Faktem jest, że niemalże każdy trawnik w trakcie zimy ulega uszkodzeniom. Na szczęście proces ten da się odwrócić i odzyskać piękną i zachwycającą zielenią murawę. Sprawdź, jak w 11 krokach przebiega właściwa pielęgnacja trawy po zimie!
Trawnik w trakcie zimy ulega uszkodzeniom mrozowym. Dodatkowo wczesną wiosną narażony jest na podwyższony poziom wilgoci, co sprzyja powstawaniu pleśni śniegowej. Nie bez znaczenia jest też działalność kretów – liczne kretowiska wyłaniające się po zimie nie są niczym zadziwiającym. Co zatem zrobić, aby naprawić szkody i wspomóc trawnik? Podpowiadamy, jak w kilkunastu krokach powinna przebiegać pielęgnacja trawy po zimie!
1. Pielęgnacja trawy po zimie – grabienie trawnika
Pierwszym krokiem, jaki należy poczynić po stopnieniu lodu i śniegu na trawniku jest dokładne wygrabienie go. Zabieg zaleca się wykonać przed rozpoczęciem okresu wegetacji, najlepiej do końca marca. Przy tym zadaniu dobrze sprawdzą się grabie wachlarzowe (zwane też miotłograbiami).
Jak prawidłowo grabić trawnik po zimie?
Po zimie trawnik grabi się metodą na krzyż. Dzięki temu możliwe jest bardzo dokładne wygrabienie wszystkich starych, suchych i obumarłych źdźbeł trawy i innych roślin, które stanowią potencjalne siedlisko chorób i szkodników. W trakcie grabienia dokładnie przypatrz się swojej murawie i oceń jej stan. Na tej podstawie podejmiesz decyzję, jak dalej powinna przebiegać renowacja i pielęgnacja trawy po zimie.
Pamiętaj, że stan trawy po zimie zależy przede wszystkim od rodzaju nasion, na których wysiew się zdecydowałeś, ale nie bez znaczenia jest też przygotowanie murawy do przymrozków i panujące warunki zewnętrzne i atmosferyczne.
2. Wałowanie trawnika po zimie
Polska zima jest pasmem nawracających przymrozków. Taka pogoda sprzyja odrywaniu się fragmentów darni od podłoża, co powoduje pojawianie się wybrzuszeń i nierówności. Jeśli takie znalazłeś na swoim trawniku, konieczne będzie wykonanie wałowania. Dzięki niemu darń zostanie dociśnięta do podłoża, co wyrówna powierzchnię murawy.
Pamiętaj, że coroczne wałowanie wykonuje się wyłącznie na lekkich glebach. W żadnym razie nie próbuj tego na glebach ciężkich, gliniastych i zbitych. W ten sposób przyczynisz się tylko do jeszcze większego ubicia gleby.
3. Wertykulacja trawnika przed sezonem
Wertykulacja polega na pionowym nacinaniu darni przy wykorzystaniu wertykulatora. Dzięki temu trawa zostanie odmłodzona, a darnie rozluźnione. Wertykulator usuwa także powłokę filcu i mchu. Pamiętaj, że wertykulacji nie przeprowadza się bezpośrednio po wałowaniu darni ani na trawnikach młodszych niż dwuletnich.
4. Pielęgnacja trawnika po zimie – aeracja trawnika
Pielęgnacja trawy po zimie to również aeracja. Zabieg polega na nakłuwaniu darni trawnika specjalnymi kolcami, co służy napowietrzeniu.
5. Czy zawsze trzeba piaskować trawnik? Walka z mchem
Piaskowanie jest zabiegiem, który powinien zostać wykonany po aeracji. To konieczność przy glebach ciężkich i zbitych, gdyż pomaga w ich rozluźnieniu. Piaskowania nie wykonuje się na glebach lekkich, piaszczystych i szybko wysychających. Zabieg polega na posypywaniu powierzchni trawy cienką (wystarczy ok. 5 mm) warstwą piasku lub innego dedykowanego do tego celu materiału.
6. Pielęgnacja trawy po zimie – wapnowanie trawnika
Wapnowanie trawnika przeprowadza się, kiedy gleba pod nim jest zbyt kwaśna lub gdy pokrywa ją mech. Wapń ma właściwości podnoszące odczyn pH. Zabieg wapnowania można przeprowadzić łącznie z piaskowaniem, ale nie później niż pod koniec marca.
7. Wiosenne nawożenie trawnika po zimie
Kiedy trawnik zacznie już rosnąć, ale nie wcześniej niż na dwa tygodnie po wapnowaniu trawnika, należy wykonać pierwsze wiosenne nawożenie. Trawnik wymaga odpowiedniego poziomu azotu. Nawóz rozsypuje się równomiernie po całej powierzchni trawnika w ilości od 1,2 do 1,8 kilograma na metr kwadratowy murawy.
Oprócz azotu warto wysiać po trawie 60-procentową sól potasową i nawóz fosforowy. Zrób to szczególnie, gdy zapomniałeś o tej czynności jesienią. Trawnik potrzebuje też substancji organicznych, więc możesz użyć kompostu.
8. Pierwsze koszenie trawnika po zimie
Pielęgnacja trawnika po zimie obejmuje również jego koszenie. Pierwsze powinno się odbyć, kiedy źdźbła urosły na wysokość wyższą niż 6 centymetrów. Przed pierwszym koszeniem trawy na wiosnę koniecznie sprawdź stan kosiarki oraz, gdy zajdzie taka konieczność, dokładnie naostrz jej noże. To, kiedy dokładnie powinno odbyć się koszenie, zależy od pogody i stanu trawnika.
9. Usuwanie chwastów
Bujna trawa nie pozostawia chwastom miejsca na rozgoszczenie się, jednak ta osłabiona po zimie jest podatna na goszczenie pomiędzy swoimi źdźbłami niechcianych roślin. Wszystkie je należy skrupulatnie usuwać, zanim zdążą opanować większe terytorium. Chwasty usuwać można ręcznie, za pomocą odpowiednich narzędzi lub preparatów chemicznych.
Aby utrudnić chwastom wzrost w przyszłości, należy regularnie kosić trawę na krótkie długości. Wiele z nich nie toleruje częstego ścinania.
10. Wypraszanie kretów z ogrodu
Krety, chociaż wydają się miłymi zwierzątkami, potrafią narobić bardzo dużych szkód na trawniku. Wczesną wiosną, kiedy tylko ziemia rozmarznie, zaczynają się pojawiać ich kopce. Te nie tylko bardzo utrudniają koszenie, ale też nieestetycznie wyglądają.
Jak pozbyć się kretów?
Aby pozbyć się kretów, najpierw należy równomiernie rozgrabić wygrzebaną przez nie ziemię. Skutecznym sposobem na walkę z kretami są elektroniczne odstraszacze. Emitują one do ziemi niskie dźwięki, które nie są tolerowane przez krety. Zwierzęta można również zwalczać poprzez wprowadzanie do kretowisk szmat nasączonych nieprzyjemnym zapachem lub wyłapywanie ich w pułapki.
11. Na koniec dosiewanie trawy
Pogorszenie wyglądu trawnika może być spowodowane bardzo uszkodzonymi fragmentami trawnika, łysymi powierzchniami uschniętej trawy lub dziurami w murawie, które całkowicie są pozbawione trawy. W takim przypadku pielęgnacja trawy po zimie będzie wymagała dosiewki nowych nasion lub uzupełnienia kępami trawy.
Jeśli zdecydujesz się na dosiewkę, możesz wybrać dokładnie ten sam gatunek trawy, który został posiany pierwotnie lub postawić na trawę samo zagęszczającą się. Odmiana ta jest odporna na silne eksploatowanie, nieprzychylne warunki atmosferyczne oraz zacienienie. Wysiew różnorodnych gatunków traw urozmaici kolorystykę i budowę źdźbeł.
Wiesz już, jak powinna wyglądać pielęgnacja trawy po zimie. Regeneracja trawnika jest niełatwym zadaniem. Każdy zabieg pielęgnacyjny wymaga czasu i niejednokrotnie nakładów finansowych. Niewątpliwie jednak odpowiednio wypielęgnowany trawnik po zimie odwdzięczy się pięknym wzrostem trawy, która będzie cieszyła oko przez kolejne długie miesiące.