Paprotka usycha – to dość częsty problem miłośników roślin doniczkowych. W tym poradniku odpowiemy na pytanie, jakie błędy zostały popełnione, jeśli usychają liście paprotki domowej!
Paproć domowa to jeden z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych. Jednocześnie należy ona do grupy roślin, które sprawiają dość duże problemy w uprawie. Gdy paprotka usycha, więdnie lub gubi liście, prawdopodobnie zostały popełnione błędy pielęgnacyjne lub warunki uprawy nie są dla tej rośliny optymalne. Być może w twoim mieszkaniu panuje zbyt niska wilgotność powietrza, podlewasz rośliny zbyt obficie lub zbyt oszczędnie, albo też mają one zbyt mało światła słonecznego. Oczywiście powodów może być jeszcze więcej, więc jeśli obserwujesz zamieranie swojej paprotki, to koniecznie wypróbuj nasze wskazówki, bo jeszcze możesz ją uratować.
Paprotka usycha – jak ją uratować?
Nawet jeśli twoja paprotka wygląda bardzo źle, możesz jeszcze podjąć próby ratunku, jeśli ma ona przynajmniej jeden zdrowy, zielony liść. Jednak, zanim przystąpisz do ratowania, musisz ustalić, co jest przyczyną złego stanu rośliny. Jest to bardzo ważne, ponieważ każdy z poniżej opisanych powodów usychania paproci będzie wymagał całkowicie odmiennego rozwiązania.
Niedostateczna ilość wody to suche liście
Podstawową przyczyną zasychania liści paproci jest zbyt niska wilgotność gleby i powietrza. Wówczas zasychanie obserwujemy od końcówek liści, podłoże jest przesuszone, a na jego wierzchu tworzy się zbita skorupka. Jednak dobra wiadomość jest taka, że paprotkę przesuszaną można łatwiej odratować niż roślinę przelaną. Przesuszenie rośliny wzmaga suche powietrze w domu w sezonie grzewczym. Dlatego paproć powinna stać w miejscu oddalonym od kaloryferów, a wilgotność powietrza trzeba podnosić do około 60%.
Co robić?
- Wysuszonej z powodu niedoboru wody paprotce należy wyciąć suche liście i rozpocząć cykl podlewania w sposób umiarkowany.
- Podlej roślinę ponownie, gdy podłoże już lekko przeschnie, ale nie doprowadzaj do całkowitego jego przesuszenia – nie o taki efekt nam chodzi.
- Jeśli po kilku dniach chcesz przystąpić do podlewania, ale podłoże jest wyraźnie mokre, wówczas zrezygnuj i sprawdź za kilka dni.
- Zimą podlewaj paproć zdecydowanie rzadziej, mniej więcej co 10 dni, sprawdzając przed podlaniem podłoże.
Nadmiar wody, czyli czego paprocie nie znoszą
Paprocie nie lubią mokrego podłoża, a jedynie wilgotne. Oznacza to, że przelanie również może im szkodzić i prowadzić do usychania liści. Jednak tutaj nie chodzi o samą ilość wody, a raczej o zbyt częste podlewanie, kiedy podłoże nie zdążyło jeszcze przeschnąć, albo też sytuacje, gdy ewentualny nadmiar wody nie może być odprowadzony. Dlatego niezbędne jest uprawianie paproci w takiej doniczce, która to odprowadzanie wody umożliwia do podstawki, czyli posiada otwory drenażowe. Gdy paproć zostanie przelana, zwykle dochodzi do rozwoju chorób grzybowych, dlatego konieczne być może zastosowanie preparatu grzybobójczego. Jeśli podłoże jest stale mokre, wolno przesycha, a liście przebarwiają się na brązowo i więdną, prawdopodobnie nastąpiło przelanie.
Co robić?
- Rośliny nie należy wówczas przesadzać ani nawozić.
- Trzeba ustawić ją w nieco bardziej widnym miejscu i poczekać aż podłoże niemal całkiem przeschnie – dopiero wtedy można umiarkowanie ją podlać, ale woda nie może być twarda.
- Mokre podłoże można spróbować rozluźnić lekko widelcem, a porażone liście usunąć.
- W czasie zimowego spoczynku należy ograniczyć podlewanie. To moment, w którym bardzo łatwo przelać roślinę.
Szkodniki – przez nie usychają liście paprotki
Paprotka usycha też, gdy jest atakowana przez szkodniki, w związku z czym liście zasychają i obsypują się, a roślina przestaje się rozwijać. Gdy wykluczyłeś już przelanie lub przesuszenie paprotki, sprawdź, czy na powierzchni liści nie żerują maleńkie owady. Paprocie nefrolepis są podatne na ataki tarczników i miseczników, które są dość odporne na środki ochrony, dlatego należy ręcznie pozbywać się owadów. Bywa też, że naszą paprotkę atakują przędziorki. Aby im zapobiegać, warto dbać o wysoki poziom wilgotności pomieszczenia, w którym uprawiana jest paprotka. Zaleca się ustawienie w pobliżu nawilżacza powietrza, a opcjonalnie zraszanie rośliny miękką wodą w temperaturze pokojowej.
Z nawożeniem paproci doniczkowej łatwo przesadzić
Roślina do prawidłowego wzrostu potrzebuje składników odżywczych. Jednak w przypadku paprotki, łatwo z tym przesadzić, a ta roślina jest na to szczególnie wrażliwa. Jeśli liście żółkną i udało się wykluczyć nadmiar i niedobór wody, a także atak szkodników, pora rozważyć czy problem nie wystąpił po zastosowaniu nawozu. Aby temu zapobiec, nawożenie paproci doniczkowej należy przeprowadzać bardzo ostrożnie, najlepiej wykorzystując tylko połowę zalecanej przez producenta dawki.
Co robić?
Jeśli już doszło do przenawożenia, należy obficie podlać paproć tak, by wypłukać składniki odżywcze z podłoża, a woda powinna wypłynąć przez otwory drenażowe. Następnie należy na jakiś czas zaprzestać dostarczania minerałów.
Roślina, która lubi rozproszone światło
Paprotka to roślina wrażliwa na bezpośrednie promienie słońca. Z tego powodu należy znaleźć dla niej takie miejsce, gdzie występuje duża ilość rozproszonego światła. W drugą stronę, jeśli paprotka będzie ustawiona w miejscu zbyt zacienionym, wówczas również może na tym ucierpieć.
Znasz już 5 powodów, dlaczego twoja paprotka usycha. Sprawdź każdy z nich i zastosuj odpowiednie rozwiązanie. A jeśli chcesz cieszyć się tą niezwykłą rośliną nie tylko w domu, możesz wprowadzić do swojego ogrodu paprocie ogrodowe. Na przykład paprotka zwyczajna bardzo dobrze sprawdzi się do obsadzenia cienistych, wilgotnych miejsc, a dodatkowo, jest to roślina mrozoodporna.