Kalendarzowa wiosna rozpoczyna się 21 marca, jednak pierwsze oznaki zbliżającej się wiosny można zauważyć już kilka tygodni wcześniej. Jak nie przegapić pierwszych oznak wiosny?
Zwiastuny wiosny to elementy przyrody, które mówią nam o tym, że zima przemija i niedługo temperatura na dworze zacznie wzrastać. Jakie są pierwsze wiosenne kwiaty, zwiastujące przedwiośnie i kiedy możemy ich wypatrywać?
Zwiastuny wiosny – jakie są pierwsze oznaki?
Osoby, które są zmęczone zimą i nie mogą doczekać się okresu, kiedy przyroda budzi się do życia i wszystko wokół kwitnie, powinny zapoznać się z pierwszymi oznakami wiosny. Wiosna astronomiczna, podobnie jak kalendarzowa, rozpoczyna się w drugiej połowie marca. Pierwszą oznaką, że zaczyna robić się cieplej, są wracające z zimowej emigracji ptaki oraz pierwsze kwiatki, które przebijają się czasem jeszcze przez pokrywę śniegu. Idąc na spacer i rozglądając się dokładnie wokół siebie, często można zauważyć zwiastuny wiosny jeszcze w lutym. Warto zapoznać się z gatunkami roślin, które najwcześniej zwiastują wiosnę.
Pierwsze wiosenne kwiaty – przebiśniegi, krokusy i inne rośliny
Już na początku marca wypatrujemy pierwszych wiosennych kwiatów w przydomowych ogródkach. Co ciekawe, niektóre z nich mogą pojawić się nawet wcześniej. Zobaczmy, które rośliny dają nam znać, że zbliża się cieplejszy okres.
Zwiastuny wiosny – przebiśniegi
Są to jedne z pierwszych kwiatów, które możemy zobaczyć wczesną wiosną, a czasem nawet jeszcze w okresie zimowym. Ich główki zwisają znad ziemi z początkiem marca lub końcem lutego. Przebiśniegi to byliny wieloletnie, uzyskujące do ok. 20 cm wysokości. Charakteryzują się gładkimi liśćmi i białymi kwiatami. Można je hodować w ogrodzie. Wystarczy umieścić w wybranym miejscu kilka cebulek ( z jednej cebulki wyrasta tylko jedna łodyga kwiatowa). Przebiśniegi preferują miejsca wilgotne i zacienione. Wielokrotnie spotkamy je rosnące dziko w lasach liściastych, na łąkach czy polanach. Od marca znajdziemy je także w sklepach jako rośliny doniczkowe, które po okresie kwitnienia można przesadzić do ogródka.
Krokusy
Krokusy występują w kilku odmianach, różniących się kolorami i kształtem. Termin „krokus” wywodzi się od greckiej nazwy „kroki”, oznaczającej nić. Ma to związek z nitkowatym znamieniem kwiatu krokusa. Pora kwitnienia tej rośliny przypada na koniec lutego i początek marca. Krokusy osiągają wysokość ok 8-15 cm. Wiosną kwitną w kolorze żółtym, białym i niebiesko-fioletowym. Najlepiej rosną w glebie przepuszczalnej, napowietrzonej i bogatej w humus. Dobrze czują się w miejscach nasłonecznionych i ciepłych, choć okresowe zacienienie nie powinno im zaszkodzić.
Wierzba iwa, czyli popularne bazie
Potoczna nazwa „palmowy kotek” odnosi się do znanego z tradycji wielkanocnej drzewa o nazwie wierzba iwa. Bazie kwitną zazwyczaj na początku marca i bywają pierwszym po długiej zimie posiłkiem dla pszczół. Jeżeli na spacerze, na pobliskiej wierzbie zobaczymy kwitnące bazie, które wkrótce przerodzą się w „puchate kotki”, możemy być pewni, że cieplejsze dni są tuż za rogiem.
Ptaki i inne zwiastuny wiosny
Oprócz roślin wiosnę zwiastują także niektóre zwierzęta. Usłyszany w pobliżu śpiew skowronka może świadczyć o tym, że zaczyna robić się cieplej, a ptaki, które wyleciały do ciepłych krajów, zaczynają wracać do domu. Oczywiście nie można zapomnieć o bocianach, kolejnych ptakach, powracających na wiosnę do Polski. Warto zwracać uwagę także na pierwsze motyle oraz inne owady i zwierzęta coraz częściej pojawiające się w lasach, na łąkach czy ogrodach.
Im bliżej wiosny, tym bardziej wydłuża się dzień. Niektórzy twierdzą też, że wiosnę czuć w powietrzu, gdy do życia budzi się roślinność, a na zewnątrz pojawia się coraz więcej zieleni. Warto wiedzieć, jakie zwiastuny wiosny pojawiają się pierwsze. Obserwacja natury na przełomie lutego i marca pomoże nam przewidzieć zbliżającą się zmianę pory roku na cieplejszą. Co więcej, pierwsze rośliny i ptaki, świadczące o nadejściu wiosny stanowią piękny widok na tle zmieniającej, rodzącej się do życia natury.