zamierają, a pokarm i energia byliny magazynuje się właśnie w kłączu. To właśnie dzięki niemu roślina jest w stanie odrodzić się wiosną i znów wydać piękne kwiaty.
Sadzenie, uprawa i pielęgnacja bylin kłączowych
Ogrodnicy uwielbiają byliny za łatwość ich uprawy i dużą dekoracyjność. Z bylinami rozmnażającymi się za pomocą podziemnych rozłóg jest podobnie. Przy dobrze dobranym miejscu są trwałe i bezproblemowe. Jedyny minus to dość silna ekspansywność. Kłącza mogą rosnąć bardzo szybko, trzeba uważać, by nie zagłuszyły innych roślin i nie zdominowały terenu. Radą na duży apetyt przestrzeni tych roślin jest sadzenie ich w zadołowanych doniczkach. W ten sposób znacznie ograniczymy „rozłażenie się” kłączy. Nie zawsze jednak nawet ta cecha jest niepożądana. Można je spożytkować na wyjątkowej urody dywany kwiatowe, rewelacyjnie wyglądające np. pod drzewami.
Byliny sadzimy do spulchnionego podłoża, pozbawionego chwastów i wzbogaconego próchnicą. W ciągu sezonu byliny muszą być podlewane zgodnie z wymaganiami gatunku i zajmowanym stanowiskiem. Do opieki nad bylinami kłączowymi zaliczamy usuwanie przekwitłych kwiatostanów czy obumarłych łodyg. Warto raz na jakiś czas sięgnąć po nawóz. Świetnym rozwiązaniem jest wybór preparatów długodziałających, które będą stopniowo uwalniać składniki odżywcze przez cały sezon. Na zimę dobrze jest zabezpieczyć rośliny w odpowiedni sposób. Większość gatunków bez problemu radzi sobie z mrozem, ale chronione warstwą ściółki czy kopczykiem torfu, szybciej ruszą z wegetacją i będą bardziej okazałe.
Jakie są najpopularniejsze rośliny ogrodowe uprawiane z kłączy
Wybór roślin kłączowych jest naprawdę bardzo szeroki. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, jakie rośliny wytwarzają kłącza. Jedne gatunki lepiej przyjmują się w ogrodach na wiosnę, inne jesienią. Wśród niesamowitego świata roślin kłączowych znajduję się wiele pięknych kwiatów, które dekorują ogród czystymi, intensywnymi kolorami. Do najbardziej znanych gatunków należą:
- Bergenie sercolistne
- Ciemierniki
- Jeżówki
- Konwalie majowe
- Kosaćce bródkowe
- Krwawniki
- Liliowce
- Łubiny
- Malwy
- Naparstnice
- Orliki
- Paprocie
- Płomyki (Floksy)
- Przetaczniki
- Sasanki
- Tawułki
- Żurawki
Byliny kłączowe to duża grupa roślin, idealnie spisująca się jako rośliny ozdobne. Są to gatunki mogące przeżyć na terenach o mniej sprzyjających warunkach, dzięki gromadzonym w kłączach zapasach wody i składników pokarmowych. Ogromny zakres pokrojów i rozmiarów, pozwala na używanie ich w różnych aranżacjach, a kolorystyka kwiatów przepięknie eksponuje wybrane fragmenty ogrodu.