Paciorecznik (Canna) to roślina nazywana potocznie kanną. Posiada piękne, egzotyczne kwiatostany, które przypominają motyle. Roślina jest niezwykle ozdobna, przez co stanowi jedną z największych atrakcji wielu ogrodów. W zależności od odmiany kwiaty charakteryzują się barwnymi kłosami lub fantazyjnymi falbanami w odcieniach żółci, czerwieni lub pomarańczy. Jej uprawa jest jednak dość skomplikowana. Kanna – zimowanie w gruncie czy w warunkach domowych? Dowiedz się, jak uprawiać roślinę, by stanowiła oryginalną dekorację dla naszego ogrodu!

Zapamiętaj!

  • Kanna (Canna) to roślina ozdobna o pięknych kwiatostanach.
  • Całoroczna uprawa w ogrodzie nie jest możliwa ze względu na wrażliwość rośliny na niskie temperatury.
  • Zimowanie kanny polega na przygotowaniu doniczki z lekką, żyzną ziemią i ułożeniu kłączy pąkami do góry.
  • Miejsce przechowywania powinno mieć temperaturę 18 stopni Celsjusza i niezbędne jest regularne podlewanie.
  • Regularne sprawdzanie kłączy i usuwanie uszkodzonych bulw pomaga zapewnić prawidłowy rozwój kanny.

Ogólna charakterystyka i uprawa kanny

Kanna jest rośliną ciepłolubną. Z tego względu całoroczna uprawa w ogrodzie nie jest możliwa. Co więcej, roślina potrzebuje minimum 6-miesięcznego okresu wegetacji, dlatego jej uprawę należy rozpocząć wczesną wiosną (najlepiej w marcu). Ponieważ w tym czasie nie można wysadzić jej wprost do ogrodu przez wrażliwość na niskie temperatury, konieczne jest rozpoczęcie uprawy w doniczce.

kanna jest rośliną ciepłolubną

Kanna – zimowanie

Przed posadzeniem kłączy kanny należy przygotować dużą donicę i wypełnić ją lekką, żyzną ziemią (2/3 naczynia). Kłącza należy układać pączkami do góry i delikatnie przykryć ziemią. Aby przechować doniczkę w pomieszczeniu, należy wybrać miejsce, w którym panuje temperatura około 18 stopni Celsjusza. Bardzo ważne jest systematyczne podlewanie (ziemia powinna być stale lekko wilgotna).

zimowanie kanny krok po kroku

Ciekawostka

Roślinę można przesadzić do gruntu, dopiero kiedy miną wiosenne przymrozki (najbezpieczniej zrobić to około 15 maja). Po przekwitnięciu rośliny, jesienią, wykopujemy paciorecznika, następnie odcinamy bulwy (należy zostawić około 10 cm łodygi) i układamy je do przeschnięcia. Kłącza przenosimy w chłodne miejsce (5-10 stopni Celsjusza).

Jak zadbać o właściwy rozwój rośliny kanna? Zimowanie należy przeprowadzić zgodnie z powyższymi informacjami. Pamiętaj, aby co jakiś czas przeprowadzać przegląd kłączy – uszkodzone bulwy należy niezwłocznie usuwać.

kanna - zdjęcia

Często zadawane pytania

Czy kanna jest wieloletnia?

Kanna (Canna) to roślina zielna, która może być wieloletnia w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. W klimacie umiarkowanym, gdzie zimy są zimne, zwykle jest uprawiana jako roślina jednoroczna lub jako roślina doniczkowa, którą przechowuje się w pomieszczeniu zimą.

Jak rozmnażać kanny?

Rozmnażanie kanny można przeprowadzić przez podział kłącza wiosną, gdy roślina zaczyna wypuszczać nowe pędy, lub przez sadzonki pędowe pozyskiwane latem. W przypadku podziału kłącza należy starannie odłączyć zdrową część kłącza z kilkoma pędami i korzeniami. Następnie sadzimy je w doniczce z odpowiednim podłożem.

Sadzonki pędowe pozyskuje się z pędów, które wyrastają z bazy rośliny. Można je uciąć przy użyciu ostrych nożyczek lub noża, zostawiając trochę kawałka pędu wraz z liśćmi. Sadzonki pędowe sadzi się w doniczce z podłożem i utrzymuje w wilgotnym środowisku.

Czy obcinać przekwitłe kwiaty kanny?

Przekwitłe kwiatostany kanny należy usuwać, ponieważ zapobiega to marnowaniu energii rośliny na produkcję nasion. Usunięcie przekwitłych kwiatów zachęca roślinę do wytwarzania nowych pąków kwiatowych i utrzymuje ją w dobrym stanie.

Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2023