Psianka koralowa to bardzo popularna roślina pokojowa. Jej uprawa wymaga nieco uwagi. Sprawdź najważniejsze informacji na ten temat.

Psianka koralowa (Solanum pseudocapsicum) to wyjątkowa urocza roślina. Pięknie prezentuje się zwłaszcza z okresie jesienno-zimowym, kiedy pojawiają się na niej czerwone lub pomarańczowe owoce. Trzeba jednak pamiętać, że psianka koralowa jest rośliną, która ma zastosowanie jedynie ozdobne, a jej owoce są trujące. Sprawdź, jak wygląda domowa uprawa psianki w doniczce.

Psianka koralowa – charakterystyka

Psianka koralowa to krzewinka niewielkich rozmiarów. Osiąga od 30 do 50 cm wysokości. Posiada zielone pędy i ciemnozielone, lancetowate liście o lekko pofalowanych brzegach. Listki są drobne. Latem psianka tworzy gwiazdkowate, białe kwiaty. Jej owoce pojawiają się w okresie jesiennym. Przy zapewnieniu dobry warunków utrzymują się na roślinie przez całą zimę. Okrągłe jagody najpierw są zielone, a finalnie stają się pomarańczowoczerwone.

Psianka koralowa – uprawa

Stanowisko psianki koralowej powinno być silnie nasłonecznione. Roślina najlepiej czuje się blisko okna, gdzie wystawiona jest na silną ekspozycję słoneczną. Należy dbać o to, żeby ziemia w doniczce z psinką była ciągle odpowiednio wilgotna. Do wody służącej do podlewania co dwa tygodnie można dodać płynny nawóz, przeznaczony dla roślin kwitnących. Jest to ważne zwłaszcza w czasie kwitnienia i owocowania. Wymaganiem psianki koralowej jest wysoka wilgotność powietrza. Bez tego owoce często tracą swoją jędrność i opadają. Warto dbać o umiarkowaną temperaturę w pokoju, w którym znajduje się roślina.

Pielęgnacja psianki koralowej

Jak pielęgnować psiankę koralową? Po opadnięciu owoców wystarczy ograniczyć się do podlewania, a także przycięcia łodygi. Tę czynność należy wykonywać co roku. Psiankę warto przesadzić, jeśli doniczka jest zbyt mała. Wówczas najlepiej sprawdzi się świeża ziemia torfowa. Latem wartę wystawić roślinę na zewnątrz, na balkon lub taras. Taką ekspozycję można utrzymać aż do jesieni lub pierwszych przymrozków. To zapewni jej obfite kwitnienie i dużo owoców.

Psianka koralowa to roślina, która prezentuje się niezwykle efektownie. Jednocześnie jest dość wymagająca w uprawie. Nie jest polecana dla początkujących ogrodników pokojowych, chyba, że lubią wyzwania. Jednak przy odpowiedniej pielęgnacji psianka odwdzięczy się pięknym wyglądem przez długi czas.

Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2022