Jak pozbyć się kreta z przydomowego ogródka? To pytanie zadaje sobie co roku wielu miłośników ogrodnictwa. Poznaj skuteczne sposoby na radzenie sobie z tym niepozornym szkodnikiem.

Kopce kreta na starannie wypielęgnowanym trawniku to wyjątkowo nieprzyjemny widok. Chociaż tego sprytnego ssaka trudno spotkać to jednak dowody jego obecności są doskonale widoczne z daleka. Większość miłośników ogrodnictwa marzy o tym, aby zwierzak zniknął tak szybko, jak się pojawił. Sprawdź skuteczne sposoby na to, jak pozbyć się kreta ze swojego ogrodu.

Kret europejski – co to za zwierzę?

Kret to niewielkich rozmiarów ślepy ssak o gęstym i aksamitnym futrze. Bardzo rzadko pojawia się na powierzchni ziemi. Większość czasu spędza pod ziemią, do czego świetnie przygotowała go ewolucja. Chociaż nie widzi, to jednak ma świetny słuch i bardzo wrażliwe włosy czuciowe. Bardzo charakterystyczne są także przednie łapy, które służą do kopania. Są duże w stosunku do reszty ciała i świetnie umięśnione. Kret europejski żywi się przede wszystkim dżdżownicami. Pod ziemią drąży skomplikowany system tuneli. To tam śpi, odchowuje młode i gromadzi zapasy pożywienia.

Kret w ogrodzie – podziemny szkodnik

Dlaczego właściwie kret jest tak nielubianym szkodnikiem? Jego pożywienie to przede wszystkim dżdżownice, larwy owadów oraz inne bezkręgowce. Chociaż sam nie żywi się korzeniami roślin, to jednak drążenie przez niego podziemnych tuneli może wpływać negatywnie na rozwój roślin lub po prostu je uszkadzać. Zanim poznasz skuteczne sposoby na kreta, powinieneś wiedzieć, że ten niewielki ssak może zrobić w twoim ogrodzie wiele dobrego. Kret nie tylko zjada niebezpieczne dla roślin larwy i pędraki. Drążąc swoje tunele, spulchnia ziemię i ją napowietrza. Walkę z kretem w swoim ogrodzie rozpocznij od metod, które są stosunkowo nieinwazyjne.

Czy kret jest pod ochroną?

Krety europejskie na terenie naszego kraju są objęte częściową ochroną gatunkową. Oznacza to, że można tępić je na terenach prywatnych ogrodów, upraw, lotnisk, czy trawiastych obiektów sportowych. Moralnie lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z humanitarnych metod i przegonienie ich ze swojego terenu.

Pułapka na kreta – jak zrobić kretołapkę?

Jednym z najczęściej stosowanych sposobów na pozbycie się kreta z ogrodu tak zwana kretołapka, czyli żywołapka przeznaczona specjalnie dla tego konkretnego gatunku. Możesz wykonać ją ze słoika osłoniętego klapką, która otwiera się tylko w jedną stronę. Alternatywą może być jedna z dostępnych na rynku siatek na kreta. Niezależnie od formy pułapkę trzeba wkopać w jeden z wydrążonych przez zwierzę tuneli. To humanitarny sposób – złapanego kreta można wypuścić na wolność z dala od twojego ogrodu. Pamiętaj jednak, że to zwierzę ginie już po dziesięciu godzinach bez jedzenia, dlatego sprawdzaj pułapkę jak najczęściej.

Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Trucizny

W sklepach ogrodniczych dostępne są specjalne trucizny, które mają za zadanie zabić kreta lub nornicę. Puszki z takim środkiem zawierają dokładną instrukcję skutecznego i bezpiecznego dla otoczenia użycia. Zazwyczaj wystarczy zostawić je w ziemi. Niektóre środki uwalniają bardzo silny chemiczny zapach, który może odstraszyć kreta. To zwierzę ma doskonały węch, dlatego silne opary w jego najbliższym otoczeniu będą nie do zniesienia. Nie jest to być może zbyt humanitarny sposób, jednak mimo wszystko ogranicza się do wypłoszenia kreta, a nie do jego zabicia.

Elektryczny odstraszacz na krety

Jeżeli zależy ci na bardzo skutecznych, a jednocześnie profesjonalnych sposobach na to, jak pozbyć się kreta, możesz zainteresować się specjalnymi elektrycznymi urządzeniami. Emitują one niesłyszalne dla ludzkiego ucha dźwięki, które powodują u zwierzęcia dyskomfort. Dostępne w sklepach elektryczne odstraszacze mają bardzo różne zasięgi. Niektóre działają w obrębie nawet 600 metrów od miejsca umieszczenia. Najlepszym miejscem na zamontowanie takiej elektrycznej pułapki będzie kretowisko – miejsce, w którym znajduje się najwięcej kopców.

Wybieraj modele, które emitują zmienne dźwięki. One najskuteczniej odstraszają krety z ogródka. Te inteligentne zwierzęta szybko przystosowują się do nowych warunków, jednak ich ciągłe zmiany będą dla nich zbyt trudne do zniesienia.

Jak pozbyć się kreta? Domowe sposoby

Specjalistyczne pułapki to propozycja dla zdeterminowanych osób, które dysponują nieco większym budżetem. A czy istnieje jakiś domowy i sprawdzony sposób na kreta? Jak najbardziej. Możesz spróbować kilku metod, które są jednocześnie ekonomiczne i proste do wykonania niedużym nakładem pracy. Jeżeli jesteś miłośnikiem ogrodnictwa, możesz zdecydować się na naturalne sposoby. Istnieje kilka gatunków roślin, które są wyjątkowo nielubiane przez krety. Na liście znajdują się między innymi:

Naturalne odstraszacze

Krety nie lubią wymienionych wyżej roślin, dlatego ich zasadzenie może pozwolić ci uniknąć wizyty nieproszonego gościa. Rośliny odstraszające kreta to nie wszystko. W swoim domu możesz mieć kilka całkowicie neutralnych z pozoru przedmiotów, które również są wyjątkowo nielubiane przez te zwierzęta. Mowa tu o:

  • occie;
  • skórce cytryny (najlepiej sprawdzi się ta spleśniała);
  • nafcie;
  • resztkach ryb.

Jak zniechęcić kreta? Pomogą ci domowi pupile

Nie każdy ogrodnik wie, że krety wyjątkowo nie lubią zapachu sierści domowych zwierząt. Szczególnie nielubiane są włosy drapieżników – psów i kotów. Oczywiście sama obecność psiaka na podwórku nie wystarczy. Warto jednak zebrać sierść swojego pupila ze szczotki lub zgrzebła i umieścić ją w krecim korytarzu. Skuteczność tej metody nie zawsze jest wysoka, jednak często poleca się ją osobom, które chcą pozbyć się kreta domowymi sposobami. Warto stosować ją łącznie z innymi metodami, aby potencjalnie wzmocnić ich skuteczność.

Jak pozbyć się kreta? Wibracje i efekty dźwiękowe

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym sposobie, który działa odstraszająco na krety. To dźwięki, którym towarzyszą drgania. Aby skorzystać z takiej metody, nie musisz wcale wydawać pieniędzy na skomplikowane urządzenia. Wystarczy wbić w ziemię pręt, a na jego końcu umieścić puszkę lub butelkę. Podmuch wiatru będzie nimi poruszał, generując przy tym hałas, który wypędzi kreta szybko i skutecznie. Dobrze sprawdzą się także proste papierowe wiatraczki. One również poruszają się na wietrze, co generuje wibracje – bardzo nielubiane przez gryzonie.

Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Podsumowanie

Wiesz już, jak pozbyć się kreta. Chociaż jego obecność ma też dobre strony, to jednak bytujący w ogrodzie kret potrafi wyrządzić wiele szkód. Na szczęście istnieje wiele sposobów na jego skuteczne złapanie lub odstraszenie. Najlepiej skorzystać z domowych metod, które są jednocześnie tanie i łatwe do wykonania. W ostateczności możesz sięgnąć po granulki z trucizną. Nie polecamy jednak takich metod. Krety są objęte częściową ochroną, a ich zabijanie bardzo rzadko jest naprawdę konieczne.

Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2022