Lubisz odwiedzać ogrody sensoryczne? Możesz je potraktować jako inspirację i stworzyć przestrzeń oddziałującą na zmysły tuż przy swoim domu! Dowiedz się, jak to zrobić.
Ogrody sensoryczne to inaczej ogrody zmysłów. Rośliny, które tam się znajdują, oddziałują na zmysł dotyku, smaku, węchu, wzroku i słuchu. Takie ogrody mają charakter terapeutyczny – uspokajają i wyciszają spacerowiczów. Są świetnym miejscem na medytację, ale również umiarkowaną aktywność. Z tego powodu będą idealne również dla seniorów. Z kolei dla najmłodszych niosą wartość edukacyjną. Najczęściej ogrody zmysłów podzielone są na konkretne strefy tematyczne, co ułatwia ich eksplorowanie.
Ogrody sensoryczne – dla kogo?
Jak widać, ogrody sensoryczne mają wiele zalet, dlatego warto się nimi zainspirować i stworzyć przestrzeń relaksu dla zmysłów przy swoim domu. Taki ogród sprawdzi się dla każdego, kto chce odpoczywać na łonie natury i czerpać z wszystkiego, co oferuje. W szczególności jednak polecamy tę koncepcję rodzicom małych dzieci oraz osobom opiekującym się seniorami czy osobami niepełnosprawnymi.
Ogród zmysłów – projekt to podstawa
Zaaranżowanie pięknego ogrodu, niezależnie od stylu, wymaga dobrego planu. W przypadku ogrodów sensorycznych podstawą jest podzielenie przestrzeni na strefy. Aby zachować odpowiednią estetykę, należy zaplanować również ścieżki prowadzące do konkretnych części ogrodu. Następnie można przejść do kolejnego etapu planowania, jakim jest wybór konkretnych roślin dla konkretnych zmysłów.
Ogród zapachu
Zapach to jedna z najpiękniejszych cech roślin. Pobudza wyobraźnię i wywołuje przyjemne emocje. Projektując część ogrodu dla zmysłu węchu, warto wybierać rośliny o różnej intensywności zapachu. Świetnie sprawdzą się tutaj byliny, krzewy kwitnące oraz zioła. Oto nasze propozycje:
- lawenda;
- gardenia;
- mięta;
- wiciokrzew;
- maciejka;
- groszek pachnący;
- tulipany;
- lilak;
- sosna;
- konwalie.
Ogród smaku
Jeśli w ogrodzie ma się znaleźć część oddziałująca na zmysł smaku, musi ona być przede wszystkim bezpieczna. Pod żadnym pozorem nie mogą się w niej znaleźć rośliny o właściwościach toksycznych. Poza tym strefy powinny być dobrze oznaczone. Osoby, które nie znają się na roślinach, muszą być dobrze poinformowane, które kwiaty i owoce są przeznaczone do spożycia, a których jeść nie należy. Nasze propozycje roślin do ogrodu smaku do przede wszystkim krzewy i drzewa owocowe. Oprócz tego warto posadzić aromatyczne zioła, przyprawy oraz warzywa o zróżnicowanych smakach.
Ogród słuchowy
Pora na kolejny zmysł – słuch. Tutaj bardzo dobrze sprawdzą się szeleszczące drzewa liściaste i trawy ozdobne. Ścieżki w tej części można wysypać materiałem, który głośno trzeszczy pod stopami spacerowiczów, na przykład drobne gałązki czy kamyczki. Sadząc rośliny miododajne i budując hotele dla owadów, zachęcisz pszczoły do pracy w twoim ogrodzie. Dźwięk ogrodowej fauny jest bardzo pożądany w ogrodzie sensorycznym. Warto również zainwestować w fontannę, ponieważ szmer wody działa niezwykle kojąco. Oprócz tego możesz zawiesić na drzewach dzwoneczki.
Ogród dotyku
W strefie ogrodu przeznaczonej dla zmysłu dotyku warto posadzić rośliny o zróżnicowanej fakturze: gładkie, szorstkie, sztywne, miękkie, owłosione. Należy unikać sadzenia roślin kolczastych lub posiadających ostre brzegi. Aby zintensyfikować doznania, można również wykonać zróżnicowaną nawierzchnię tej części ogrodu i zaprosić spacerowiczów do spaceru na boso. Uczucie trawy, pieńków drzewa czy żwiru pod nogami jest wyjątkowo odprężające. Wybierając materiały, należy pamiętać, aby były w pełni bezpieczne.
Ogród widokowy
Projektując tę strefę ogrodu, masz spore pole do popisu. Możesz posadzić tutaj różnokolorowe kwiaty, drzewa zmieniające kolor jesienią, pnącza oraz rośliny, które naturalnie osiągają niesamowite kształty. To właśnie w tej części możesz zaprojektować miniatury ulubionych krajobrazów, dodać kolorowe mini budowle, donice i dekoracje. Warto zadbać o oświetlenie, dzięki któremu ogród będzie cieszył oczy również po zmroku.
O czym należy pamiętać, projektując ogrody sensoryczne?
Planując ogród sensoryczny, warto pamiętać, że ma to być przestrzeń relaksu. Z tego powodu najlepiej wprowadzić również meble ogrodowe, które pozwolą na dłużej cieszyć się doznaniami podczas odwiedzania konkretnych stref. Warto kierować się własnym poczuciem estetyki w kwestii roślin i dodatków. Przestrzeń ta powinna oddziaływać na zmysły, ale również odzwierciedlać naturę właściciela.
Jak więc widzisz, stworzenie ogrodu sensorycznego nie jest tak trudnym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Biorąc pod uwagę ilość roślin, jaka będzie potrzebna do stworzenia ogrodu sensorycznego, koszt realizacji projektu może być dość wysoki. Jednakże taka inwestycja zwykle nie powstaje w rok, a nad każdą częścią ogrodu możesz pracować oddzielnie, co sprawia, że koszty zakładania ogrodu zmysłów nie są aż tak mocno odczuwalne.