Rabaty skalne są nieodłączną częścią polskich ogrodów. Odpowiednio obsadzone mogą cieszyć oko przez cały rok. Jaki kamień wybrać? Czy skalniaki z piaskowca będą trwałe? Podpowiadamy!

Skalniaki z piaskowca cieszą się dużą popularnością. Zawdzięczają to nie tylko swojemu wyjątkowemu, urokliwemu wyglądowi, ale także obojętnemu odczynowi, co wpływa na rozrost kwiatów. Piaskowiec jest jednym z najlepszych kamieni na skalniak, ponieważ dobrze przepuszcza wodę, a przy okazji nie przegrzewa korzeni w upalne dni. Jak przygotować skalniaki z piaskowca krok po kroku i jakie wybrać do niego rośliny?

Ogród niczym z alpejskiego krajobrazu, czyli skalniaki z piaskowca

Skalniaki z piaskowca można przygotować jako samodzielną rabatę, która będzie sercem ogrodu, jak i stworzyć z nich wspaniałą dekorację przy fasadzie domu osłaniając brzydkie fundamenty. Kamień naturalny, jakim jest piaskowiec, świetnie sprawdzi się w ogrodzie. Dodatkowo piaskowiec posiada odczyn obojętny, a zatem nie wpływa na rośliny, w przeciwieństwie do granitu, który ma odczyn kwaśny i najlepiej sprawdza się w połączeniu z roślinami kwasolubnymi.

Jak przygotować skalniak z piaskowca?

Górski krajobraz w przydomowym ogrodzie wymaga nieco pracy, czyli odpowiedniego przygotowania. Obszar, na którym ma się znaleźć, należy oczyścić z chwastów, położyć na niego kratę, która zapobiegnie pojawianiu się kretów czy nornic, a następnie stworzyć drenaż. Dopiero wtedy można nawieźć ziemię wymieszaną z piaskiem i rozpocząć tworzenie malowniczych tarasów.

Kamienie do ogrodu pełne koloru – skalniaki z piaskowca

Głazy z piaskowca można łatwo podzielić na większe i mniejsze, a odłamki warto zostawić do uzupełnienia szczelin. W ogrodzie najlepiej prezentują się rabaty spójne i dotyczy to także kamienia. Oczywiście można łączyć ze sobą piaskowiec, otoczaki, kamień polny, jak i granit, jednak zdecydowanie sprawdzi się tu zasada, że mniej znaczy więcej.

Dopiero mając ułożone kamienie, można przejść do sadzenia roślin, które sprawią, że zbiór kamieni zyska niepowtarzalnego uroku.

Obsadzanie skalniaka z piaskowca roślinami

Skalniaki z piaskowca zaczynamy obsadzać roślinami większymi i najlepiej zimozielonymi. To przede wszystkim płożące krzewy, jak i drzewka na pniu. Te ostatnie mogą mieć różne wysokości, tworzyć kule, jak i wersje płaczące, które należy odpowiednio przycinać. Skalniak ogrodowy wygląda dobrze, gdy jest zwieńczony roślinami takimi, jak:

  • jałowiec płożący;
  • jałowiec na pniu;
  • cyprysik;
  • kosodrzewina;
  • modrzew pendula;
  • tuja kulista.

Skalniak w ogrodzie nie może obejść się także bez roślin kwitnących, do których zalicza się:

Skalniak w ogrodzie, czyli jak cieszyć się nim przez cały rok?

Zakładanie skalniaka wymaga dobrego planu. Warto obsadzać go stopniowo, obserwując, jakie kwiaty kwitną w konkretnym okresie, a zatem tworząc bazę na jesień (czyli wzniesienie i drenaż oraz ułożenie kamieni) można go swobodnie uzupełniać od początku wiosny.

Ogród skalny świetnie wygląda także z ziołami, dlatego warto pomyśleć nad lawendą czy macierzanką, a także nad krzewinkami, do których zalicza się hebe czy wrzosy i wrzośce. Również rośliny cebulowe – tulipany, przebiśniegi, narcyzy, sasanki czy krokusy sprawią, że już od pierwszych dni wiosny wśród jednolitych kamieni pojawi się wspaniały kolor.

Skalniaki z piaskowca to wspaniała rabata, na którą zawsze znajdzie się miejsce w ogrodzie. Powierzchnia skalniaka powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb, jak i wielkości samego ogrodu. Decydując się na wykorzystanie piaskowca, zapewniasz sobie neutralny odczyn gleby, a zatem możesz posadzić dowolne rośliny – pamiętaj tylko, aby przed ich wsadzeniem sprawdzić ich wymagania, w tym nasłonecznienie. Dobry, przepuszczalny skalniak z roku na rok będzie piękniejszy, a ty będziesz się po prostu cieszyć z jego cudownych kolorów!

Zobacz także: