Piękne, dekoracyjne kwiaty w różnych kolorach, małe wymagania pielęgnacyjne i możliwość uprawy zarówno na ogrodzie, jak i na balkonie czy tarasie – właśnie to stoi za sukcesem rodziny werbenowatych w naszym kraju. O czym pamiętać, aby uprawa werbeny zakończyła się sukcesem?

Popularna w naszym kraju werbena ogrodowa (verbena hybrida) pochodzi z Ameryki Północnej i Południowej (choć niektóre gatunki występują również w Europie) i w naszych warunkach jest rośliną jednoroczną. Osiąga 20-45 cm wysokości, choć są gatunki dochodzące nawet do metra (jak werbena zwisająca), jej łodygi są obrośnięte włoskami, ciemnozielone liście są podłużne, co w połączeniu z intensywnie kolorowymi kwiatami (często z atrakcyjnym białym oczkiem) czyni z nich doskonałą dekorację nie tylko ogrodów, ale również balkonów i tarasów, na których świetnie się odnajdują.

Odmiany werbeny i dwie główne grupy

Niezależnie od tego, na którą odmianę werbeny postawisz, możesz być pewien, że urzeknie cię swoimi pięciopłatkowymi kwiatami. Wyróżnia się 12 głównych odmian, które dzielą się na dwie podstawowe grupy. Pierwsza z nich ma długie i zwisające łodygi – charakteryzujące się dużą odpornością na opady atmosferyczne i świetnie sprawdzająca się na balkonowych skrzynkach i kwietnikach. Druga grupa to werbeny, których łodygi są wzniesione – one odnajdą się lepiej w doniczkach i obwódkach rabat. Inna linia podziału przebiega wzdłuż ich wysokości – Grandiflora oznacza rośliny do 50 cm, Compacta do 30 cm, a najmniejsza Compacta Nana najmniejsze, osiągające około 15 cm egzemplarze.

Czy pielęgnacja werbeny jest wymagająca?

Kwiaty te nie nalezą do szczególnie wymagających dla hodowców, co jest jednym z powodów ich popularności na polskich balkonach. Odmiany zwisające spokojnie zniosą nawet intensywne opady deszczu, a przy tym pięknie ozdobią taras, balkon czy przydomowy ogród. Najważniejszym zadaniem dla hodowcy będzie ochrona rośliny przed przemarznięciem – jest to bowiem roślina bardzo wrażliwa na zimno. Prócz tego nie warto zapominać o przycinaniu, co pozwoli jej na osiągnięcie pożądanego kształtu i bujniejsze kwiaty. Wymagań stawia zatem niewiele, a w zamian odwdzięcza się naprawdę pięknym kwieciem.

Verbena hybrida – uprawa w stanowisku balkonowym

Zabierając się za uprawianie werbeny na balkonie, warto mieć na uwadze, że preferuje ona stanowiska dobrze naświetlone i położone z dala od przeciągów. Przy zakupie gleby do obsadzania, warto upewnić się, że jest próchniczna, a przy tym przepuszczalna, a jej pH będzie w zakresie 6 do 8. Werbenę należy regularnie podlewać, gdyż źle znosi przesuszanie, podobnie jak przymrozki, dlatego wystawiając je na balkon wczesną wiosną, dobrze jest je okrywać na noc lub wnosić do mieszkania. Zarówno przesuszanie, jak i nadmierna wilgoć nie służą roślinie, dlatego doniczki powinny mieć drenaż. W przypadku słabego lata o małym nasłonecznieniu również nie ma co liczyć na okazałe kwiatostany.

Wyczekiwane kwitnienie – co można robić, by pojawiło się jak najwięcej kwiatów?

Już od momentu, kiedy pojawią się pierwsze pąki kwiatowe, warto dokarmiać werbenę odpowiednim nawozem. Na szczęście nie ma ona jakichś bardzo specyficznych wymagań, więc sprawdzą się uniwersalne środki wieloskładnikowe przeznaczone do roślin kwitnących (czyli niezbyt bogate w azot, który stymuluje rozwój liści i łodyg). Nawozy te warto stosować przez cały okres występowania kwiatów, przez ten czas powinno się również zebrać wszystkie przekwitłe kwiatostany i zaschnięte łodygi, co pozwoli dłużej cieszyć się nowym kwieciem i będzie stymulowało dalszy wzrost rośliny.

Wysiewanie, rozsiewanie oraz związana z nimi uprawa i pielęgnacja

Samodzielne wysiane werbeny z nasion jest jak najbardziej możliwe. Nasiona warto wysiać już w lutym (do szklarni, ciepłego inspektu albo do pojemników ustawionych na słonecznym parapecie w ogrzewanym miejscu), a po wykiełkowaniu pikować siewki do przeznaczonych donic z żyzną glebą. Po 2-3 tygodni należy przyciąć czubki pędów, a w maju można rośliny wysadzać już w docelowym miejscu. Jeśli natomiast chcesz przechować werbeny na kolejny sezon, to już wczesną jesienią należy odłamać sadzonki pędowe i umieścić w wilgotnym podłożu ogrodniczym z udziałem ukorzeniacza. Po przeczekaniu zimy w domu, na wiosnę będą gotowe do przesadzenia do pojemnika ogrodowego.

Uprawa werbeny ogrodowej a choroby i pasożyty

Jak każda inna roślina, również werbena nie jest wolna od zagrożenia ze strony szkodników i chorób. Brak jednak typowych dla tego gatunku pasożytów i chorób, co pozwala na wykorzystanie pospolicie stosowanych środków ochrony roślin. Najczęściej pada ona ofiarą pospolitych przędziorków i mszyc, atakujących głównie liście, ale niekiedy także kwiaty. Najskuteczniej walczyć z nimi, usuwając wszystkie zmienione i zainfekowane miejsca, co pozwoli roślinie na szybką regenerację. Z niedostatecznego oświetlenia może dojść również do rozwoju mącznika prawdziwego, choroby wywołanej grzybami z gatunku mączniakowców, z którą można walczyć fungicydami. Na szczęście w porę podjęte działania zapobiegawcze pozwolą na szybkie przywrócenie równowagi.

Werbena ogrodowa – nie tylko ozdoba, ale również lek

Te piękne kwiaty nie tylko udekorują twój ogród, taras lub balkon, ale również znajdą zastosowanie jako naturalny środek łagodzący. Napar z kwiatów zebranych z werbeny ogrodowej pomoże łagodzić ból gardła przy przeziębieniu, jak również będzie nieoceniony w przypadku podrażnień skóry – poparzeń czy ugryzień przez komary. Regularnie spożywany działa również uspokajająco i ułatwia zasypianie. Bez wątpienia więc warto więc zainteresować się tą piękną rośliną – nie tylko, aby zachwycać się pięknem poszczególnych gatunków werbeny, ale również, by korzystać z pozytywnego wpływu na zdrowie samodzielnie wyhodowanych roślin.

Werbena ogrodowa to niewymagająca roślina o wysokich walorach dekoracyjnych. Jej uprawy mogą podjąć się nawet osoby o niewielkim doświadczeniu ogrodniczym, a poza atrakcyjnym wyglądem ma ona do zaoferowania również wymierne korzyści prozdrowotne. Niskie wymagania glebowe i nawozowe oraz prosta pielęgnacja czynią z niej idealną roślinę dla zabieganych. Dlatego, jeśli masz wolne miejsce w skrzynkach balkonowych albo na ogrodzie, to koniecznie rozważ posadzenie werbeny.

Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2022