Zarówno trawy jednoroczne, jak i te wieloletnie to rośliny, które po prostu muszą się znaleźć w ogrodzie lub na tarasie miłośnika zieleni i natury. Jeśli uprawianie ogródka to jedna z twoich pasji, zdecydowanie powinieneś rozważyć siew traw jednorocznych. Dzięki temu, co roku będziesz mógł zupełnie inaczej aranżować swoją zieloną przestrzeń w ogrodzie, na tarasie lub balkonie. Nie da się ukryć, że siew, nawożenie i dbanie o rośliny wymaga sporo wiedzy i wysiłku. Jednak każdy miłośnik ogrodnictwa wie, że sprawia to również ogromną satysfakcję. Czym jest trawa jednoroczna? Jakie są jej rodzaje? Jaką wybrać do swojego ogrodu? Sprawdź!

Czym jest trawa jednoroczna?

Jeśli chcesz wzbogacić swoje rabaty w ogrodzie, możesz skusić się na jednoroczną trawę ozdobną. Takie rośliny świetnie nadają się także na taras i balkon, więc nie musisz dysponować ogromną przestrzenią. Rośliny jednoroczne rozwijają się i wydają nasiona podczas jednego okresu wegetacyjnego. To daje spore możliwości do wprowadzania zmian na glebie w ogródku. Jeśli jesteś osobą kreatywną i wciąż masz głowę pełną pomysłów na nowe aranżacje, trawa jednoroczna to coś w sam raz dla ciebie.

Jakie trawy ozdobne wybrać do ogrodu?

Dziś nawet przydomowy ogród może być prawdziwym dziełem sztuki. Wystarczy odrobina zaangażowania, pomysłu i czasu. Oczywiście niezbędna jest także miłość do natury i poczucie estetyki. Jeśli ogrodnictwo jest jedną z twoich pasji, koniecznie powinieneś zatroszczyć się o zieleń wokół siebie, niezależnie od tego, czy masz do dyspozycji duży ogród, czy jedynie balkon. Trawy jednoroczne mogą być zachwycającą dekoracją w twoim ogrodzie. Wybierz gatunek trawy, który będzie współgrał z innymi pięknymi roślinami z twoich upraw.

Trawa cytrynowa

Z pewnością słyszałeś już o trawie cytrynowej. To nie tylko przepiękna ozdoba na balkonie lub w ogrodzie, ale także aromatyczny dodatek do różnych potraw i napojów. Ta roślina bardzo często nazywana jest także cytronelą i palczatką cytrynową. Uzyskuje się z niej olejek, który z kolei dodawany jest do różnych kosmetyków. Jeśli uwielbiasz cytrusowe zapachy, ten gatunek trawy będzie idealny do twojego ogrodu.

Życica westerwoldzka

Życica westerwoldzka to gatunek trawy, który charakteryzuje się bardzo szybkim wzrostem. Jej kwiatostan tworzy dwustronny kłos o zmiennej długości. Najlepiej rozwija się na glebach wilgotnych, które są bogate w składniki pokarmowe. Ten gatunek ceniony jest przede wszystkim jako pełnowartościowa pasza.

Rozplenica japońska

Rozplenica japońska jest gatunkiem trawy z rodziny wiechlinowatych. Nazywana jest również piórkową. Osiąga nawet do 80 cm wysokości, tworząc zwarte kępy. Jest to trawa jednoroczna dosyć wymagająca, ponieważ potrzebuje ciepła i dużej ilości słońca, a także ochrony przed wiatrem. Jeśli zdecydujesz się na ten gatunek, musisz się przygotować na nieco więcej pracy związanej z uprawą, jednak efekt jest tego wart!

Dmuszek jajowaty

Dmuszek jajowaty to jednoroczna roślina ozdobna, która bardzo chętnie wybierana jest przez pasjonatów ogrodnictwa. Może osiągnąć nawet 60 cm wysokości. Z pewnością będzie pięknie ozdabiać twoje rabaty, a z kwiatów możesz tworzyć suche bukiety.

Trawa jednoroczna to świetny wybór dla osób, które są kreatywne i lubią często zmieniać wystrój swojego ogrodu, tarasu lub balkonu. Trawy ozdobne są przepięknym dodatkiem do innych kolorowych roślin. Nie czekaj i już teraz zaprojektuj piękną zieloną przestrzeń. Natura wpływa pozytywnie na nastrój i ogólne samopoczucie!

Zobacz także:
Archiwum: maj 2022