Wertykulacja trawnika (inaczej aeracja) jest jednym z najbardziej podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych terenów zielonych. Kiedy i w jaki sposób warto ją przeprowadzić? Jaki sprzęt będzie do tego niezbędny? Podpowiadamy!
Zima w ogrodzie to czas, podczas którego ilość zabiegów pielęgnacyjnych jest ograniczona. Kiedy jednak temperatura wzrasta i zaczynają pojawiać się pierwsze oznaki wiosny trzeba rozpocząć prace porządkowe. Kondycja ogrodu po zimie musi być skrupulatnie odbudowana. Jednym z podstawowych zabiegów jest tutaj wertykulacja trawnika. Na czym dokładnie polega ten zabieg i jak go wykonać? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Czym jest wertykulacja trawnika?
Wertykulacja trawnika to termin, który większości z nas niewiele mówi. Tymczasem każdy właściciel ogrodu (lub jakiegokolwiek innego terenu zielonego) powinien się z nim zapoznać.
Mowa tu o zabiegu pielęgnacyjnym, który polega na pionowym nacięciu darni na głębokość około 10 milimetrów. W razie potrzeby może być ona nieco głębsza lub płytsza.
Murawa po zimie często jest pokryta darnią albo tak zwanym filcem. Jest to nic innego, jak tylko warstwa obumarłych roślin. Jej pozostawienie będzie miało przykre konsekwencje dla gleby, ponieważ nie będzie ona miały szansy na odpowiednie nawilżenie i napowietrzenie. Gęsta warstwa filcu to także doskonałe środowisko do rozwoju dla różnego rodzaju grzybów i bakterii.
Co się stanie, kiedy nie dokona się wertykulacji trawnika? Czynniki chorobotwórcze będą miały dużą szansę na to, aby wniknąć wgłąb trawnika. Woda deszczowa będzie pozostawała na powierzchni trawy zamiast wnikać w glebę.
Jak głęboko wertykuluje się trawnik?
Wertykulacja trawnika wykonywana jest na bardzo różne głębokości. Jak już wiesz średnio jest to około 10 mm. W praktyce jednak dokonuje się jej w przedziale od 5 do 10 mm. Niektóre nowoczesne urządzenia dają możliwość cięcia nawet do 20 mm.
Kolejne wertykulacje można już przeprowadzać nieco głębiej. Im starszy i bardziej zafilcowany trawnik, tym intensywniejsze powinny być zabiegi pielęgnacyjne. W trudnych przypadkach korzysta się z wertykulatora spalinowego, który może nacinać korzenie trawy nawet do 20 mm. Od czego zależą tak bardzo różne parametry? Niezwykle istotnym kryterium jest tutaj wiek trawnika. Nowe, bardzo świeże murawy nie powinny być nacinane przynajmniej na rok po ukorzenieniu się rolek lub wykiełkowaniu pierwszej trawy.
Płytka wertykulacja trawnika (do 5 mm) będzie odpowiednia w przypadku młodych, ale już ukorzenionych traw.
Jak przygotować trawnik do wertykulacji?
Wbrew pozorom wertykulacja trawnika nie jest skomplikowana i nie powinna przysporzyć problemu nawet niedoświadczonemu ogrodnikowi. Teren trzeba jednak przygotować do pracy. Jak to zrobić?
Na samym początku przydadzą się się podstawowe sprzęty, takie jak kosiarka, grabie, czy szlauch z bieżącą wodą. Przed wertykulacją trawnik powinien być bowiem nisko ścięty i posprzątany. Zanim więc przystąpisz do zabiegu wertykulacji, koniecznie:
- uporządkuj trawnik;
- usuń z niego wszystkie chwasty;
- postaraj się skosić trawnik możliwie jak najbardziej nisko;
- bezpośrednio przed zabiegiem zwilż trawnik.
Wertykulacja trawnika – kiedy warto ją przeprowadzić?
Wiesz już czym jest wertykulacja trawnika. Teraz trzeba odpowiedzieć sobie na jeszcze jedno ważne pytanie – kiedy jest najlepszy czas na jej dokonanie? W teorii tego typu pielęgnacja trawnika może być przeprowadzone na przestrzeni całego roku. Ważne są jednak dwa okresy, a więc wiosna i jesień.
Wiosenna wertykulacja zawiera w sobie wszelkie zabiegi regeneracji trawnika. Przypada najczęściej na przełom kwietnia i maja, chociaż jest to oczywiście bardzo indywidualna kwestia. Wiele zależy od stanu konkretnej murawy oraz od pogody i warunków klimatycznych.
Jesienią natomiast wertykulację zalecamy przeprowadzić przed końcem września. To odpowiedni termin, ponieważ umożliwia trawie regenerację i przygotowuje ją do zimy. W okresie jesiennym trawę wertykuluje się na płytszą niż wiosną głębokość.
Czym warto wertykulować trawnik?
Czy wertykulacja trawnika musi być działaniem, które wymaga intensywnej pracy fizycznej? Wiele zależy od tego, jakim sprzętem dysponuje ogrodnik. Na rynku znajduje się wiele bardzo różnych rodzajów narzędzi, które różnią się od siebie zarówno zaawansowaniem, jak i ceną:
- Wertykulator (aerator) ręczny – to najmniej zaawansowany model, który wymaga jednocześnie największego nakładu pracy. Ma formę grabi z kołami po bokach. Najlepiej sprawdzi się na niewielkich obszarach.
- Wertykulator spalinowy – świetnie sprawdzi się na większych powierzchniach, ponieważ jest zdecydowanie bardziej wydajny. Jest to jednak dosyć hałaśliwe narzędzie.
- Wertykulator elektryczny – od spalinowego różni się przede wszystkim cichością pracy. Jest też bardziej ekologiczny, ponieważ nie zanieczyszcza powietrza. Również świetnie sprawdza się na większych murawach.
Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, jaki sprzęt do wertykulacji lepiej wybrać. Wiele zależy bowiem od kwestii, takich jak doświadczenie, wielkość terenu oraz budżet, którym dysponuje ogrodnik.
Największe zalety zabiegu wertykulacji trawnika
Wertykulacja trawnika sprawia, że wygląda on zdecydowanie lepiej. Rośliny, które na nim rosną są bardziej okazałe i bujne. Wszystko ze względu na to, że gleba ma większy dostęp do powietrza oraz składników aktywnych. Brak filcu to także o wiele mniejsza szansa na choroby bakteryjne i grzybicze roślin. Po zabiegu wertykulacji znika warstwa martwej darni, a wizualnie cały teren wygląda o wiele lepiej. Trawa, szczególnie ta młoda, ma zdecydowanie lepsze warunki do rozwoju.
Jak dbać o trawnik po wertykulacji?
Wiesz już jakich efektów możesz oczekiwać po prawidłowo wykonanej wertykulacji trawnika. Aby jednak efekt się utrzymał, o teren trzeba dbać i odpowiednio go pielęgnować.
Po jakimś czasie drań musi zostać ponownie oczyszczone. Wystarczą do tego najbardziej podstawowe grabie. Za ich pomocą usuniesz mech, liście i inne elementy spadające z drzew, luźne korzenie, czy resztki filcu. Trawnik, który został już poddany zabiegowi wertykulacji trzeba poddać nawożeniu. Jeżeli murawa będzie przerzedzona, lub trawy po prostu miejscami braknie, najlepszym rozwiązaniem będzie jej dosianie. Niektóre nasiona mają zdolność samo zagęszczania i to właśnie takie warto wybrać. Na koniec całe teren zielony dokładnie podlej.
Wertykulacja trawnika – podsumowanie
O trawnik trzeba dbać przez cały rok. Nawet najmniejszy ogród będzie wyglądał fantastycznie z zadbaną, gęstą i zieloną trawą. Żeby jednak mogło tak się stać, konieczne są podstawowe zabiegi. Koszenie, nawożenie, czy podlewanie są oczywistością. Mało kto jednak wie, że potrzebna jest także wertykulacja trawnika.
Ten podstawowy zabieg pionowego cięcia darni powinno się wykonywać jedynie dwa razy w roku. Tylko z pozoru jest on skomplikowany. W istocie poradzi sobie z nią nawet początkujący ogrodnik. Trzeba jednak odpowiednio się do niej przygotować. Koniecznie zaopatrz się w wertykulator. Na małych trawnikach może sprawdzić się ręczny. Przy większych terenach konieczny może być zakup bardziej wydajnego – spalinowego lub elektrycznego.