Systematyczne koszenie trawy jest niezbędne, aby murawa zachowała zdrowy i piękny wygląd. W zamian źdźbła odwdzięczą się sporą gęstością, równością, soczystym kolorem, zdrowiem i brakiem chwastów oraz pasożytów. Pamiętaj jednak, że zbyt krótko skoszona trawa wysycha, a zbyt duże odstępy pomiędzy kolejnymi koszeniami wydłużają jej wzrost. Kiedy zatem zdecydować się na pierwsze koszenie trawy? Podpowiadamy, kiedy skosić trawnik po raz pierwszy oraz jak to zrobić, aby cieszyć się pięknym i zdrowym zielonym kobiercem!

Kiedy wykonać pierwsze koszenie trawy po zimie?

Posiadanie pięknego, zielonego i bujnego trawnika wymaga sporej ilości czasu, energii i niejednokrotnie pieniędzy. W zamian jednak zyskasz murawę, która cieszy oko i po której miło się stąpa.

Zima jest okresem bardzo wymagającym dla trawników. Nawracające przymrozki, niska temperatura, brak słońca i podwyższona wilgotność potrafią znacząco wpłynąć na wygląd i kondycję murawy. Z ratunkiem przychodzi odpowiednia pielęgnacja, a jednym z jej elementów jest pierwsze koszenie trawy po zimie.

Jaki czas jest optymalny, by przycinać trawę pierwszy raz?

Odpowiednio wykonane pierwsze koszenie trawy po zimie zapewnia zachowanie murawy w odpowiedniej kondycji, co oznacza, że będzie ona lśniąca, intensywnie zielona, bujna i gęsta.

Termin pierwszego koszenia jest ściśle uzależniony od wegetacji trawy oraz warunków atmosferycznych. Będzie więc różny dla konkretnych miejsc. Tam, gdzie wegetacja rozpoczyna się wcześnie, pierwsze koszenie odbywa się już na początku kwietnia. Ważne jest, aby przeprowadzić je, kiedy będziesz miał pewność, że temperatura w nocy nie spadnie poniżej zera stopni Celsjusza.

W jaki sposób kosić trawnik na początku wiosny?

Pierwsze koszenie po zimie będzie uzależnione od kondycji trawnika. Kiedy źdźbła trawy są przebarwione na żółto i wyraźnie zaatakowane przez pleśń, koszenie przeprowadzaj bardzo nisko, na możliwie najniższych ustawieniach kosiarki.

Wiosenne koszenie bezwzględnie przeprowadzaj na suchym trawniku. Podlewaj go dopiero po zakończonej pracy. Dodatkowo przed rozpoczęciem sezonu należy dokładnie naostrzyć ostrza kosiarki, aby źdźbła nie były przez nie rozrywane. Pierwsze koszenie trawnika po zimie, np. na glebie ogrodowej powinno być wówczas o wiele sprawniejsze.

Kiedy przeprowadzić pierwsze koszenie trawy z rolki i siewu?

Jeśli zdecydowałeś się na założenie nowego trawnika i wybrałeś darń z rolki, jej koszenie najlepiej wykonać po upływie około 3 tygodni od rozłożenia murawy. Wówczas źdźbła powinny osiągnąć już wysokość około 10 centymetrów. Ścinaj je wówczas na 3–6 centymetrów.

Trawa z siewu

Czas, po którym odbędzie się pierwsze koszenie młodego trawnika z siewu, zależy od gatunku trawy, jaki wybrałeś. Trawa wolno rosnąca będzie potrzebowała nieco więcej czasu, przy tej tradycyjnej wystarczy kilka tygodni. Ważne jest, aby źdźbła zdążyły osiągnąć wysokość 8–10 cm wysokości. Wówczas należy je skrócić o 1/3 długości. Wiesz już, jak wygląda pierwsze koszenie trawy, więc czas rozstrzygnąć, jak często przeprowadzać kolejne.

Częstotliwość koszenia trawnika po zimie i po posadzeniu

Częstotliwość koszenia w sezonie należy uzależnić od rodzaju trawy.

  1. Trawniki ozdobne kosi się dwa razy w tygodniu, ponieważ te powinny charakteryzować się niską i gładką murawą o wysokości około 3 centymetrów.
  2. Trawniki rekreacyjne powinny osiągać wysokość około 4–6 centymetrów. W tym celu wysiewa się odmiany odporne na deptanie, które wymagają koszenia raz w tygodniu.
  3. W miejscach zacienionych, gdzie warunki wegetatywne nie są sprzyjające, trawę kosi się na wysokość 5–6 centymetrów, a czynność tę wykonuje raz w tygodniu.
  4. Trawnik łąkowy, nazywany inaczej łąką kwietną, kosi się 2–3 razy do roku, a w tym czasie trawa zdąża tam dorosnąć do wysokości około 8-10 centymetrów.

Kiedy i jak najlepiej skosić trawnik?

Ważne jest, aby nigdy nie skracać źdźbeł trawy więcej niż o połowę ich wysokości. Jeśli trawnik został mocno zaniedbany, lepiej kosić go w kilku etapach. W ten sposób nie odkryjesz delikatnych i wcześniej osłoniętych części rośliny, która zupełnie nie jest odporna na oddziaływanie intensywnych promieni słonecznych i trawnik nie ulegnie spaleniu.

Wysokość koszenia powinna być dostosowana do panujących aktualnie warunków atmosferycznych. Podczas upałów trawa powinna być nieco wyższa, ponieważ wówczas jest nieco odporniejsza i chroniona przed przesuszeniem. W chłodniejsze dni źdźbła można ścinać krócej, a koszenia wykonywać w dłuższych odstępach czasu, ponieważ wówczas trawy rosną wolniej.

Kierunek koszenia

Kierunek, w jakim prowadzisz kosiarkę, powinien być prostopadły do tego, w którym kierowałeś ją podczas poprzedniego koszenia. Jeśli podczas pierwszego koszenia trawy prowadziłeś kosiarkę po osi wschódzachód, to przy kolejnym powinna być ona poprowadzona w kierunku północpołudnie.

Koszenie rozpoczynaj od krawędzi trawnika i idź wzdłuż linii prostych do krawędzi przeciwległej. Dobrym sposobem jest koszenie na zakładkę, aby kołem najeżdżać na ścięty już pas. Wówczas będziesz miał pewność, że nie pozostawisz żadnych niedokoszonych fragmentów.

Co zrobić z pokosem?

Pielęgnacja trawnika obejmuje również odpowiednie obchodzenie się z pokosem, czyli ściętymi kawałkami źdźbeł. Jeśli trawnik koszony jest regularnie i skracany jedynie o niewielkie fragmenty liści lub gdy masz kosiarkę z funkcją mulczowania (rozdrabniania), pokos może pozostać na trawie. Młode i delikatne liście szybko się rozkładają i nie mają niekorzystnego wpływu na wzrost darni.

Jeśli nieco zaniedbałeś obowiązki w stosunku do murawy i ścinasz kwiatostany, łodygi i stare, wysokie źdźbła, pokos należy bezwzględnie dokładnie wygrabić z kobierca i usunąć z jego powierzchni. Takie pozostałości rozkładają się bardzo wolno i budują powierzchnię filcu, która utrudnia dostęp wody i powietrza do korzeni.

Kosiarka elektryczna, spalinowa czy akumulatorowa?

Rozpoczęcie przygody z trawnikiem lub początek sezonu to doskonały moment na zakup nowego sprzętu do pierwszego koszenia trawy i oczywiście następnych. Jeśli zastanawiasz się, jaki model wybrać, przeanalizuj własne preferencje i wielkość trawnika.

Kosiarki spalinowe doskonale nadają się do trawników o dużych powierzchniach. Modele elektryczne ograniczone są kablem, więc będą dobrym rozwiązaniem dla niewielkich trawników. Są lekkie i ciche oraz łatwo nimi manewrować. Kosiarki akumulatorowe cenione są za wygodę i komfort użytkowania, ale tutaj trzeba pamiętać o konieczności ładowania baterii.

Każdy sprzęt koszący, niezależnie od wybranego rodzaju, należy regularnie ostrzyć i serwisować. Dobra kosiarka to klucz do pięknego trawnika.

Pierwsze koszenie trawy po zimie powinno odbyć się, kiedy masz pewność, że temperatura w nocy nie spadnie już poniżej zera. W przypadku pierwszego koszenia po zasadzeniu trawę kosi się, kiedy ta osiągnie odpowiednią długość.

Archiwum: maj 2022