Chcesz, aby Twój ogród zdobiła nietuzinkowa kanna? Zimowanie to temat, który powinieneś zgłębić. Roślina jest bardzo wrażliwa na niską temperaturę i wymaga długiego okresu wegetacji, dlatego jej uprawa nie należy do najprostszych. Sprawdź, jak zimować kanny!
Paciorecznik (Canna) to roślina nazywana potocznie kanną. Posiada piękne, egzotyczne kwiatostany, które przypominają motyle. Roślina jest niezwykle ozdobna, przez co stanowi jedną z największych atrakcji wielu ogrodów. W zależności od odmiany kwiaty charakteryzują się barwnymi kłosami lub fantazyjnymi falbanami w odcieniach żółci, czerwieni lub pomarańczy. Jej uprawa jest jednak dość skomplikowana. Kanna – zimowanie w gruncie czy w warunkach domowych? Dowiedz się, jak uprawiać roślinę, by stanowiła oryginalną dekorację dla naszego ogrodu!
Ogólna charakterystyka i uprawa kanny
Kanna jest rośliną ciepłolubną. Z tego względu całoroczna uprawa w ogrodzie nie jest możliwa. Co więcej, roślina potrzebuje minimum 6-miesięcznego okresu wegetacji, dlatego jej uprawę należy rozpocząć wczesną wiosną (najlepiej w marcu). Ponieważ w tym czasie nie można wysadzić jej wprost do ogrodu przez wrażliwość na niskie temperatury, konieczne jest rozpoczęcie uprawy w doniczce.
Kanna – zimowanie
Przed posadzeniem kłączy kanny należy przygotować dużą donicę i wypełnić ją lekką, żyzną ziemią (2/3 naczynia). Kłącza należy układać pączkami do góry i delikatnie przykryć ziemią. Aby przechować doniczkę w pomieszczeniu, należy wybrać miejsce, w którym panuje temperatura około 18 stopni Celsjusza. Bardzo ważne jest systematyczne podlewanie (ziemia powinna być stale lekko wilgotna). Roślinę można przesadzić do gruntu, dopiero kiedy miną wiosenne przymrozki (najbezpieczniej zrobić to około 15 maja). Po przekwitnięciu rośliny, jesienią, wykopujemy paciorecznika, następnie odcinamy bulwy (należy zostawić około 10 cm łodygi) i układamy je do przeschnięcia. Kłącza przenosimy w chłodne miejsce (5-10 stopni Celsjusza).
Jak zadbać o właściwy rozwój rośliny kanna? Zimowanie należy przeprowadzić zgodnie z powyższymi informacjami. Pamiętaj, aby co jakiś czas przeprowadzać przegląd kłączy – uszkodzone bulwy należy niezwłocznie usuwać.
- Kalia ogrodowa – zimowanie i przechowywanie bulw przez zimę
- Surfinia – zimowanie. Jak przezimować petunię zwisającą w doniczce? Sprawdźmy to!
- Begonia bulwiasta – zimowanie
- Kurkuma kwiat – zimowanie i uprawa kurkumy wąskolistnej w doniczce
- Złocień krzewiasty – zimowania, uprawa i pielęgnacja rośliny
- Begonia dragon – zimowanie. Jak je przeprowadzić?
- Dichondra – zimowanie i uprawa rośliny doniczkowej
- Drzewko oliwne – zimowanie i odpowiednie warunki dla oliwki europejskiej
- Jak przyciąć róże po zimie? Wyjaśniamy to!
- Cyprys w doniczce – zimowanie. Co musisz wiedzieć o pielęgnacji cyprysika domowego?
- Rozmaryn – zimowanie. Jak je przeprowadzić?
- Lilia azjatycka – zimowanie i uprawa rośliny ozdobnej