Jak uprawiać pelargonie? Zimowanie i pielęgnacja tych pięknych kwiatów nie jest trudna. Możesz je hodować w ogrodzie, na tarasie i balkonie. Są odporne na choroby i zmiany temperatur. Pelargonie to jedne z najłatwiejszych w uprawie kwiatów. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Oto poradnik dla początkujących ogrodników.
Kwiaty te występują w kilku gatunkach, z których można łatwo stworzyć piękne kompozycje. Pelargonie kwitną od późnej wiosny do pierwszych przymrozków. Niestety, nie są odporne na mróz, toteż uważa się je za rośliny jednoroczne. Jeśli jednak odpowiednio przezimujesz sadzonki, to już na początku czerwca odwdzięczą się obfitym kwitnieniem. Jak przechować do wiosny pelargonie? Zimowanie sadzonek najlepiej przebiega w chłodnym i widnym pomieszczeniu. Jak jest optymalna temperatura dla takiego miejsca? Gdzie i w jaki sposób przezimować pelargonie? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.
Pelargonie – kwiaty, które pamiętamy z dzieciństwa
Pelargonie kojarzą się często z parapetem w babcinym mieszkaniu albo z tarasami w stylu rustykalnym. Z czasem wyparły je bardziej egzotyczne gatunki kwiatów i współczesne dekoracje ogrodów. Od kilku lat pelargonie znów wracają do łask, bo to rośliny stosunkowo łatwe w uprawie i odporne na choroby. Regularnie podlewane i nawożone, kwitną nawet przez pięć miesięcy w roku. Jeśli zestawisz tradycyjne gatunki pelargonii z nowoczesnymi, to otrzymasz ciekawe kompozycje, które upiększą twój taras, balkon czy ogród.
Poznaj gatunki pelargonii
Oto najczęściej spotykane gatunki pelargonii:
- ogrodowe, zwane też rabatowymi, możesz je uprawiać w donicach lub w gruncie, mają różne odmiany o kwiatach w różnych odcieniach czerwieni i różu;
- bluszczolistne czyli kaskadowe, mają drobne kwiaty i dość twarde liście z falistym brzegiem, najładniej wyglądają w donicach zawieszonych na barierkach balkonów;
- pelargonie angielskie, zwane wielokwiatowymi, są niskie i mają ciemną plamę wewnątrz kwiatów.
Pielęgnacja pelargonii w okresie kwitnienia. O czym warto pamiętać?
Aby pelargonie były zdrowe oraz długo i obficie kwitły, należy je regularnie podlewać i nawozić. Przy przeciętnej temperaturze powietrza wystarczy podlewanie 3 razy w tygodniu. Jednak w upalnie dni podlewaj je codziennie, a nawet 2 razy dziennie. Wodę wlej do gleby, omijając pędy. Przemoczone liście i kwiaty narażone są na choroby grzybowe, gnicie i ataki szkodników. Ponadto raz w tygodniu do konewki dolej płynny nawóz wieloskładnikowy do roślin kwitnących. Delikatnie obrywaj pędy z przekwitłymi kwiatami, aby pobudzić roślinę do krzewienia i zawiązywania nowych pąków. Dzięki temu roślina będzie silna, zdrowa i łatwiej będzie jej przetrwać zimę.
Dlaczego warto przechować sadzonki do wiosny?
Sadzonki pelargonii, dostępne w sklepach ogrodniczych czy na targowiskach, nie są tanie. Jeśli musisz kupić ich kilkanaście, to będzie to spory wydatek. Dlatego zdrowe i silne kwiaty warto przezimować, a wiosną znów wynieść na balkon lub wysadzić do ogrodu. Zima to dla nich okres spoczynku przed kolejnym sezonem wegetacji. Poza tym jesienne i wiosenne przesadzanie jest dobrą okazją do rozmnożenia rośliny. Wystarczy delikatnie uciąć odrosty albo nawet sam wybujały pęd i włożyć je do oddzielnej doniczki ze świeżą ziemią. Po 3 tygodniach sadzonka ukorzeni się i wypuści młode listki. Dzięki temu zyskasz młode i silne kwiaty.
Pelargonie – zimowanie gatunków bluszczolistnych i ogrodowych
Już pierwsze jesienne przymrozki powodują obumieranie kwiatów. Mróz poniżej -3ºC możesz uszkodzić korzenie, a wtedy nic już nie uratuje rośliny. Aby temu zapobiec, przesadź pelargonie rabatowe do mniejszych doniczek. Skróć przy tym ich pędy do około 15-20 cm, a te suche lub ze śladami gnicia usuń. Egzemplarze chore i słabe wyrzuć. Pelargonie balkonowe także przytnij, ale te gatunki możesz zimować w tych samych donicach, w których rosły przez lato. Doniczki przenieś w jasne i chłodne miejsce. Temperatura w pomieszczeniu, gdzie zimujesz pelargonie, powinna wynosić od 2 do 8ºC. Wyższa spowoduje wybudzanie ze spoczynku. W czasie zimowania podlej roślinki raz na 2 tygodnie, aby nie przesuszyć korzeni.
Jak przechować pelargonie angielskie?
Pelargonie wielkokwiatowe należy zimować w temperaturze nieco wyższej, bo od 10 do 12 ºC. Możesz trzymać pelargonie w domu na parapecie. Jednak wtedy będą one nadal rosły, a zakwitną prawdopodobnie w środku zimy. Brak okresu spoczynku spowoduje, że będą coraz słabsze. W praktyce najlepsze miejsca do zimowania pelargonii przeznaczonych do uprawy na tarasie czy w ogrodzie, to:
- widne i nieogrzewane podpiwniczenie domu;
- widna i chłodna klatka schodowa;
- garaż;
- zimowy ogród lub przeszklony taras.
Jak przygotować rośliny do wiosny?
W drugiej połowie stycznia możesz zacząć wybudzać pelargonie i przygotowywać je do wegetacji. W tym celu zwiększ częstotliwość podlewania i ustaw doniczki na parapecie okna, ale nie odkręcaj kaloryfera. Wybujałe pędy utnij, aby pobudzić kwiaty to krzewienia. Gdy zaczną puszczać nowe liście, podlej je roztworem wody i nawozu. Na początku maja, zwłaszcza przy ciepłej pogodzie, możesz wynosić pelargonie na kilka godzin do ogrodu lub na balkon. To pomoże im przyzwyczaić się do nowych warunków. Przesadź je do większych doniczek lub bezpośrednio do gruntu w drugiej połowie maja. Gatunki balkonowe możesz uprawiać w tych samych doniczkach.
Pelargonie. Zimowanie kwiatów w kartonowym pudle
Nie masz odpowiedniego miejsca na przechowywanie pelargonii, a mimo to chcesz je jakoś zabezpieczyć przed mrozem? Wypróbuj inny sposób. Wykop rośliny z ziemi i osusz na słońcu. Przytnij pędy i usuń chore sadzonki. Te zdrowe i silne schowaj do kartonowego pudła lub papierowej torby. Na pojedyncze pudło na pewno znajdziesz miejsce. Dwa razy w ciągu zimy zajrzyj do środka i sprawdź kondycję sadzonek. Namocz je w wodzie na około godzinę, delikatnie osusz na papierowym ręczniku i ponownie schowaj. To trudniejszy sposób na przechowywanie. Jeśli mieszkasz w ciasnym mieszkaniu w bloku, to w ten sposób możesz przechować pelargonie przez zimę i wiosną wysadzić je na balkon.
Najczęstsze błędy w uprawie pelargonii
Zdarza się niekiedy, że pelargonie mają mało kwiatów, jasno zielone lub żółtawe liście lub w ogóle zamierają. Przyczyn może być kilka. Oto najczęstsze błędy w uprawie tych kwiatów:
- zbyt częste podlewanie lub obfite deszcze powodują gnicie korzeni i choroby grzybowe;
- nieliczne wątłe kwiaty to oznaka, że roślina potrzebuje nawozu lub ma za mało słońca;
- zbyt częste nawożenie osłabiają roślinę;
- jeśli bryła z korzeniami jest przesuszona, to znaczy, że roślina ma za mało wody.
Poza tym pamiętaj, że pelargonie żyją z reguły kilka lat. Potem są coraz słabsze. Liści i kwiatów jest niewiele, a łodygi schną i zniekształcają się. Dlatego lepiej zawczasu rozmnożyć je, a stare rośliny wyrzucić.
Już wiesz, na czym polega pielęgnacja pelargonii zimą oraz jak zapewnić im odpowiednie warunki w okresie wegetacji. Teraz twój ogród będzie jeszcze piękniejszy!