Tuja, cis, berberys, a może ligustr, czyli wybór roślin na żywopłot
Żywopłot jest dość często spotykany w ogrodach oraz w przestrzeni publicznej. Tworzy zwartą, zieloną ścianę, która zapewnia prywatność, chroni przed kurzem, hałasem i wiatrem, a także pełni funkcję estetyczną. Dodatkową zaletą jest możliwość wybrania i posadzenia różnych gatunków drzew i krzewów. W zależności od potrzeb czy upodobań możemy zdecydować się na żywopłot zimozielony lub sezonowy, który traci liście na zimę. Popularne są żywopłoty formowane, ale zdarzają się też rosnące swobodnie.
Teoretycznie zieloną ścianę można stworzyć z większości krzewów liściastych i iglastych, a nawet drzew. Najpopularniejsze gatunki roślin na żywopłot to:
- tuja (żywotnik), np. brabant, smaragd
- cis pospolity
- świerk
- bukszpan
- ostrokrzew
- berberys, np. thunberga
- dereń
- ligustr
- buk zwyczajny (pospolity)
- grab pospolity (zwyczajny)
- laurowiśnia
- róże pnące
- dzikie wino
- wiciokrzew itp.
Jak sadzić żywopłot?
Najważniejsze zasady sadzenia żywopłotów:
- Kiedy sadzić żywopłot? Rośliny liściaste sadzimy jesienią (październik) lub wiosną zaś gatunki iglaste przez cały sezon wegetacyjny – od kwietnia do października. Podobnie jak sadzonki kupione w pojemnikach.
- W jakich odstępach sadzić rośliny na żywopłot? Odległość zależy od wybranego gatunku drzew lub krzewów oraz tego, jak silnie się rozrastają. Przyjmuje się, że sadzonki na żywopłoty formowane sadzi się odstępach co 20–50 cm, a rośliny na nieformowane co 30 do nawet 100 cm.
- Jak sadzić rośliny żywopłotowe? Dołki kopiemy, sadząc sadzonki w odstępach powyżej 50 cm. W przypadku mniejszych odległości najlepiej wykopać rów. Dzięki temu korzenie żywopłotu stworzą pod glebą silny system korzeniowy, co ułatwi pobieranie wody.
- Jakie podłoże pod żywopłot? Gleba powinna być dostosowana do wybranego gatunku roślin. Warto także przekopać podłoże, oczyścić z chwastów i wymieszać z kompostem.
Podlewanie i nawożenie żywopłotu
Posadzenie roślin na żywopłot to dopiero początek. Ważnymi zabiegami pielęgnacyjnymi są regularne podlewanie i nawożenie. Nawadnianie jest szczególnie ważne w okresie po posadzeniu żywopłotu. Gdy rośliny się ukorzenią, można dostarczać im mniej wody. Natomiast nawożenie jest konieczne zwłaszcza w przypadku żywopłotu często i mocno przycinanego. Aby rośliny mogły wypuszczać nowe pędy, potrzebują dodatkowej dawki składników odżywczych.
Pamiętajmy, że częstotliwość podlewania i nawożenia należy dostosować do wymagań posiadanego gatunku drzew lub krzewów tworzących żywopłot.
Formowanie żywopłotu – najważniejsze zasady
Pielęgnacja żywopłotu polega przede wszystkim na regularnym przycinaniu. Usuwanie przerośniętych, zdrewniałych pędów pobudza rośliny do intensywnego krzewienia się (a zwłaszcza w dolnej części). Regularnie i poprawnie cięty żywopłot tworzy zwartą, gęstą, zieloną ścianę. Zachowuje także pożądane rozmiary i estetyczny wygląd. Przycinać należy zarówno żywopłot formowany, jak i nieformowany (cięcie odmładzające).
Kiedy przycinać żywopłot?
Termin i częstotliwość cięcia żywopłotu zależy od gatunku i odmian krzewów go tworzących.
Żywopłoty liściaste przycinamy 2-3 razy w roku. Pierwszy raz w marcu zanim pojawią się liście. Drugie cięcie wykonujemy na przełomie czerwca i lipca. Pod koniec lata (w sierpniu) strzyżenia wymagają natomiast żywopłoty z roślin szybko rosnących, np. z ligustru lub bukszpanu. Pierwsze cięcie żywopłotu posadzonego wiosną wykonujemy od razu. Rośliny posadzone jesienią skracamy dopiero wiosną następnego roku.
Żywopłoty iglaste przycinamy 2 razy w sezonie. Na przełomie marca i kwietnia usuwamy czubki i połowę zeszłorocznych przyrostów. Natomiast w czerwcu lub lipcu skracamy ok. ⅓ tegorocznego przyrostu. Warto też wiedzieć, że żywopłoty iglaste pierwszy raz przycinamy w drugim roku po posadzeniu.
Technika cięcia żywopłotów
Podstawowe zasady cięcia żywopłotu są takie same dla wszystkich gatunków i odmian roślin. Pamiętajmy, że przycinanie przeprowadzamy nie wyżej niż 10-15 cm nad miejscem poprzedniego skracania pędów. W przeciwnym razie – silnemu zagęszczeniu ulegnie górna część zaś dolna zdrewnieje.
Aby równo przyciąć żywopłot, warto wyznaczyć linię cięcia za pomocą sznurka, rozprowadzając go przy górnej krawędzi oraz mniej więcej w połowie wysokości. Strzyżenie rozpoczynamy od boków. Najpierw wykonujemy ruch w dół, usuwając przerośnięte pędy, a następnie w górę, aby wyrównać powierzchnię. Ciecie w odwrotnej kolejności też ma swoje zalety, bowiem przy pierwszym ruchu z dołu do góry odcinane fragmenty roślin swobodnie spadają na podłoże, bez zaczepiania o wciąż rosnące pędy. Na koniec trzymając nożyce poziomo, przycinamy wierzchołek żywopłotu.
Narzędzia do cięcia żywopłotu
Sekretem udanego zabiegu formowania żywopłotu jest nie tylko odpowiednia technika, ale także właściwe narzędzia. Wybór dobrego sprzętu gwarantuje doskonałe efekty cięcia oraz znacząco ułatwia pracę. Nożyce z ostrym ostrzem pozwalają na szybkie i precyzyjne usuwanie zbędnych pędów bez szarpania. Warto pamiętać, że gładkie rany szybko się goją, co ogranicza ryzyko rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych. Złej jakości nożyce mogą zaszkodzić roślinom, a nawet doprowadzić do obumarcia pędów oraz zahamowania wzrostu.
Niewielkie i niskie żywopłoty można strzyc przy pomocy nożyc ręcznych. Praca wymaga jednak zaangażowania siły i czasu. Dlatego lepszym wyborem, a zwłaszcza w przypadku wysokich żywopłotów są narzędzia elektryczne, akumulatorowe lub spalinowe. Jeżeli szukasz naprawdę dobrych nożyc do żywopłotu, wybierz sprzęt marki Husqvarna.
Akumulatorowe lub spalinowe nożyce do żywopłotu Husqvarna mają ostrą, twardą listwę tnącą, o długości od 45 do 75 cm, w zależności od modelu. Wśród licznych zalet urządzeń warto podkreślić ergonomiczną konstrukcję. Przykładowo, w większości modeli regulowany tylny uchwyt ułatwia cięcie boków i wierzchołków żywopłotu. Do wysokich krzewów najlepiej wybrać nożyce na wysięgniku (stałym lub teleskopowym, z regulowanym kątem pochylenia listwy tnącej), które pozwalają na swobodne przycinanie bez korzystania z drabiny.
W przypadku starych żywopłotów niezastąpiona do przycinania jest pilarka łańcuchowa. W bogatej ofercie Husqvarna w zależności od potrzeb dostępne są zarówno modele elektryczne, akumulatorowe lub spalinowe. Każda pilarka doskonale radzi sobie z usuwaniem grubych gałęzi. W przypadku gęstych, wysokich żywopłotów warto też wykorzystać podkrzesywarkę Husqvarna.
Pielęgnacja i przycinanie żywopłotu przy pomocy dobrych narzędzi to proste i niewymagające zajęcie, a przy tym bezpieczne dla roślin.