Najważniejsze informacje

  • Ta odmiana bywa mylona ze swą krewną sosną Jeffreya. 
  • Sosnę żółtą sprowadzono do Europy w 1826 r.
  • Jej drewno jest uważane za bardzo wartościowe.
  • Niewielkie wymagania glebowe sprawiają, że jest chętnie uprawiana także w Polsce.

Jak przygotować trawnik do pierwszego koszenia po zimie?

Pielęgnacja trawnika wymaga nie tylko odpowiedzi na pytanie, kiedy pierwsze koszenie trawy po zimie? Należy odpowiednio się do tego przygotować, wykonując kilka podstawowych czynności. Po pierwsze, wałowanie trawnika po zimie może być ważne, aby wyrównać powierzchnię i ułatwić późniejsze koszenie. Zapobiega to również wyrywaniu źdźbeł młodej trawy.

Oprócz tego z powierzchni trawnika należy usunąć wszelkie resztki po zimie. Dokładne wygrabienie pozwala pozbyć się nagromadzonego przez kilka miesięcy filcu.

Kiedy pierwsze koszenie trawy po zimie?

Kiedy pierwsze koszenie trawy po zimie? Należy je wykonać, gdy źdźbła dorosną powyżej 6-8 cm wysokości. Zazwyczaj odbywa się to w kwietniu lub na początku maja, jednak ważne jest, aby kierować się stanem trawy, a nie konkretnymi terminami. Upewnij się również, że temperatura w nocy nie spadnie poniżej -5 stopni Celsjusza. Na pracę wybierz raczej pochmurny dzień.

Podczas pierwszego koszenia trawnika pamiętaj o zasadzie jednej trzeciej, która mówi o tym, żeby nie ścinać więcej niż jedną trzecią źdźbła trawy w jednym koszeniu. W przeciwnym razie możesz nadwyrężyć trawę w swoim ogrodzie. Po pierwszym koszeniu trawnika warto również przeprowadzić wertykulację, która polega na cięciu darni i warstwy gleby na określonej głębokości. Może to wzmocnić trawnik i odbywa się również w okolicach kwietnia.

Korzyści z wczesnego koszenia trawy

Koszenie trawnika po zimie przynosi kilka korzyści – przede wszystkim pomaga w regeneracji murawy. Zgodnie z zaleceniami, na czas zimy nie należy zostawiać trawy zbyt wysokiej (ponad 5 cm), gdyż sprzyja to gniciu i pojawianiu się pleśni śniegowej, groźnej choroby grzybowej, a także wpływa na dłuższą regenerację murawy wiosną. Kolejną zaletą wczesnego koszenia jest zagęszczenie murawy.

Kwestia tego, kiedy pierwsze koszenie trawy po zimie, jest niezwykle ważna. Dlatego trudno podać konkretną datę – najlepiej kierować się aurą oraz wysokością źdźbeł. Warto wcześniej odpowiednio przygotować trawnik.

Zobacz także: