Jedną z roślin leczniczych, które ludzkość zna od tysięcy lat, jest tymianek. Uprawa nie sprawia większych problemów i możliwa jest we własnym przydomowym ogródku lub w domu. Zobacz, jak uprawiać i pielęgnować tymianek, by pięknie rosnął!
Tymianek to popularne ziele, które od dawna wykorzystywane jest jako aromatyczna przyprawa w kuchni. Znane jest również z tego, że bardzo dobrze leczy różne schorzenia i dolegliwości. Trzeba jednak podkreślić, że właściwości to nie jedyna zaleta, jaką ma tymianek. Uprawa jest bardzo prosta, a roślina ma niewygórowane wymagania, dlatego wiele osób decyduje się na jej uprawę we własnym ogródku lub w doniczce (w domu). Przeczytaj, jak wygląda tymianek!
Tymianek – charakterystyka
Tymianek to niewielka krzewinka, która osiąga wysokość 20–50 cm. Pędy rośliny są dość liczne, rozgałęzione, a dołem drewniejące. Liście tymianku są nieduże, szarozielone, ułożone naprzeciwlegle i krótkoogonkowe. To właśnie one są pełne aromatu i smaku. Wytwarza również kwiaty, które są różowe lub fioletowe i są one zebrane w główkowate kwiatostany, złożone z nibyokółków drobnych. Tymianek kwitnie od końca maja do końca czerwca. Surowcem zielarskim tej rośliny jest ziele i olejek.
Jakie są odmiany tymianku?
Czy wiesz, że na całym świecie jest nawet 100 odmian tymianku? Warto wspomnieć zwłaszcza o macierzance wczesnej, piaskowej, zwyczajnej i ogrodowej. W naszym kraju jednak największą popularnością cieszą się dwie odmiany, które przedstawiamy poniżej.
Tymianek pospolity
Największą popularnością cieszy się tymian, czyli po prostu pospolity tymianek. Uprawa tej odmiany jest bardzo prosta, dlatego wiele osób się na nią decyduje. Tymianek pospolity bardzo często spotykany jest też pod innymi nazwami takimi jak tymianek ogrodowy, macierzanka tymianek oraz tymianek właściwy. Dorasta średnio do 30 cm, wyróżnia się charakterystycznym zapachem i niewielkimi listkami, a łodygi tej odmiany są proste i sztywne. W okresie kwitnienia kwiaty tymianu są małe i różowofioletowe.
Tymianek cytrynowy
Powszechnie znany jest również tymianek cytrynowy, inaczej zwany też macierzanką cytrynową. Wysokość tej odmiany wynosi średnio 10–30 cm. Wyróżnia ją przede wszystkim wydzielany intensywny zapach z cytrynową nutą. Kwiaty tymianku cytrynowego są miododajne, dlatego roślina jest wartościowym pożytkiem dla pszczół. Uprawiając macierzankę cytrynową, musisz jednak szczególnie zadbać o to, aby jej nie przelać, ponieważ ta odmiana nie przepada za zbyt mokrą ziemią.
Tymianek – uprawa
Wśród bezproblemowych roślin w uprawie znajduje się tymianek. Uprawa możliwa jest bezpośrednio w ziemi (w ogrodzie), w doniczce (na parapecie w domu), a nawet na balkonie. Jeśli chcesz ją rozpocząć, to musisz zadbać o odpowiednie stanowisko. Tymianek należy uprawiać w słonecznym i ciepłym miejscu. Bardzo ważne jest, aby stanowisko było osłonięte od wiatru i przeciągów. Natomiast jeśli chodzi o glebę, to warto, aby była przepuszczalna, przewiewna, umiarkowanie wilgotna, lekka i bogata w wapń o pH 5,5–6,5. Wiedz także, że tymianek to roślina, która nie będzie prawidłowo się rozwijać w niskich temperaturach.
Jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymaga tymianek?
Jeśli chodzi o tymianek, uprawa tego zioła będzie efektywna, jeśli zadbasz o prawidłową pielęgnację. Poniżej znajdziesz informacje dotyczące tego, czy ta roślina wymaga podlewania, nawożenia i innych zabiegów.
Podlewanie
Tymianek wymaga regularnego podlewania, aczkolwiek zwróć uwagę na to, żeby go nie przelać. Jeśli zapewnisz mu zbyt mokrą ziemię, to dojdzie do gnicia rośliny. Wiedz również, że tymianek jest przystosowany do wysokich temperatur, dlatego świetnie poradzi sobie, jeśli zapomnisz o podlewaniu przez kilka dni.
Nawożenie
Tymianek nie wymaga nawożenia – podobnie jak inne zioła. Gdy jednak chcesz zapewnić glebie wszelkie niezbędne składniki odżywcze, to możesz zdecydować się na zastosowanie biohumusu, czyli naturalnego nawozu użyźniającego glebę.
Jak wygląda zimowanie tymianku?
Chcesz uprawiać tymianek? Uprawa nie jest trudna, choć musisz wiedzieć, że roślina ta nie jest w pełni odporna na mróz. Jeśli planujesz ją uprawiać w ogrodzie, to musisz zadbać o to, aby na zimę okryć roślinę np. stroiszem. Nie zapominaj także, aby najpóźniej przyciąć ją w sierpniu, by zwiększyć jej szansę na przezimowanie w ogrodzie. Gdy natomiast prowadzisz uprawę w donicy, to zadbaj o to, aby tymianek podczas zimy był w chłodnym około (10–15°C) i jasnym pomieszczeniu.
Kiedy możesz zbierać tymianek?
Bardzo lubisz dodawać świeży tymianek do dań? Zatem na pewno zadowoli cię informacja, że to zioło możesz zbierać praktycznie bez cały rok. Pamiętaj jednak, aby obcinać pędy. Absolutnie nie powinieneś przycinać pojedynczych listków tymianku. Tam, gdzie dokonasz cięcia, roślina rozgałęzi się. Ta metoda polecana jest zarówno przy uprawie doniczkowej, jak i ogrodowej na mniejszą skalę.
Czy tymianek narażony jest na choroby i szkodniki?
Jeśli chodzi o tymianek, uprawa nie powinna być dla ciebie problematyczna. Musisz jednak wiedzieć, że mimo wszystko jest to roślina narażona na choroby i szkodniki. Największe zagrożenie stanowi mączniak, który powoduje obumieranie liści. Natomiast wśród atakujących szkodników warto wspomnieć o mszycach (doprowadzają do więdnięcia i deformacji młodych pędów) oraz skoczogonkach (wysysających soki z liści, czego skutkiem są jasne plamki).
Zastosowanie i właściwości tymianku
Tymianek znany jest przede wszystkim jako świetna przyprawa w kuchni. Jest to jednak roślina również o wielu innych zastosowaniach – m.in. w medycynie. Ma m.in. właściwości lecznicze, co wynika z tego, że zawiera m.in. olejek eteryczny, flawonoidy, garbniki, saponiny i sole mineralne. Ziele tymianku cechuje się działaniem bakteriobójczym, przeciwzapalnym, przeciwkaszlowym, wykrztuśnym, czy grzybobójczym. Tymianek znajduje zastosowanie m.in. w leczeniu chorób układu pokarmowego, nieżytu żołądka, zapalenia krtani, bólu gardła, a nawet przy produkcji mydeł i inhalacji przeciwdepresyjnych.
Zdecydowanie ciekawą rośliną o wielu zastosowaniach i odmianach jest tymianek. Uprawa w twoim ogrodzie lub domu to świetny pomysł na to, abyś pozyskał cenne zioło, które stanowi rewelacyjny dodatek do wielu dań. Dodatkowo jest to roślina rzadko atakowana przez szkodniki. Teraz jest idealny czas na to, abyś kupił sadzonki tymianku, przesadził je do większego pojemnika lub wprost do gruntu, a za pewien czas cieszył się świeżym tymiankiem.