Najważniejsze informacje

  • Sundaville po zimie powinny zostać przeniesione do cieplejszego miejsca.
  • Roślinę trzeba odpowiednio przyciąć, można ją również przesadzić do większej donicy.
  • Na balkon może trafić, kiedy nie ma już ryzyka przymrozków.

Sundaville po zimie – czynności pielęgnacyjne

Jak dbać o sundaville po zimie? Gdy temperatura wzrośnie i roślina zostanie przeniesiona do cieplejszego pomieszczenia, ważne jest, aby przyciąć jej najdłuższe pędy, dając w ten sposób szansę nowym. Pamiętaj, że podczas zimowania sundavilli w chłodnym i jasnym pomieszczeniu (10-15°C), podlewanie powinno być ograniczone. Należy pilnować, by roślina miała lekko wilgotne z suchą wierzchnią warstwą o grubości około 1 cm.

Po przycinaniu, jeśli nie masz w planach przesadzania, zastosuj bardziej obfite podlewanie oraz pierwsze nawożenie. Środek musi być jednak bardzo mocno rozcieńczony.

Przesadzanie sundavilli po zimie

Przesadzanie sunndavilli po zimie wykonuje się po przycinaniu rośliny. Może być uprawiana w pojemnikach tradycyjnych lub wiszących, a w przypadku pierwszego zaleca się zapewnienie jej podpory, np. kratownicy. Sundavillę przesadzamy do większej doniczki, jeśli tylko bryła korzeniowa zacznie przerastać pojemnik.

Kiedy roślina zacznie rosnąć, można powtórzyć cięcie i uformować jej kształt. Po przesadzeniu sundavilli odczekaj z nawożeniem przynajmniej trzy tygodnie. Później stosuj wieloskładnikowy nawóz, który przeznaczony jest dla roślin kwitnących.

Kiedy można wynieść sundavillę po zimie na balkon?

Sundavillę można wynieść na balkon w maju, kiedy temperatura jest wystarczająco wysoka i nie ma już ryzyka przymrozków. Stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione, jednak roślina nie powinna być wystawiona na bezpośrednie działanie silnych promieni słonecznych, szczególnie w najcieplejszych miesiącach. Idealne miejsce dla sundavilli to takie, gdzie jest dużo światła rozproszonego. W przypadku uprawy na południowych balkonach, w okresie upałów, pnącza powinny być osłanianie.

Zobacz także  Kiedy zrywamy pigwę? Podpowiadamy, co zrobić z owoców i jak je przechowywać!

Sundavilla jest popularną rośliną doniczkową, która potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji po zimie, aby zapewnić jej optymalny wzrost i piękny wygląd. Należy ją odpowiednio przycinać, nawadniać oraz nawozić. Jeśli to konieczne, warto ją przesadzić, by zapewnić optymalne warunki do rozwoju.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023