Zapamiętaj!

  • Pony Tails po zimie wymagają odpowiedniej pielęgnacji.
  • Roślina dobrze reaguje na wyczesywanie, ale czasami konieczne jest jej radykalne przycięcie.

Pony Tails po zimie – jak przygotować do niej roślinę?

Trawa Pony Tails, znana również jako ostnica mocna (Stipa tennuissima), ma niewielkie wymagania. Preferuje stanowiska słoneczne i ciepłe, ewentualnie lekko zacienione. Roślina potrzebuje przepuszczalnej ziemi, nawet piaszczystej, która nie musi być zbyt żyzna. Jak jednak zachowuje się Pony Tails po zimie? Wiele zależy od tego, czy i w jakiej kondycji przetrwała mroźne miesiące.

W Polsce ostnica jest często traktowana jako roślina jednoroczna, ale może zimować w gruncie odpowiednio zabezpieczona. W większości rejonów Polski zimowanie jest możliwe. Zależy to od gruntu, w jakim posadzono Pony Tails. Aby mieć pewność, że trawa przetrwa, trzeba zapewnić jej grubą warstwę drenażową, na którą trafi warstwa próchnicza. 

Pony Tails po zimie – pielęgnacja

Jak pielęgnować ostnicę Pony Tails po zimie? Najpierw należy zdecydować, czy trzeba je skrócić, czy wyczesać. Jeśli zima była szczególnie mroźna i mokra, kłosy mogą być mocno skrzywione i złamane. W takim przypadku należy skrócić łodygi, aby odświeżyć wygląd całej rośliny. Jeśli jednak ich wygląd pozostaje dobry, wystarczy je tylko wyczesać, aby usunąć z nich piasek lub inne zanieczyszczenia pozostałe po zimie.

Jeśli wybraliśmy skrócenie Pony Tails po zimie, należy to zrobić najlepiej wiosną. Roślina powinna być skrócona o około 1/3  jej wysokości. Następnie należy zwilżyć glebę, aby trawa mogła lepiej się zregenerować. Natomiast wyczesywanie Pony Tails, należy wykonać delikatnie, aby nie uszkodzić łodyg. Najlepiej jest użyć grabi ogrodowych lub własnych rąk.

Ostnica Pony Tails po zimie może znowu wyglądać pięknie. Trzeba o nią odpowiednio zadbać, wyczesując lub przycinając źdźbła. Dzięki temu będzie stanowić prawdziwą ozdobę ogrodu.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023