Chwasty na trawniku są popularnym problemem. Bardzo szybko wysiewają się w pustych miejscach wpływając na estetykę ogrodu, ale przede wszystkim stwarzając konkurencję trawie w kwestii dostępu do wody, składników odżywczych i światła. Zbyt późna lub niewłaściwa reakcja może doprowadzić do sytuacji, kiedy chwastów będzie więcej niż trawy. Zagłębiliśmy się w ten problem i znaleźliśmy rozwiązanie, co zrobić, aby pozbyć się chwastów w trawie!
Dlaczego chwasty w trawie są problematyczne?
Mogłoby się wydawać, że chwasty w trawie są jedynie problemem o naturze estetycznej. Liście i kwiaty wyrastające pomiędzy źdźbłami trawy obniżają wartość dekoracyjną trawnika. Okazuje się jednak, że chwasty są poważnym problemem przede wszystkim dlatego, że niezwalczane mogą prowadzić do wypierania trawnika, a ostatecznie – do jego całkowitej dewastacji.
Chwasty konkurują z trawą o wodę, składniki pokarmowe, przestrzeń oraz światło. Zazwyczaj są zdecydowanie bardziej wytrzymałe od trawy, dlatego łatwo dochodzi do sytuacji, kiedy stają się roślinnością dominującą na trawniku.
Wszelkich zabiegów ochrony roślin powiązanych z utrzymaniem pięknego trawnika należy dokonywać od początku kwietnia do końca października.
Jakie chwasty mogą się pojawić na naszym trawniku?
Z definicji mianem chwastów w trawniku nazwiemy każdą roślinę, która pojawiła się w niepożądanym miejscu. Chwasty bardzo szybko wysiewają się w pustych przestrzeniach na trawie, a następnie rozrastają i rozmnażają.
Na trawnikach najczęściej pojawiają się chwasty dwuliścienne. Cechują się one posiadaniem dwóch liści. Pierwsze pojawiają się na etapie kiełkowania. Wśród najpopularniejszych chwastów bytujących pośród traw wyróżnia się:
- bylicę pospolitą;
- jaskier rozłogowy;
- koniczynę białą;
- mniszek lekarski (inaczej nazywany mleczem);
- rdest ptasi;
- stokrotkę polną;
- szczaw tępolistny;
- tasznik pospolity;
- babkę zwyczajną;
- bodziszek drobny;
- krwawnik pospolity;
- gwiazdnica pospolita.
Dla niektórych posiadaczy trawnika koniczyna lub stokrotka jest jedynie ozdobą trawnika. Inni próbują wytępić wszystkie rośliny, które psują ich obraz nieskazitelnego trawnika.
Gatunki chwastów
Spotykane na trawniku chwasty można podzielić na trzy podstawowe gatunki:
- jednoliścienne;
- dwuliścienne;
- mech.
Najczęściej występującymi na trawnikach chwastami jednoliściennymi są:
- chwastnica jednostronna,
- kupkówka pospolita,
- perz właściwy,
- miotła zbożowa;
- palusznik krwawy.
Gatunek ten swoim wyglądem przypomina źdźbła trawy, które jednak są znacznie większe od tych pożądanych.
Babka zwyczajna i lancetowata, gwiazdnica pospolita, koniczyna biała, szczawnik zajęczy oraz rogownica pospolita to najczęściej występujące odmiany chwastów dwuliściennych. Można je usuwać ręcznie, ale również przy pomocy specjalistycznych preparatów sklepowych.
Przyczyny powstawania chwastów na trawniku
Podstawową przyczyną powstawania chwastów na trawniku jest niewłaściwa pielęgnacja murawy. Co dokładnie kryje się pod tym sformułowaniem? Warto zwrócić uwagę na szereg najczęściej wymienianych powodów, przez które koniecznym staje się usuwanie chwastów:
- przenawożenie;
- niewystarczające nawożenie – podłoże zbyt ubogie w składniki pokarmowe;
- nadmierne ubicie gleby;
- zbyt wysokie koszenie trawy (daje możliwość rozwoju i wykształcania nasion przez chwasty);
- zakładanie trawnika w zacienionych miejscach;
- zasianie trawą podłoża, w którym znajdowały się nasiona chwastów;
- długotrwała susza, która sprzyja rozwojowi chwastów o silnym systemie korzeniowym (przykładowo: mniszek i perz).
Zwalczanie chwastów w trawniku
Zapobieganie pojawieniu się chwastów oraz ich zwalczanie sprowadza się przede wszystkim do właściwej pielęgnacji trawnika. Ta powinna przebiegać w kilku podstawowych krokach. Zazwyczaj stosowanie jedynie kilku z nich, ale za to w regularny sposób pozwala całkowicie pozbyć się problemu z zachwaszczeniem ogrodu.
Regularne nawożenie
Każdy trawnik powinien być regularnie nawożony. Dzięki temu trawa intensywnie się krzewi i nie pozostawia miejsca na wkroczenie pomiędzy jej źdźbła chwastom. Ponadto w gęstym trawniku jest niewiele wolnych przestrzeni, które mogłyby zostać zagospodarowane przez niechciane rośliny. Gęsta i odżywiona trawa staje się mocno konkurencyjna dla chwastów i wypiera je dzięki procesowi zagłuszania.
Nawozy i oprysk na chwasty
Przed momentem wspomnieliśmy, dlaczego tak istotne jest regularne nawożenie trawnika. Poza regularnością ważne są również produkty, które stosujemy. Specjalistyczne nawozy są gwarancją skuteczności i bezpieczeństwa dla trawy.
Koszenie
Regularnie koszona trawa wygląda schludnie. Dodatkowo istnieje szereg chwastów, które nie tolerują ciągłego ścinania, dlatego poprzez koszenie można się ich z łatwością pozbyć.
Przygotowanie podłoża
A co w sytuacji, kiedy dopiero planujemy założenie trawnika? To doskonały moment na działania prewencyjne! Przede wszystkim przed wysiewem trawy warto dokładnie wybrać z ziemi wszelkie chwasty. Kolejno odczekuje się około dwóch tygodni, aby dać szansę wzejść chwastom, które uprzednio nie zostały przez nas wybrane. Spryskujemy je herbicydem totalnym nalistnym. Po tygodniu od wykonania tego zabiegu można przystąpić do wysiewu nowego trawnika.
Regularna dosiewka
Puste pola na trawniku to miejsce idealne na wysiew niechcianych chwastów. Zawsze więc, kiedy takie zauważymy, należy natychmiast wysiać na nie dosiewkę trawnika. Dokładnie w ten sam sposób postępujemy, kiedy trawa w pewnych miejsca jest zbyt rzadka.
Odchwaszczanie
Zachowanie pięknego ogrodu wymaga regularnych działań. To ciężka praca, która jednak bardzo się opłaca. Najważniejszym z nich jest odchwaszczanie. Niechcianych roślin warto regularnie pozbywać się nie tylko z trawnika, ale również z okolicznych rabat, aby te nie miały okazji przenieść się na nasz nieskazitelny trawnik.
Herbicydy
Obecnie za najlepszą metodę na odchwaszczanie trawników uznaje się stosowanie herbicydów. Są to środki ochrony roślin dedykowane wyniszczaniu chwastów dwuliściennych.
Metody na pozbycie się chwastów
Metody chemiczne
Najprostszym sposobem na pozbycie się chwastów jest zastosowanie metod chemicznych. W sklepach ogrodniczych dostępnych jest wiele oprysków na likwidację chwastów. Należy jednak pamiętać, że preparaty tego typu nie są obojętnymi dla środowiska.
Metody naturalne
Najbezpieczniejsze dla środowiska oraz trawy jest zwalczanie chwastów metodami naturalnymi. Większość z nich została opisana w podpunkcie powyżej. Chodzi tutaj o regularne nawożenie i podlewanie trawnika oraz częste jego koszenie. Można również próbować przygotowywać naturalne domowe mikstury na chwasty. Te najczęściej powstają na bazie octu, sody oczyszczonej i soli.
Mechaniczne zwalczanie chwastów
Niewątpliwie najbardziej czaso- i pracochłonnymi metodami jest mechaniczne zwalczanie chwastów. Mech skutecznie usuniemy dzięki wertykulacji i aeracji. Wieloletnie chwasty najlepiej usuwać ręcznie. Można zastosować ku temu teleskopowy wyrywacz do chwastów.
Podsumowując, chwasty w trawie to prawdziwa zmora ogrodników. Można zwalczać je metodami chemicznymi lub mechanicznymi. Można im również zapobiegać. Ku temu najważniejsza będzie regularność działania, a więc koszenie trawnika, odchwaszczanie pobliskich grządek, nawożenie i dosiewka ubytków w trawie.