Trawa pampasowa – co warto wiedzieć?
Pochodząca z Ameryki Południowej trawa pampasowa (zwana inaczej kortaderią lub okolczem srebrzystym) jest doceniana z uwagi na swój zachwycający wygląd. Tworzy gęste kępy składające się ze sztywnych, bardzo długich, łukowato wygiętych liści i imponujących kwiatostanów. Dekoracyjne pióropusze, najczęściej w kremowym lub różowym kolorze, pojawiają się późnym latem i mogą mieć 25–100 cm długości. Sama roślina dorasta do 2,5 m wysokości.
Warto wiedzieć, że liście trawy pampasowej są bardzo ostre. Podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych najlepiej nosić rękawice i ubranie z długimi rękawami, a także nie zapominać o ochronie oczu.
Czy trawa pampasowa jest trudna w uprawie?
Uprawa trawy pampasowej nie jest trudna, Jednak musimy pamiętać o zasadach jej pielęgnacji i zapewnić odpowiednie warunki. Wówczas odwdzięczy się pięknym wyglądem i puszystymi kwiatostanami.
Trawa pampasowa lubi lekko wilgotne podłoże, przy czym lepiej zniesie krótkotrwałą suszę niż przelanie. Stagnująca woda może prowadzić do zagniwania korzeni i obumierania rośliny. Kortaderię podlewamy regularnie, zwłaszcza w czerwcu i lipcu, gdy intensywnie przyrasta. W celu utrzymania optymalnego poziomu wilgoci możemy ściółkować podłoże np. korą sosnową. W zimie gleba powinno być jednak sucha. Nadmiar wody może powodować gnicie korzeni.
Trawy pampasowe warto nawozić dla optymalnego wzrostu. Na początku sezonu wegetacyjnego stosujemy nawóz mineralny, a w połowie lata preparat o zwiększonej dawce potasu i zmniejszonej zawartości azotu. Istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest także przycinanie trawy pampasowej. Jednak nie należy tego robić jesienią, gdyż zwiększa to ryzyko przemarznięcia. Kortaderię przycina się wiosną, usuwając uszkodzone, chore i suche liście oraz zaschnięte kwiatostany. Co 2–3 lata można ściąć liście na wysokości 15–20 cm.
Pamiętajmy także o zabezpieczeniu trawy pampasowej przed przymrozkami. Nie jest wysoce mrozoodporna i wymaga solidnego okrycia na zimę. W tym celu podwiązujemy wszystkie liście, tworząc tzw. chochoł. Następnie ściółkujemy grubą warstwą (około 20 cm) np. suchych liści lub słomy i na koniec przykrywamy agrowłókniną.
Jakie sadzonki trawy pampasowej kupić?
Jeżeli chcemy mieć trawę pampasową w ogrodzie, najczęściej kupujemy gotowe sadzonki. Sprzedawane są przez cały sezon wegetacyjny w doniczkach. Dzięki temu możemy je sadzić w dowolnym czasie. Sadzonki trawy pampasowej warto kupować w sprawdzonych sklepach ogrodniczych. Rośliny zaopatrzone są w nich w etykiety, na których znajdziemy informacje o ich pochodzeniu, gatunku i odmianie, co ułatwia późniejszą pielęgnację. Wybierajmy sadzonki zdrowe, bez oznak chorób i szkodników oraz uszkodzeń.
Szukasz sadzonek trawy pampasowej? Sprawdź ofertę OBI >>
Uprawa trawy pampasowej z nasion
Trawy pampasowej nie musimy kupować w postaci gotowych sadzonek. Możemy zdecydować się na samodzielne wyhodowanie roślin z nasion. Pamiętajmy jednak, że sadzonki pozyskane tą metodą zakwitną dopiero po 4–5 latach. Ponadto połowa z nich to będą egzemplarze męskie, które nie kwitną tak intensywnie jak żeńskie (trawa pampasowa to gatunek dwupienny). Warto jednak podjąć trud, by posadzić w ogrodzie własne sadzonki.
W polskim klimacie nasion nie wysiewa się bezpośrednio do gruntu. Od przełomu marca i kwietnia aż do początku maja możemy wysiać je na rozsadę. Jeżeli są to nasiona zebrane samodzielnie, zaleca się ich wcześniejszą stratyfikację, czyli przechowywanie w lodówce przez około miesiąc. Jeżeli mamy gotowe nasiona ze sklepu, możemy od razu je wysiać. Potrzebujemy doniczek lub płaskich pojemników oraz piaszczysto-torfowego podłoża. Trawy pampasowe kiełkują po kilkunastu dniach. W tym czasie należy je regularnie podlewać. Z kolei w fazie 4–6 liści właściwych sadzonki pikujemy, przesadzając do większych doniczek lub na rozsadnik.
W pierwszym roku młodych traw pampasowych nie wysadzamy jeszcze do gruntu. Jesienią, przed pierwszymi przymrozkami musimy je przenieść do chłodnego pomieszczenia, w którym temperatura nie spada poniżej 3°C. Może to być też szklarnia lub tunel foliowy, które są zabezpieczone przed spadkami temperatur. Sadzonki na miejsce stałe wysadzamy dopiero w drugiej połowie maja kolejnego roku. Zanim to zrobimy, musimy przystosować rośliny do nowych warunków. Służy temu hartowanie. Sadzonki wystawiamy na zewnątrz na kilka godzin, stopniowo wydłużając ten czas do całego dnia.
Sadzenie trawy pampasowej – warunki stanowiskowe i glebowe
Po zakupie lub samodzielnym wyhodowaniu sadzonki trzeba posadzić. Ważny jest jednak wybór odpowiedniego stanowiska. Pod tym względem kortaderie są wymagające. Ten ciepłolubny gatunek traw preferuje miejsca nasłonecznione, osłonięte od wiatru, najlepiej na wystawie południowej lub południowo-zachodniej. Nie lubi zaś stanowisk zacienionych, a nawet półcienistych. Trawy pampasowe można posadzić przy ścianie budynku lub przy ogrodzeniu. Warto podkreślić, że słoneczne stanowisko sprzyja szybkiemu wzrostowi i bujnemu kwitnieniu.
Oprócz nasłonecznionego stanowiska ważne jest także odpowiednie podłoże. Trawy pampasowe najlepiej rosną w żyznej, przepuszczalnej glebie o lekko kwaśnym odczynie, bogatej w wapń i inne składniki pokarmowe. Niewskazane są natomiast ani podłoża suche, ubogie, ani ciężkie, zbite i wilgotne. Kortaderia posadzona w takiej glebie nie będzie kwitła, a nawet może zamierać.
Kiedy sadzić trawy pampasowe?
Trawy pampasowe kupione w doniczkach możemy sadzić przez cały okres wegetacyjny. Mają bowiem dość dobrze rozwinięty system korzeniowy. Lepiej jednak sadzić trawy wiosną niż jesienią. Ma to szczególne znaczenie dla gatunków pochodzących z cieplejszych rejonów. Rośliny zdążą się lepiej ukorzenić, co minimalizuje ryzyko przemarznięcia. Sadząc kortaderię jesienią, pamiętajmy o zabezpieczeniu jej na zimę przed mrozem.
Czytaj więcej: Sadzonki kwiatów, warzyw, ziół, drzew – jak się z nimi obchodzić?
Zanim posadzimy trawę pampasową do gruntu, musimy wcześniej przygotować stanowisko. Usuwamy chwasty, spulchniamy glebę i kopiemy dołek o wymiarach większych niż bryła korzeniowa sadzonki. W przypadku podłoża gliniastego na dnie powinna się znaleźć warstwa drenażu. Może to być żwir, gruboziarnisty piasek lub keramzyt. Warto też zastosować kompost. Kortaderię sadzimy głębiej, niż rosła w pojemniku. Aby ograniczyć ryzyko przemarzania, szyjka korzeniowa powinna znaleźć się w zagłębieniu.
Jak sadzić trawy pampasowe w ogrodzie – jako soliter czy w grupach?
Trawy pampasowe z uwagi na niezwykle atrakcyjny wygląd pięknie się prezentują w ogrodzie, zwłaszcza większym. Ze względu na podatność na najmniejszy ruch powietrza stanowią dynamiczny element kompozycji ogrodowej. Doskonale sprawdzają się w nowoczesnych aranżacjach, ale także na rabatach w stylu wiejskim, naturalnym. Kortaderie możemy sadzić pojedynczo, w grupach (1–3 szt./m²) lub w obecności innych roślin. Jako soliter znakomicie wygląda np. w centralnej części ogrodu, w sąsiedztwie zbiorników wodnych lub rabat kwiatowych. Wspaniale prezentuje się także w grupie z innymi trawami. Aby podkreślić i wyeksponować dekoracyjne walory trawy pampasowej, można posadzić ją na tle ciemnej ściany lub innych roślin. Co więcej, kwiatostany kortaderii świetnie nadają się do suchych kompozycji w bukieciarstwie.
Czytaj więcej: Trawa pampasowa do wazonu i ogrodu
Uprawa trawy pampasowej w donicy na balkonie
Trawę pampasową można z powodzeniem uprawiać na balkonie lub tarasie. W tych miejscach zwykle jest dość gorąco i słonecznie, a to idealne warunki dla kortaderii. Roślinę sadzimy w dużych doniczkach z żyznym podłożem. Z uwagi na wielkość trawy pampasowej najlepiej wykorzystać dość ciężki pojemnik, aby przy podmuchach wiatru zachował stabilność. Pamiętajmy jednak, że rośliny te nie są w stanie przetrwać zimy na balkonie, dlatego w tym okresie należy je przechowywać w jasnych i chłodnych pomieszczeniach, w których temperatura nie spada poniżej 3°C. Na wiosnę znowu możemy je wystawić na balkon i cieszyć się ich imponującym wyglądem.