Zakładanie trawnika to tylko z pozoru banalne zadanie. Trzeba zdecydować jaką metodę wybrać a potem dokładnie przygotować grunt pod swój własny piękny i zielony trawnik. Sprawdź, co koniecznie warto wiedzieć na ten temat.

Posiadanie własnego trawnika przed domem lub w ogrodzie to marzenie wielu osób. Po wprowadzeniu się do domu wolnostojącego często zaczynamy myśleć, jak zagospodarować przestrzeń w jego otoczeniu. Piękny trawnik może być prawdziwą chlubą właściciela. Utrzymywanie trawy w dobrej kondycji jest ważne. Największe znaczenie ma jednak pierwszy krok, czyli to w jaki sposób zabierzesz się do wysiewu trawy. Poniżej znajdziesz całą masę bardzo praktycznych wskazówek.

Kiedy najlepiej zakładać trawnik?

Zanim zabierzesz się do zakładania trawnika w ogrodzie lub przed domem, koniecznie odpowiedz sobie na bardzo ważne pytanie: kiedy jest ten odpowiedni moment? W przypadku naturalnej trawy pora roku ma bardzo duże znaczenie! Najlepszym okresem na zakładanie trawnika jest wiosna lub jesień.

Jeżeli zdecydujesz się an tę pierwszą opcję, postaraj się celować w moment, kiedy ziemia jest jeszcze wilgotna po roztopach, ale ryzyko przymrozków znacznie spada. Z reguły dobrze sprawdza się druga połowa maja. Wysiany trawnik zdąży już ukorzenić się przed nastaniem letnich upałów i potencjalnej suszy.

Drugą optymalną porą na zakładanie trawnika jest jesień. Najlepiej ta wczesna w okresie od września do października. Ryzyko suszy jest już bardzo niskie. Nie ma jeszcze intensywnych opadów deszczu, które mogłyby doprowadzić do wypłukania nasion trawy z gruntu.

Zakładanie trawnika z siewu – kiedy warto przełożyć tę decyzję?

Osoby niedoświadczone często decydują sie na zakładanie trawnika w momencie, kiedy na dworze jest ciepło i słonecznie. Niejednokrotnie odruchowo na tę porę wybieramy lato. Warto jednak wiedzieć, że z praktycznego punktu widzenia jest to niezbyt dobra decyzja.

Miesiące z dużym nasłonecznieniem i ryzykiem suszy nie są odpowiednie na zakładanie trawnika z siewu. Promienie słoneczne wypalają delikatne młode źdźbła. W takich warunkach stworzenie gęstej i soczyście zielonej murawy graniczy z cudem. Wyłożone latem na ziemię nasiona trawy trzeba bardzo często i obficie podlewać. Nawet to nie daje jednak gwarancji sukcesu.

Kolejnym okresem, którego lepiej unikać jest wczesna wiosna i późna jesień. Wówczas w polskim klimacie bardzo często występują przymrozki oraz intensywne opady. Zarówno chłód, jak i nadmierna wilgoć nie są dobre dla młodej trawy.

Zakładania trawnika z rolki

Jak widać zakładanie trawnika z siewu jest zadaniem, które wymaga wstrzelenia się w odpowiednie warunki pogodowe. W obecnych czasach klimat bywa nieprzewidywalny. Między innymi dlatego coraz więcej osób decyduje się an położenie wokół domu trawy z rolki. Taka opcja jest zdecydowanie bardziej kosztowna. Ma jednak tę przewagę, że proces można przeprowadzić praktycznie przez cały rok.

Grunt przygotowuje się dokładnie tak samo jak w przypadku trawnika przygotowywanego z nasion. Po wyłożonych rolkach trawy nie należy chodzić przez okres mniej więcej tygodnia. Potem trawa zaczyna się już ukorzeniać w glebie.

Oczywiście w okresie bardzo upalnych letnich miesięcy również grozi przesuszenie darni. Jeżeli więc decydujesz się na tego typu rozwiązanie, musisz pamiętać o regularnej pielęgnacji. Być może dobrym rozwiązaniem będzie system automatycznego nawadniania?

Przygotowanie podłoża pod trawnik

Usunięcie chwastów

Niezależnie od metody, jaką chcesz przygotować swój wymarzony trawnik należy wcześniej przygotować pod niego grunt. Jedną z najważniejszych kwestii jest dokładnie wyczyszczenie całego podłoża z chwastów. Najlepszym i najbardziej ekologicznym rozwiązaniem będzie dokładne przekopanie ziemi, na której chcesz założyć trawnik. Jeżeli teren jest duży, warto w tym celu skorzystać z glebogryzarki.

Nie da się ukryć, że ostatnio coraz większą popularnością cieszą się różnego rodzaju środki chemiczne, czyli herbicydy. Ich zastosowanie warto jednak dobrze przemyśleć. Takie środki nie sa korzystne dla środowiska naturalnego, dlatego jeżeli nie działasz na skalę przemysłową, zdecydowanie bardziej ekologicznym rozwiązaniem będzie skorzystanie z metod mechanicznych.

Naszykowanie gruntu

Zanim wysiejesz nasiona lub rozłożysz rolki, koniecznie dowiedz się jaką glebą dysponujesz na swoim terenie. Trawa nie ukorzenia się bardzo głęboko – najczęściej na około 10 cm. Podłoże trzeba więc odpowiednio przygotować, aby rośliny miały bardzo dobre warunki. Odpowiedni odczyn pH gleby pod trawnik wynosi od 5,5 do 7,0.

Gleba pod wysiew nie powinna być ani zbyt ciężka, ani za bardzo piaszczysta. Wierzchnią warstwę ziemi przekop na głębokość około 20 cm, aby rozeznać się w sytuacji. W przypadku tej drugiej dobrym pomysłem może dodanie do niej gliny. Przy ciężkich i bardzo wilgotnych glebach świetnie natomiast sprawdzi się piasek.

Po usunięciu wszystkich chwastów oraz mechanicznych zanieczyszczeń podłoże dobrze jest zwalcować a w ostatnim kroku delikatnie wzruszyć grabiami.

O czym pamiętać podczas wysiewania trawy

Podczas wysiewania trawnika ozdobnego warto wybrać bezwietrzny dzień. Na 1 metr kwadratowy powierzchni wystarczy około 30 gramów nasion. Czyli 3 kg nasion na 100 metrów kwadratowych. Wysiew najlepiej przeprowadzić ręcznie, wykorzystując siew dwukierunkowy. Jedną połowę nasion rozkłada się wówczas w jednym kierunku a drugą połowę w pozostałym.

Jeżeli masz do obsiania bardzo dużą murawę, możesz skorzystać z siewnika. W przypadku trawników przydomowych takie narzędzie nie będzie potrzebne. Wyjątkiem jest kwestia rozsiewania nawozu.

Pielęgnacja wysianego trawnika

Wysiane nasiona trawy zaleca się przykryć cienką warstwą ziemi (na około 2 cm). Pożądanym zabiegiem będzie powtórne zwałowanie oraz obfite podlanie. Przy odpowiednich warunkach pogodowych trawnik wykiełkuje dosyć szybko. Zazwyczaj wystarczy do tego około dziesięciu dni. Pamiętaj, aby regularnie go nawadniać i unikać deptania.

A kiedy przeprowadzić pierwsze koszenie? Zaczekaj do momentu aż źdźbła osiągną wysokość około 10 cm. Ich wcześniejsze przycinanie nie ma sensu. Podczas pierwszego koszenia ogranicz się do skrócenia trawy o około jedną trzecią jej wysokości. Stosując się do tych zasad uniknijesz degradacji systemu korzeniowego. Tym samym zyskasz gęsty i piękny trawnik ozdobny.

Podsumowanie

Piękny trawnik przed domem wymaga pracy. Już na etapie jego zakładania trzeba bardzo dokładnie przemyśleć chronologię swoich działań. Wybór odpowiedniej pory roku należy skoordynować z wyborem nasion, narzędziami oraz możliwością regularnej pielęgnacji świeżo wysianej trawy. Nawożenie, podlewanie i unikanie nadmiernego koszenia w pierwszym okresie wzrostu to prosta droga do sukcesu. Niezależnie od tego, czy twój trawnik będzie rósł z nasion, czy przyjedzie do ciebie w rolce, to jaki urośnie zależy przede wszystkim od twoich działań.

Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2022