Sztuczna trawa na balkony to bardzo popularne rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Jakie są jego zalety i czy warto się na nie zdecydować? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Niemal każdy z nas marzy o własnym kawałku zieleni. Niestety, w Polsce miliony osób mieszkają w blokach, w których namiastką ogrodu mogą być jedynie balkon lub taras. To właśnie do nich skierowana jest sztuczna trawa na balkony, którą można spotkać niemal w każdym sklepie ogrodniczym. Takie rozwiązanie ma bardzo wiele zalet. Sprawdź, kto powinien się na nią zdecydować i czy jest trudna w utrzymaniu.
Sztuczna trawa na balkony – z czego została wykonana?
Sztuczna trawa na balkony budzi wiele kontrowersji. Wiele osób zastanawia się, z czego została wykonana taka nietypowa wykładzina. Mamy tu do czynienia z wysokiej jakości tworzywem syntetycznym, które jest odporne na działanie różnego rodzaju niekorzystnych czynników atmosferycznych.
Powierzchnia sztucznej trawy może mieć bardzo różny wygląd. Producenci oferują swoim klientom zarówno soczyście zielone trawniki, jak i brązowe, czy żółte, których zadaniem jest imitowanie trawy o różnych porach roku.
Zalety sztucznej trawy na balkony
Sztuczna trawa czy wykładzina trawa to bardzo specyficzny rodzaj podłoża. Wiele osób zwraca uwagę na fakt, że nawet najlepiej wykonane projekty już na pierwszy rzut oka trącą… nomen omen sztucznością. Nie da się pomylić jej z naturalnym podłożem. Z drugiej strony jednak takie rozwiązanie ma bardzo wiele różnych zalet. Jakich?
- może leżeć na balkonie przez wszystkie pory roku, także w zimę. Niestraszny jej nawet najcięższy śnieg;
- świetnie sprawdzi się zarówno na balkonach, jak i na tarasach, czyli w miejscach, gdzie nie zasadzimy naturalnej i żywej trawy;
- podłoża pod nią nie trzeba w żaden sposób przygotowywać. Wystarczy umyć posadzkę;
- jest bardzo przyjemna w dotyku. Chętnie siadają na niej zarówno dzieci, jak i zwierzęta;
- jest odporna na promienie UV i nie zmienia koloru pod wpływem słońca;
- nie wymaga podlewania ani nawożenia.
Czy sztuczna trawa to alternatywa dla tej żywej? Zdecydowanie lepiej myśleć o niej jako o ciekawym wariancie zwykłej wykładziny. Świetnie znosi deszcz i mróz, a podczas korzystania z balkonu izoluje od chłodu posadzki.
Sztuczna trawa na balkony – jak ją pielęgnować?
Sztuczna trawa na balkony cieszy się coraz większą popularnością. Wiele osób jednak zastanawia się, czy taki rodzaj podłoża jest bardzo wymagający pod względem pielęgnacji. Nie da się ukryć, że żywy trawnik jest bardzo wymagający, szczególnie wówczas, kiedy chcemy, aby pozostał w dobrej kondycji.
Na szczęście sztuczna trawa na balkony nie wymaga niemal żadnej specjalnej pielęgnacji. Oczywiście utrzymanie jej w czystości wymaga wymaga regularnego sprzątania. Ze względu na włókna, z których wykładzina została wykonana, najlepiej sprawdzi się tutaj odkurzacz ogrodowy. Nie jest to jednak konieczny wymóg. Oczywiście z wiadomych względów tego typu podłoże nie wymaga ani podlewania ani nawożenia.
Sztuczna trawa na taras – cena
Nawierzchnia w typie sztucznej trawy to stosunkowo nieduży wydatek. W największych sieciowych sklepach budowlanych znajdziesz rolki o różnej długości. Do wyboru są najczęściej dwu lub cztery metrowe. Cena podana jest w metrach bieżących rolki o konkretnej szerokości. Jeden metr rolki sztucznej trawy o szerokości czterech metrów kosztuje około stu złotych.
Tego typu nawierzchnię można również zamówić przez Internet. Wówczas musi jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami, które obejmują transport. W przypadku dłuższych czterometrowych rolek może być to kwota równa cenie samej wykładziny. Dlatego zdecydowanie bardziej opłaca się kupno jej w sklepie stacjonarnym i przewiezienie do domu we własnym zakresie.
Sztuczny trawnik na balkon – montaż
Jeżeli zdecydowałeś się na zakup sztucznej trawy balkonowej, zapewne zastanawiasz się, czy jej montaż jest łatwym, czy trudnym zadaniem. Jeszcze do niedawna tego typu podłoża wymagały bowiem przysypania ich piaskiem. Na szczęście obecnie zazwyczaj nie ma takiej potrzeby. Kupioną rolkę spokojnie zamontujesz samodzielnie, bez pomocy profesjonalisty.
Jak juz wiesz sztuczna trawa sprzedawana jest w rolkach o określonej szerokości. Nie musisz kupić idealnie dopasowanej do powierzchni twojego tarasu. Tego typu materiał można bowiem w bardzo prosty sposób dociąć za pomocą zwykłego nożyka tapicerskiego.
Jeżeli dysponujesz dużą powierzchnią na tarasie z powodzeniem możesz zdecydować się na zakup kilku rolek, które następnie łączy się ze sobą za pomocą pasów fizeliny.
Tym, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę podczas montowania sztucznej trawy tarasowej jest odpowiednio mocne przyklejenie jej do podłoża. Nie chcesz przecież, aby twoja wykładzina przemieszczała się przy każdym, nawet najmniejszym podmuchu wiatru. Materiały tego typu są dosyć lekkie, więc muszą dobrze przylegać do posadzki. W sklepach budowlanych znajdziesz specjalny klej, który znacznie ułatwi montaż.
Z czym komponuje się sztuczny trawnik?
Sztuczna trawa na balkony to nie tylko praktyczny, ale także bardzo estetyczny element aranżacji. Jest bardzo chętnie wybierana przez miłośników roślin doniczkowych, które wyjątkowo okazale prezentują się na jej tle.
Jakie meble komponują się ze sztuczną trawą?
Obecność sztucznej trawy na balkonie to niewątpliwie taki element aranżacji, który zachęca do eksperymentowania z wystrojem. W jej towarzystwie świetnie wyglądają szalenie modne w ostatnich sezonach meble rattanowe. Możesz z powodzeniem zdecydować się na jasne i lekkie formy, bardzo typowe dla stylu boho. Jeśli jednak jesteś fanem bardziej eleganckiego i konserwatywnego stylu, on także świetnie sprawdzi się na tle głębokiej zieleni sztucznej trawy.
Sztuczna trawa a zwierzęta
Wylegiwanie się na miękkiej sztucznej trawie to wyjątkowa okazja dla psów i kotów, które na co dzień mieszkają w bloku. Pamiętaj jednak, że pies przyzwyczajony do załatwiania się na trawniku może mylnie zinterpretować twój pomysł aranżacyjny. Wilgoć, która gromadzi się pod podłożem z czasem bardzo mocno uszkodzić posadzkę.
Czy sztuczna trawa na balkony ma jakieś wady?
Sztuczna trawa nie każdemu przypadnie do gustu. Głównym zarzutem w stosunku do niej jest to, że po prostu nie jest trawą. Brak jej tego specyficznego zapachu, który w wielu z nas budzi dobre wspomnienia. Trzeba jednak pamiętać, że takie rozwiązanie nie ma na celu zastępowania żywych roślin. Jego główną funkcją jest rozszerzenie możliwości aranżacyjnych tarasów, czy balkonów.
Sztuczna trawa na balkony – podsumowanie
Sztuczna trawa na balkony jest chętnie wybierana przez miłośników bardzo różnych stylów w wystroju wnętrz. Jest tania i łatwo dostępna, a z jej montażem poradzi sobie nawet osoba będąca budowlanym laikiem. Na je tle świetnie wyglądają rośliny balkonowe. Sprzyja także pięknym aranżacjom w różnych stylach.