Zapamiętaj! 🌿
- Przed zimą roślinę trzeba przyciąć, ściółkować i okryć folią.🌱
- Gaury są bardzo wrażliwe na wilgoć. Intensywne opady zimą i na przedwiośniu stwarzają poważne ryzyko zgnilizny korzeni.🌱
- Kiedy ustaną przymrozki należy zdjąć ściółkę i dokładnie sprawdzić kondycję roślin. Jeśli zauważysz objawy chorób lub szkodników, zastosuj odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne lub lecznicze.🌱
- Gaura po zimie może potrzebować dodatkowego, acz niezbyt intensywnego nawożenia.🌱
Przygotowanie gaur do zimowania
Gaura to wiele gatunków z rodziny Onagraceae, nie bez powodu nazywanych „kwiatami pszczół”. Byliny ogrodowe nie mają dużych wymagań, ale są też niezwykle wrażliwe – zwłaszcza odmiany różowe. Najlepsze dla nich są ciepłe, osłonięte od wiatru i dobrze nasłonecznione miejsca. Głębokie korzenie sprawiają, że źle znosi przesadzanie – także wykopywanie i przenoszenie gaury. Po zimie, na wiosnę mogą wciąż cieszyć swoim urokiem, ale trzeba je odpowiednio przygotować na najchłodniejsze miesiące.
Przed zimą warto zadbać o przycięcie pędów po pierwszych przymrozkach i zabezpieczenie korzeni. Niektórzy pozostawiają 10-15 cm, ale większość ogrodników radzi ciąć tuż nad ziemią. Aby ochronić podziemne części gaury przed przemarznięciem, należy przykryć je warstwą ściółki z kory, trocin, słomy lub liści oraz folią. Przy większych mrozach można dodatkowo nakryć taki kopczyk śniegiem. Trzeba jednak uważać, by pierwsze roztopy nie uwilgotniły gleby w nadmiernym stopniu. Te rośliny znacznie lepiej znoszą krótką suszę.
Gaura po zimie nie powinna mieć zbyt dużo wilgoci
Na pogodę nie masz żadnego wpływu, ale możesz zmniejszyć ryzyko, że byliny przegniją. Miłośnicy kwiatów zwracają uwagę, że gaury bardzo źle znoszą intensywne opady w okresie przedwiośnia. Remedium na deszcz może być zapewnienie roślinie solidnej osłony, np. drewnianego zadaszenia. W niektórych ogrodach zdarzało się tak, że gaura nie przetrwała zimy i początków wiosny, ale pomimo zgnilizny korzenia zdążyła się wysiać. I później zakwitło już młodsze pokolenie.
Wiosenna pielęgnacja Gaur po zimie
Gdy zagrożenie przymrozkami minie, należy zdjąć ściółkę i dokładnie sprawdzić stan roślin. Jeśli zauważysz oznaki chorób lub szkodników, niezbędne będą odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne lub lecznicze. Wśród najczęstszych problemów wymienia się między innymi:
- septoriozę liści;
- mączniaka prawdziwego;
- mszyce;
- mączliki.
Gaura po zimie może potrzebować zwiększonej dawki odpowiednich składników odżywczych. Nawożenie przeprowadza się 2-3 razy w sezonie, jednak zbyt wiele nawozu może przyczynić się do przegnicia rośliny. Można zastosować preparaty wieloskładnikowe, azotowe, obornik. Aby zachęcić bylinę do obfitego kwitnienia, warto regularnie usuwać przekwitłe kwiaty. Podlewanie nie powinno być zbyt obfite, za to odpowiednio głębokie z uwagi na korzenie.