Opryski drzew owocowych jesienią chronią rośliny przed licznymi chorobami. Zabieg jest bardzo ważny i warto podejść do niego starannie. Sprawdź, jakich preparatów używać i kiedy dokładnie zabrać się za oprysk.

Przygotowanie drzew owocowych do mroźnych miesięcy jest stałym obowiązkiem każdego sadownika. Ogrodnicy amatorzy, którzy posiadają drzewka w swoich przydomowych ogrodach mogą czuć się zagubieni w procedurze zabiegu. Dlaczego w istocie jest on tak ważny? Czy opryski mogą szkodzić naszemu zdrowiu? Które preparaty chronią przed konkretnymi chorobami? To tylko część pytań, na których odpowiedź znajdziesz w dalszej części tego artykułu!

Jesienny oprysk drzew – dlaczego jest tak ważny?

Jesień jest najlepszym okresem do przeprowadzania oprysków drzewek owocowych. Zbiory owoców najczęściej zostały juz zakończone, a owady zapylające coraz rzadziej zaglądają do sadów, czy ogrodów. Z tego powodu korzystanie ze środków ochrony roślin jest mniej szkodliwe dla środowiska i nie zaszkodzą plonom.

Jednocześnie w miesiącach jesiennych powietrze staje się z każdym dniem coraz bardziej wilgotne, a tym samym aura sprzyja różnego rodzaju chorobom grzybowym. Grzyb szczególnie chętnie pojawia się na liściach, które opadły z gałęzi, dlatego jesienne opryski pomagają minimalizować ryzyko ich rozprzestrzeniania się.

Jest jeszcze jedna zaleta. Opryski drzew owocowych jesienią zazwyczaj pozwalają znacznie ograniczyć potrzebę wykonywania ich na wiosnę.

Jesienny oprysk drzew – kiedy do wykonać?

Kiedy dokładnie warto wykonać opryski w przypadku upraw amatorskich? Wszystko zależy w gruncie rzeczy od tego, na jaki preparat się decydujemy. W przypadku oprysków miedzianem najlepszy termin przypada na początku listopada. Jeżeli jednak planujesz opryski z pomocą mocznika, możesz rozpocząć pracę w połowie tego miesiąca.

Opryski drzew owocowych jesienią – miedzian

Jednym z najczęściej stosowanych środków ochrony roślin są preparaty miedziane, dostępne na rynku rolnym i ogrodniczym w różnych wariantach. Warto sięgnąć po nie, aby zahamować rozwój chorób lub im zapobiec. Miedzian wykorzystuje się między innymi w przypadkach chorób, takich jak:

  • kędzierzawości liści brzoskwini – choroba wywoływana jest przez zarodniki grzyba, który lokuje się w korze oraz pędach drzew i krzewów. Jesienny oprysk pozwoli uniknąć ataku kędzierzawości na wiosnę. Ważne jest jednak to, aby zabieg rozpocząć już po tym, jak z brzoskwini opadną wszystkie liście.
  • rakowi bakteryjnemu wiśni ta uciążliwa choroba sprawia, na korze i gałęziach drzewa wiśniowego tworzą się charakterystyczne brunatne plamy. Prowadzi to do zamierania kory. Niestety, bakterie, które wywołują chorobę zimują w pędach, dlatego najlepiej zwalczać ją poprzez jesienny oprysk roztworem preparatu miedzianego.
  • zasychaniu liści czereśnichoroba ta może dotykać również wiśni. Oprysk cieczą pozwala na jej eliminację, dzięki czemu wiosenne zabiegi mogą okazać się już całkowicie niepotrzebne.

Opryski drzew owocowych jesienią – mocznik

Mocznik jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają ambiwalentny stosunek do chemicznych środków ochrony roślin. Często bywa używany w prywatnych ogrodach. Trzeba jednak pamiętać, że sam w sobie nie jest specjalistycznym środkiem ochrony, a jedynie naturalnym nawozem. Mimo wszystko w niektórych przypadkach warto po niego sięgnąć, ponieważ w przypadku niektórych chorób może okazać się zupełnie wystarczający.

Mocznik najczęściej stosowany jest przeciwko parchowi jabłoni, który może porazić zarówno liście, jak i owoce. Oprysk należy wykonać po pierwszych przymrozkach, jednak jeszcze przed opadnięciem wszystkich liści. To właśnie w nich grupuje sie patogen. Korzystanie z mocznika przyspieszy rozkład co zminimalizuje ryzyko pojawienia się choroby w przyszłym sezonie.

Parch to jednak nie jedyna przypadłość, z którą poradzi sobie mocznik. Jego roztwór bywa chętnie stosowany również w celu zapobiegania występowaniu plamistości drzew pestkowych. W wielu przypadkach może skutecznie zapobiec rozwojowi tej choroby.

Opaski lepowe – dodatkowa ochrona

Nawet najbardziej profesjonalnie wykonany jesienny oprysk drzew owocowych nie uchroni ich przed wszystkimi szkodnikami. Żeby zmniejszyć ryzyko ataku niechcianych żyjątek, warto zastosować również dodatkowe środki ochrony. Przed zimą zadbaj o to, aby twoje drzewa zostały wyposażone w taśmę lepową.

Przed zimą owady, które szkodzą rośliną poszukują miejsca na przezimowanie i lęg. Trzeba więc zminimalizować ryzyko zagnieżdżenia się dużych koloni w naszych drewkach owocowych. Taśmy mogą zapobiec inwazji szkodników takich jak na przykład:

  • nasionnica trześniówka;
  • owocówka jabłkóweczka;
  • owocówka śliwkóweczka;
  • zimówek ogołotniak;
  • ukośnica szczawiówka.

Czy warto wykonywać jesienne opryski drzew owocowych?

Wiele osób, które na co dzień nie zajmują się sadownictwem wychodzi z założenia, że opryskiwanie drzewek owocowych przed zimą nie jest konieczne. Oczywiście nie ma takiego obowiązku, jednak w trosce o kondycję drzewa warto rozważyć tego typu zabieg. Jesień to czas, kiedy wzrasta wilgoć powietrza, a co za tym idzie wszelkiego rodzaju choroby i szkodniki zwiększają swoją aktywność.

Prawidłowo wykonane opryski w listopadzie sprawią, że oprysk wiosenny, który stanowi zagrożenie dla pożytecznych owadów, może w ogóle nie być już potrzebny. Opryski preparatem chemicznym mają o wiele szersze zastosowanie i oddziałują na liczniejsze choroby. Osoby, które nie chcą korzystać z nich w swoim ogrodzie mogą natomiast ograniczyć się do spryskiwania drzew naturalnym nawozem, jakim jest mocznik.

Zdecydowanie warto więc rozważyć oprysk swoich drzewek, kiedy nadejdzie jesień. Oczywiście wcześniej zaleca się dokładne przeanalizowanie ich potrzeb, tak aby zadziałać skutecznie i jednocześnie bez ryzyka dla roślin i reszty środowiska naturalnego.

Podsumowanie

Opryski drzew owocowych jesienią jest jednym z ważniejszych zabiegów wykonywanych przed wystąpieniem pierwszych dużych chłodów. Może skutecznie zapowiedź rozwojowi różnych chorób, zarówno tych na tle bakteryjnym, jak i grzybiczym. Wilgotna jesień stwarza idealne warunki dla wszelkiego rodzaju mikrobów, które nie mają żadnych skrupułów przed zniszczeniem twoich plonów i zmarnowaniem pracy, którą włożyłeś w ich uzyskanie.

Zobacz także:
Archiwum: listopad 2022