Pelargonia rabatowa i angielska to dwie bardzo popularne pelargonie, ale ta pierwsza jest nieco mniej wymagająca i łatwiejsza w uprawie. Uprawia się ją na rabatach (wyłącznie jako roślinę jednoroczną). Odnajduje się także w pomieszczeniach i na balkonach. Przy odpowiednim zimowaniu może kwitnąć przez wiele sezonów. Jak wyglądają liście i kwiaty pelargonii rabatowej? Uprawa i pielęgnacja tej rośliny nie będzie dla ciebie wyzwaniem, jeśli przeczytasz nasz artykuł!
Pelargonia rabatowa – charakterystyka
Pelargonia rabatowa (Pelargonium hortorum) jest szeroko rozpowszechnioną rośliną ozdobną. To mieszaniec dwóch gatunków pochodzących z Afryki Południowej – Pelargonium zonale i Pelargonium inquinans. Roślina ma grubą i silnie rozgałęzioną łodygę, która jest dość łamliwa. Naprzemianlegle wyrastają z niej na długich ogonkach liście o nerkowatym kształcie i pofalowanych brzegach. Są miękko owłosione, a najciekawszą cechą jest rysunek w postaci pierścienia okalającego ich wierzchnią część. Ten gatunek pelargonii ma także charakterystyczny zapach.
Kwiaty pelargonii rabatowej
To właśnie ze względu na kwiaty pelargonia rabatowa jest tak chętnie wybierana do ogrodów i na balkony. Zbierają się one w kuliste baldachy położone na dłuższych łodygach. W zależności od odmiany, kwiaty mogą być pełne lub pojedyncze. Nie odróżniają się zapachem od pozostałych części rośliny. Występują w wielu różnych kolorach, z których najpopularniejsza jest pelargonia rabatowa czerwona. Jakie jeszcze odmiany barwne możesz znaleźć?
Pelargonia rabatowa – kolory i odmiany
Pelargonie rabatowe już od dziesięcioleci zdobią polskie balkony i istnieje mnóstwo ich odmian. Do najbardziej interesujących można zaliczyć:
- ‘Blutenschnee’ – pelargonia rabatowa biała;
- ‘Rubin’ – pelargonia rabatowa czerwona;
- ‘Drezdner’ – kolejna odmiana pelargonii rabatowej o czerwonych kwiatach;
- ‘Rosa Karl’ – pelargonia rabatowa różowa;
- ‘Maryla’ – o pomarańczowo-czerwonych kwiatach;
- ‘Salmon Irene’ o łososiowych kwiatach.
Pelargonii rabatowa – jak dbać?
Jakie wymagania ma ta roślina? Niezależnie od tego, czy pelargonia rośnie na rabatach, czy w pojemniku, potrzebuje dużo słońca. W lekkim cieniu również da sobie radę, ale nie zakwitnie tak spektakularnie.
Ziemia musi być przynajmniej średnio żyzną, a koniecznie przepuszczalna. W uprawie na rabatach pelargonia poradzi sobie na różnych typach gleb, najlepiej w torfowej lub gliniastej. Do doniczek najlepiej użyć gotowej mieszanki do pelargonii lub roślin kwitnących.
Kiedy sadzić pelargonię rabatową?
Wszystko zależy od miejsca dla pelargonii rabatowej. Sadzonki do uprawy w domu najlepiej wsadzać do pojemników od wiosny do jesieni. Z sadzeniem rośliny do gruntu najlepiej poczekać do połowy maja. Inaczej ryzykujesz przemarznięciem pelargonii rabatowej. Rozstawa dla tej formy sadzenia powinna wynosić około 30 centymetrów.
Pelargonia rabatowa – podlewanie i nawożenie
Dbanie o tę roślinę polega przede wszystkim na odpowiednim jej podlewaniu. Pelargonia rabatowa źle znosi zarówno przelanie, jak i niedobór wody. Korzenie nigdy nie mogą stać w wodzie, ponieważ prowadzi to do ich gnicia.
Pelargonię musisz również nawozić przynajmniej raz na dwa tygodnie. Odpowiedni będzie nawóz do roślin kwitnących.
Pelargonia rabatowa – zimowanie
O czym pamiętać zimą?
- Aby roślina przetrwała dłużej niż jeden sezon, musisz ją przenieść do chłodnego pomieszczenia. Dotyczy to zarówno pelargonii przebywających na balkonie i w mieszkaniu, jak i tych w gruncie.
- Jeśli masz sadzonki w ziemi, musisz je wykopać i umieścić w doniczkach.
- Najwłaściwsza temperatura pomieszczenia do zimowania wynosi od 8°C do 10°C.
- Możesz trzymać pelargonię rabatową w piwnicy, ale roślina musi mieć dostęp do światła słonecznego.
- Przed przeniesieniem trzeba ją pozbawić przekwitłych kwiatów.
Po lekturze uznałeś, że warto mieć taką roślinę? Nasiona pelargonii rabatowej nie należą do drogich. Ile kosztują sadzonki pelargonii rabatowej? Cena także jest przystępna i wynosi zwykle kilkanaście złotych. Każdy może więc może sobie na nie pozwolić. Te kwiaty nie bez powodu są tak popularne. Czy ty również chcesz je podziwiać?