Wrzosy w domu w donicy stanowiąc piękną ozdobę. Trzeba jednak o nie odpowiednio zadbać, żeby cieszyć się nimi jak najdłużej. Co warto wiedzieć, jeśli chodzi o uprawę wrzosów w domu?
Wrzosy to niezaprzeczalnie symbol jesieni. Te piękne kwiaty cudownie prezentują się w lesie i na wrzosowiskach. Spotykany są też powszechnie w ogrodach, zwłaszcza tych w stylu naturalnym lub rustykalnym. Świetnie prezentują się na skalniakach. Wiele osób uprawia także wrzosy w doniczce – stanowią one wyjątkową dekorację. Z wrzosami wiążą się tajemnice – podobno naturalnie rosną w miejscach, w których nigdy nie przelano krwi. Jakie jeszcze przesądy związane są z tymi roślinami? Czy wrzosy w domu to dobry pomysł? Jak je uprawiać? Nat te wszystkie pytania udzielamy odpowiedzi w naszym artykule.
Wrzosy w domu
Wrzosy w domu to bardzo popularny sposób na dekorację wnętrz. Te piękne kwiaty sprawiają, że mieszkanie lub dom nabiera cudownych, jesiennych kolorów. Doniczkowe wrzosy bez wątpienia prezentują się cudownie. Te popularne rośliny z rodziny wrzosowatych kwitną jesienią. Okres kwitnienia trwa nawet do końca października, kiedy zaczyna spadać temperatura. Wrzosowe okazy bardzo powszechnie można spotkać w ogrodach, gdzie uprawiane są w towarzystwie innych kwiatów. Jednak sadzenie wrzosów w domu to coraz popularniejszy trend. Wprawdzie dawniej wierzono, że wrzosy w domu mogą przyciągnąć nieszczęście, ale to tylko zabobon. Dzisiaj odchodzi się już od takich szkodliwych przesądów, a wrzosy w domu coraz częściej pojawiają się jako dekoracja na parapecie.
Gdzie kupić wrzosy do domu?
Wrzosy doniczkowe nadają się do uprawy wewnątrz pomieszczeń, a dzięki zapewnieniu odpowiednich warunków mogą kwitnąć nawet do pierwszych przymrozków. Jakie wrzosy w domu sprawdzą się najlepiej? Przede wszystkim odmiany, które charakteryzują się wzniesionym pokrojem i intensywną, purpurową lub fioletową barwą. A gdzie można kupić wrzosy do domu? Najlepiej kupować te krzewinki u sprawdzonych sprzedawców, w specjalistycznych szkółkach. Egzemplarze zakupione w marketach lub u okolicznych sprzedawców, na przykład na bazarze, mogą być niestety osłabione, chore lub osłabione. W efekcie niedługo po przyniesieniu do domu, ich wygląd drastycznie się pogarsza, a wrzosy w domu tracą swoje walory dekoracyjne. Dlatego jeśli zależy ci na pięknych, zdrowych i dorodnych okazach, warto dokładnie sprawdzać źródło ich pochodzenia. Dodatkowo nie można także zapomnieć o odpowiedniej pielęgnacji tych roślin.
Wrzosy w domu – jak je pielęgnować?
Jak wygląda pielęgnacja wrzosów? Dlaczego tak wiele okazów bardzo szybko usycha i traci kwiaty? Winą może być nie tylko nieodpowiednia pielęgnacja, ale także zakup roślin słabej jakości. Zatem jakie są wymagania, jeśli chodzi o wrzosy w domu?
- Przede wszystkim po zakupie wrzosy należy od razu przesadzić do większej doniczki. Ważne jest zadbanie o odpowiedni odpływ wody z pojemnika, na przykład poprzez przygotowanie na dnie warstwy drenażu – można do tego wykorzystać kulki keramzytowe. Wrzosy w domu to rośliny, które łatwo zalać wodą. W efekcie mogą gnić.
- Po przesadzeniu krzewinek na podłożu w doniczce należy umieścić sosnową korę. Ograniczy ona parowanie, a także szybkie wysychanie ziemi.
- Ziemię należy regularnie nawadniać, ale jak już wspomnieliśmy, unikając zalania. Podlewanie powinno być umiarkowane, jednak na tyle częste, żeby nie dopuścić do wyschnięcia podłoża. Podczas podlewania warto dbać o to, żeby nie zamoczyć łodyg i liści, bo może to skutkować rozwojem chorób grzybowych.
- Rośliny, takie jak wrzosy, bardzo lubią kwaśne podłoże. Dlatego odpowiednia dla nich gleba jest lekka, przepuszczalna i nie przesadnie żyzna. Powinna posiadać kwaśny odczyn pH, wynoszący między 3,5 a 4,5.
- Jeśli nie masz możliwości samodzielnego przygotowania podłoża, to nic straconego. Gotowe mieszanki, dostępne w sklepach ogrodniczych, doskonale się sprawdzą. Ważne, żeby były przeznaczone do uprawy wrzosów lub innych roślin kwasolubnych.
- Wrzosy w domu nawozić można niewielkimi, mocno rozcieńczonymi dawkami nawozu. Konieczne jest wybieranie nawozów odpowiednio przystosowanych do roślin preferujących kwaśne podłoże.
Gdzie najlepiej trzymać wrzosy w domu?
Gdzie dokładnie trzymać wrzosy w domu? Krzewinki te uwielbiają świeże powietrze, dlatego doskonale odnajdą się na balkonie lub tarasie. Jeśli jednak chcesz cieszyć się ich pięknem w domu, może wstawiać co jakiś czas doniczkę do domu, a następie po kilku dniach wynosić na chwilę na balkon. Rekomenduje się trzymanie rośliny w nieogrzewanym pomieszczeniu. Wrzosy w domu, nawet umieszczone w bardzo widnym i oddalonym od źródeł ciepła miejscu, nie będą tak pięknie kwitły, jeśli pozbawisz ich „kąpieli tlenowych” na zewnątrz.
Bukiety z wrzosów
Wrzosy to także krzewinki, które można wykorzystać w bukietach. Świetnie sprawdzają się w wazonie lub w formie ususzonego bukiety. Wrzosy suszą się doskonale, świetnie zachowując walory dekoracyjne. Jak to zrobić? Po ścięciu wystarczy związać kwiaty w niewielki bukieciki i powiesić do góry nogami w suchym, ciepłym i przewiewnym miejscu.
Wrzosy w domu – przesądy
Wrzosy w domu wyglądają pięknie i bardzo romantycznie. Nie każdy jednak wie, że z tymi roślinami wiążą się także różne przesądy. Związane są one z przynoszeniem pecha i sprowadzaniem nieszczęść i chorób na domostwo, w którym trzyma się wrzosy. Jakie są zatem najpopularniejsze przesądy odnośnie do wrzosów w domu? Na szczęście, nie wszystkie one są negatywne!
- W wierzeniach skandynawskich wrzosy w domu mogą przynieść nieszczęście, pecha, a nawet śmierć. W krajach nordyckich wrzosy od wieków kojarzone są z ubóstwem.
- Wrzosy to często dekoracja nagrobków, stąd być może niezbyt dobre skojarzenia z tą rośliną.
- W Polsce podarowanie wrzosów uważane jest za nietakt i złą wróżbę.
- Celtowie uważali wrzos za magiczną roślinę, która odzwierciedla duchową równowagę, pasję i miłość. Suszone wrzosy wkładano pod poduszkę, żeby przywołać prorocze sny.
- Według druidów wrzosy miały naprawdę niesamowitą moc, bowiem były odpowiedzialne za otwieranie bram pomiędzy światami.
- Irlandczycy, za pomocą palenia wrzosowych kadzideł, przywoływali duchy zmarłych. Z kolei pasterze, żeby chronić zwierzęta przed chorobami, okadzali je. Wrzosy pełnią także ważną funkcję podczas ceremonii zaślubin. Są chętnie wybierane do bukietów, oznaczają bowiem czystość serca i gotowość do złożenia przysięgi małżeńskiej.
- Z kolei w innych krajach wrzosy w bukiecie ślubnym stanowią złą wróżbę i mogą przyczynić się do nieszczęśliwego, krótkiego małżeństwa.
- Biały wrzos jest to jeden z najcenniejszych okazów. W Szkocji wierzy się, że rośnie tam, gdzie nie przelano ani jednej kropli krwi. Roślina ta posiada silne właściwości magiczne. Pełni rolę amuletu, które zadaniem jest osłonić przez niebezpieczeństwem i nieszczęśliwymi wydarzeniami.
Co wpływa na przesądy o wrzosie?
Dlaczego wrzosy cieszą się w niektórych miejscach na świecie taką złą sławą? Przede wszystkim kojarzone są z epoką romantyzmu – w wielu dziełach filmowych i literackich bohaterowie przeżywają różne miłosne rozterki na rozległych, magicznych i ponurych wrzosowiskach. Często zakończenie tych historii nie jest specjalnie pomyślne, chociaż przecież jest to fikcja. Jednak „pomogło” to utrwalić wizerunek wrzosowisk jako miejsc tragicznych. Warto też pamiętać, że wrzosy kwitną jesienią. Schyłek lata, nostalgia także nie pomagają tym roślin zdobyć lepszej renomy. Faktem jednak jest, że niekorzystna opinia o wrzosach nie ma żadnego racjonalnego uzasadniania. Zła sława dziwi tym bardziej, że w wielu częściach świata wrzosy kojarzone są bardzo pozytywnie. Warto też wspomnieć, że w medycynie ludowej wrzosy wykorzystywane były jako składnik leczniczych mieszanek. Pomagały w leczeniu bezsilności, wspomagały układ moczowy, a także działały uspokajająco. Wrzosy były także dodawane do piwa, nadając mu niezwykłego smaku i aromatu. Do dzisiaj wytwarza się także wrzosowy miód, który posiada wybitne właściwości smakowe i lecznicze.
Wrzosy w domu to doskonały pomysł, jeśli tylko wiesz, jak je pielęgnować. Zaniedbane szybko uschną. Wystarczy jednak stosować się do kilku wskazówek, a wrzosy w domu staną się piękną ozdobą.