Zapamiętaj!
- Żurawka po zimie nie wymaga żmudnej pielęgnacji.⚠️
- Warto przyciąć uszkodzone i przyklapnięte liście żurawki oraz zastosować nawożenie mineralne.⛅🌱
- W przypadku wyrośniętych kęp żurawek można przeprowadzić ich podział.🌱
Żurawka po zimie – jak ją pielęgnować?
Żurawka po zimie może nie prezentować się najlepiej. Mimo że jest rośliną zimozieloną, często potrzebuje pomocy w odzyskaniu atrakcyjnego wyglądu. Po zimie liście żurawki są często potargane i przyklapnięte, co może przynieść ogrodnikowi nieco zmartwień. Aby znowu zdobiła ogród, trzeba pamiętać o kilku pracach pielęgnacyjnych.
Wiosną warto przyciąć uszkodzone i przyklapnięte liście, co pozwoli na lepsze wykształcenie nowych pędów. Należy zrobić to ostrożnie, ponieważ żurawki są roślinami dla wytrwałych ogrodników, gdyż rosną stosunkowo wolno. Na początku sezonu zastosować też nawożenie mineralne. Sprawdzi się nawóz granulowany, długodziałający lub nawóz płynny. Przy tej drugiej opcji, czynność trzeba powtórzyć 2 albo 3 razy. Poza tym trzeba pamiętać, że żurawki nie wymagają intensywnego nawożenia.
Wiosna to również dobry moment na przeprowadzenie podziału. Jeśli kępy żurawek są zbyt wyrośnięte, tracą ładny wygląd. Najlepiej rozmnażać je przez podział rozrośniętych kęp lub sadzonki pędowe, które w nowym miejscu przyjmują się stosunkowo dobrze.
Zabezpieczanie żurawki na zimę – to warto wiedzieć
Aby żurawka po zimie nie wymagała intensywnej pielęgnacji, trzeba ją odpowiednio przezimować w gruncie. Z reguły są roślinami wytrzymałymi na zimowe warunki, więc w większości przypadków nie wymagają specjalnej ochrony. Należy jednak pamiętać, aby nie ścinać liści oraz chronić rośliny przed silnymi wiatrami.
W przypadku północno-wschodnich regionów Polski warto zabezpieczyć żurawki przed mrozami. Można okryć je ściółką lub agrowłókniną.
Żurawka po zimie – podsumowanie
Żurawka po zimie nie jest wymagającą rośliną. Jednak aby mogła lepiej się rozwijać i znowu stanowiła ozdobę ogrodu, wiosną warto ją przycinać oraz nawozić. Bylina kwitnie latem, natomiast jesienią jej liście zmieniają barwę na żółtą, czerwoną, a niekiedy czarną.