Wianek wiosenny na drzwi jest piękną i wyjątkową dekoracją, która przypadnie do gustu niemalże każdej pani domu. Do jego utworzenia najlepiej sprawdzą się sztuczne kwiaty. Podpowiadamy, jak stworzyć taką ozdobę!

Wianek to piękna ozdoba, która przyda się nie tylko od święta, ale również przez cały sezon. Okrąg pokryty kwiatami można wywiesić na drzwiach wejściowych, ale również wewnątrz domu. Obecnie wianki tworzone są z różnych materiałów, a jedynym ograniczeniem jest tutaj wyobraźnia. Niepodważalnie jednak najpopularniejsze są klasyczne modele w pełni pokryte kwiatami. Daj nam się zainspirować i jeszcze dziś własnoręcznie stwórz swoją ozdobę do domu!

Wianek wiosenny – niezbędne materiały

Kwiaty w wazonach i doniczkach to wiosenna klasyka, którą uwielbia niemalże każda pani domu. Ich doskonałą alternatywą są kolorowe wianki wiosenne zawieszane na drzwiach, żyrandolach lub położone na stole. Ręcznie wykonany dodatek będzie nie tylko powodem do dumy, ale również piękną sezonową dekoracją.

Wianek można wykonać zarówno z kwiatów sztucznych, jak i żywych. Te pierwsze mają taką zaletę, że zdecydowanie dłużej pozwolą cieszyć nasze oczy. Jeśli jednak wybierzemy kwiaty żywe, pamiętajmy, aby celować w odmiany, które długo potrafią wytrzymać bez wody, takie, które pięknie wyglądają, kiedy wyschną lub po prostu zainwestujmy w specjalistyczną gąbkę florystyczną utrzymującą wilgoć. Dzięki niej kwiaty zachowają świeżość tak długo, jak miałoby to miejsce w wazonie.

Wśród materiałów niezbędnych do samodzielnego wykonania wianka ze sztucznych kwiatów znajdują się:

  • baza do wianka – może mieć dowolny kształt, ale najpopularniejsze są te okrągłe, owalne lub w kształcie serca; możesz wybierać spośród wielu materiałów w zależności od zamierzonego efektu końcowego: gąbki florystycznej, wikliny, słomy, styropianu, metalu, drewna, tektury, etc.;
  • sztuczne kwiaty (mogą być odzyskane z bukietów lub kupowane na sztuki);
  • pistolet na klej na gorąco oraz klej do niego;
  • szpilki florystyczne;
  • nożyczki/sekator.

Jeśli chodzi o sam sposób na utworzenie wianka, to wystarczy jedynie przytwierdzić kwiaty do bazy. Cała trudność polega tutaj na właściwym dopasowaniu kwiatów, aby utworzona kompozycja była zachwycająca i wyjątkowa.

Kwiaty idealne na wiosenny wieniec

Każdy wianek wiosenny jest inny i właśnie w byciu wyjątkowym tkwi tutaj siła. Nie ma jasno określonych zasad, co do tego, jakie kwiaty powinno się wybierać do wianków. Warto jednak zadbać o to, aby w kompozycji pojawiło się nieco zieleni. Dobrze sprawdzą się liście w formie girlandy.

Gatunkami kwiatów, które zawsze dobrze się ze sobą komponują, są:

Wielkanocny wianek na drzwi

Wielkanoc to święto odbywające się wczesną wiosną. Dekoracje powinny więc zostać wykonane z roślinności sezonowej. Do wykonania wianka warto wybrać żonkile, hiacynty, tulipany, krokusy i kwiaty drzew owocowych. Świetnie sprawdzą się one w towarzystwie:

  • bazi;
  • źdźbeł młodych zbóż;
  • plastikowych pisanek;
  • kurczaczków;
  • zajączków.

Wianek wiosenny na obręczy jako dekoracja w stylu glamour

Wybór wianka na złotej obręczy to obecnie jedna z popularniejszych decyzji. W tym przypadku ozdoba przybiera minimalistyczny charakter. To obręcz odgrywa tutaj główną rolę, a kilka sztuk kwiatów jest jedynie jej uzupełnieniem.

Pomysł na wianek w klimacie rustykalnym

Wiejskie, sielankowe, rustykalne klimaty na dobre zagościły na polskich weselach i komuniach. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby właśnie ten trend wykorzystać do dekoracji naszego domu. Aby stworzyć taki wianek wiosenny, będziesz potrzebować słomy lub wikliny jako podstawy, odrobiny mchu, leśnych kwiatów i drobnych gałązek.

Wiosenny wianek pełen kwiatów

Wiosenny wianek pełen kwiatów z dokładnie okrytą bazą to najbardziej klasyczny wybór. Bogato ukwiecona ozdoba z pewnością będzie zachwycać oczy wszystkich gości i domowników. Pamiętaj jednak, że takie dekoracje nie lubią konkurencji!

Podsumowując, wianek wiosenny niejedno ma imię. Można go stworzyć samodzielnie i praktycznie ze wszystkich odmian kwiatów. Najlepiej sprawdzą się te sztuczne, ale na żywe również znajdą się sposoby.

Zobacz także:
Archiwum: maj 2022