Trawa z rolki to ciekawa i coraz częściej wybierana alternatywa dla nieco bardziej tradycyjnych, wysiewanych trawników. Kiedy warto się na nią zdecydować i jakie są jej największe zalety?

Budowa domu i zakładanie ogrodu to wymagające procesy. Oczekiwanie na wzrost trawy z ziarenka może być frustrujące, szczególnie w momencie, kiedy chce się już korzystać z własnego kawałka zieleni. Wówczas na pomoc przychodzi trawa z rolki, czyli gotowa i wypielęgnowana murawa, zwinięta w rolkę i dostarczone wprost pod twoje drzwi. Czy takie rozwiązanie sprawdzi się w każdym przypadku? Dowiesz się tego z artykułu poniżej.

Czym dokładnie jest trawa z rolki?

Trawnik z rolki często utożsamia się wyłącznie ze sztuczną rośliną. Niesłusznie! W tej formie można zakupić także żywy trawnik, który jest już wyhodowany i odpowiednio wypielęgnowany.

Producenci sadzą roślinę i odpowiednio o nią dbają przez okres czternastu miesięcy. Kiedy będzie już na to gotowa za pomocą specjalnych maszyn murawę tnie się w paski i zwija w rolki. Tak przygotowane mogą być przechowywane i transportowane do klienta, gdzie rozkłada się je w wyznaczonym miejscu. Wbrew pozorom trawa w rolce nie jest nowym konceptem. Pierwszy raz podobny pomysł zrealizowano już w XVII wieku na Wyspach Brytyjskich. Obecnie technika jest oczywiście bardziej zaawansowana, a popularność tego typu rozwiązań z każdym rokiem rośnie także w Polsce.

Czy warto wybrać trawę z rolki?

A co dokładnie przyciąga tak wiele osób do naturalnej trawy w rolce? Nie da się ukryć, że takie rozwiązanie ma zarówno wady, jak i zalety. Poniżej przyjrzymy się zarówno jednym, jak i drugim.

Trawa w rolce – zalety

  • Oszczędność czasu – to chyba jedna z największych i najczęściej wymienianych zalet takiego rozwiązania. Naturalna trawa w rolce może zostać rozłożona w kilka godzin. Błyskawicznie zmienia więc pusty plac w prawdziwy ogród.
  • Możliwość natychmiastowego korzystania z trawnika wysiewanie trawy nie jest może szczególnie trudne, jednak wymaga czasu. Delikatne źdźbła potrzebują również przestrzeni i bezpieczeństwa. Po rosnącej trawie nie można deptać. Tymczasem trawa z rolki jest do użycia od momentu jej z ułożenia, czyli od razu.
  • Odporność na chwasty – trawa w rolce jest siana i pielęgnowana przez profesjonalistów. Z tego powodu wzrost roślin jest bogaty a darń bardzo gęsta i nie ma szansy, aby wyrosły na niej chwasty.

Trawa w rolce – wady

  • Wysoka cena niestety, trawa w rolce to spory wydatek. Podczas gdy nasiona trawy to wydatek raczej symboliczny, za gotowy trawnik trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych za 10 metrów kwadratowych.
  • Konieczność wcześniejszego przygotowania podłoża.
  • Transportniestety, ale trawę w rolce trzeba zacząć układać nie później niż 36 godzin po jej zwinięciu. Z każdą godziną jego jakość jest coraz niższa.
  • Kwestie ekologiiwyprodukowanie i przetransportowanie trawnika w rolce wymaga wytworzenia większego śladu węglowego niż zasiane trawy.
  • Nakład pracy konieczny do rozłożenia trawnika. Zanim zdecydujesz się na zakup rolek, musisz wziąć pod uwagę fakt, że są one ciężkie. Pojedyncza może ważyć nawet 20 kilogramów, dlatego jedna osoba może sobie z nimi nie poradzić.

Jak przygotować podłoże pod trawnik w rolce?

Producenci trawy w rolce wychodzą naprzeciw potrzebom klientów, oferując nie tylko transport, ale także usługi rozkładania trawnika. Nie ma jednak żadnych przeszkód, aby zrobić to samodzielnie. Musisz jednak pamiętać, że kluczowe będzie odpowiednie przygotowanie gruntu.

Jest to jednorazowy, ale nie da się ukryć, również duży wysiłek. Przede wszystkim trzeba dokładnie przekopać teren przeznaczony pod trawę. Pamiętaj, że jeżeli rosną tam jakiekolwiek rośliny, to powinny być one jak najszybciej usunięte. Podobnie należy postąpić ze wszystkimi kamieniami, nadmiarem piasku oraz korzeniami i częściami roślin. Ziemię trzeba natomiast odpowiednio przygotować. Jak?

Przede wszystkim powinieneś ustalić, czy gleba, na której docelowo ma się znaleźć trawa w rolce jest przepuszczalna, czy nieprzepuszczalna. Zbyt gliniaste podłoże trzeba będzie koniecznie wymieszać z piaskiem tak, aby miało delikatnie ziarnistą strukturę. Jeżeli natomiast gleba jest mocno przepuszczalna, trzeba nieco ją wzbogacić. Na koniec konieczne będzie zagęszczenie podłoża. W tym celu trzeba będzie skorzystać z walca, aby wyeliminować wszystkie potencjalne nierówności terenu.

Nawożenie podłoża

Podłożę pod trawę z folii musi być odpowiednio przygotowane, a to wymaga także nawożenia. Jeżeli ziemia pod trawnikiem będzie jałowa, nawet najlepszej jakości trawa nie będzie rosła w taki sposób, jakbyśmy tego od niej oczekiwali.

Wybieraj organiczne nawozy bogate w azot. Za pomocą specjalnego testu (do kupienia w sklepie ogrodniczym) sprawdź pH gleby i upewnij się, że mieści się ono w przedziale od 5,5 do 6,5. Trawa najlepiej rośnie na podłożu torfowym.

Rozkładanie trawy z rolki

Jeżeli udało ci się odpowiednio przygotować podłoże możesz już zabrać się za rozkładanie trawy w rolce. Właściwe prace będą wymagały czasu i siły, dlatego nigdy nie podchodź do nich spontanicznie. To powinna być dobrze zaplanowana i skoordynowana akcja.

Nawet jeżeli zamówiłeś usługę z rozłożeniem trawnika, to twoja pomoc będzie niezbędna. Jeszcze przed rozłożeniem rolek w przydomowym ogródku musisz zadbać o pielęgnację podłoża. Mowa tu przede wszystkim o jego podlaniu, ponieważ ziemia pod trawą powinna być wilgotna i możliwie jak najlepiej spulchniona.

Kontakt rośliny z podłożem będzie wówczas mocno ułatwiony a trawa będzie mogła od samego początku zacząć pobierać wodę do korzeni. Kiedy trawnik z rolki zostanie już ułożony, trzeba docisnąć go walcem i podlać. W tym wypadku nie warto oszczędzać wody. Najlepiej wylać od 15 do 20 litrów wody na m2.

Jak pielęgnować trawę z rolki?

Proces ukorzeniania się trawy z rolki wynosi od dwóch do czterech tygodni. Czy w tym okresie wymaga ona szczególnej pielęgnacji? Zaleca się, aby nie chodzić pod trawniku przed jego pierwszym koszeniem. To z kolei należy wykonać między dziesiątym a czternastym dniem po rozłożeniu trawy. Przez pierwsze dwa tygodnie trzeba trawnik bardzo obficie podlewać. Z czasem ilość wody można zacząć stopniowo zmniejszać.

Trawa z rolki – podsumowanie

Trawa w rolce to wygodny, ale jednocześnie wymagający i dosyć drogi sposób na uzyskanie zielonego trawnika. Jest ona wykonana z mieszanki profesjonalnie dobranych nasion, dlatego może zapewnić zielony i piękny ogród bez konieczności wysiewania trawy.

Warto jednak pamiętać, że grubość rolki powinno się dobrać do rodzaju terenu. Glebę pod nią trzeba dokładnie przygotować, dlatego proces zakładania trawy nigdy nie będzie całkowicie pozbawiony konieczności nakładu pracy i energii z twojej strony.

Zobacz także:
Archiwum: maj 2022